Hlavní navigace

Rozlučte se s bolavými zády

7. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Bolestmi zad a krční páteře trpí v dnešní době vysoké procento naší populace. Tyto potíže bývají pro mnoho lidí dokonce častější než třeba bolesti hlavy.

Páteř podepírá celou váhu horní poloviny těla a hlavy a chrání míchu. Slouží člověku k pohybu těla do všech stran. Je tvořena třiatřiceti dutými kostmi – obratli, které jsou navzájem odděleny chrupavčitými ploténkami. Ploténky jsou vyplněny gelovitou hmotou, která tlumí nárazy a chrání před poraněním zejména hlavu, ale i celé tělo. Na konci páteře jsou pak poslední obratle spojeny a tvoří kostrč.

Pohybem ke zdraví a dobrému pocitu

Jelikož páteř v podstatě tvoří oporu celého těla, velmi nás ovlivní jakékoliv její poškození. Bolestmi zad dávno netrpí jen dospělí, tento problém už totiž postihuje i děti. Příčin, které k těmto potížím mohou vést, je spousta. Často se jedná například o sedavé zaměstnání a celkově nedostatek pohybu. Pravidelný a aktivní pohyb je nejlepší prevencí proti bolavým zádům. A to platí pro dospělé a dvakrát tolik pro děti. Návyk na zdravý pohyb je třeba u dětí pěstovat a podporovat už od útlého věku. Přirozené je, že dítě pohybové aktivity baví a má z nich radost. Na záda a celý pohybový aparát má dobrý vliv například plavání, protože díky vodnímu prostředí není přetěžována páteř. Mimo to dělá dobře srdci, všem kloubům a také psychice.

TIP: Děti se nerodí líné. Jak rozhýbat malé lenochy?

Nejpřirozenějším pohybem pro člověka je však chůze, a proto se jí nevyhýbejte, ať už vás záda bolí, nebo ne. Není třeba hned vyrážet na celodenní túry dlouhé desítky kilometrů, i když i to vám čas od času určitě udělá dobře. Pro začátek stačí půlhodinka svižné chůze denně, třeba si zakažte jezdit výtahem, projděte se cestou z práce nebo si prodlužte pravidelné vycházky se psem.

Zvedejte z podřepu

Důvodem, proč nás bolí záda, může být i časté zvedání těžkých břemen. Tuto činnost můžeme při bolesti buď co nejvíce omezit, je-li to možné, nebo dbát na správné pohyby. Zvedání těžkých předmětů by rozhodně nemělo probíhat v předklonu. Nejlepší je podřepnout si a mít pod kontrolou vzpřímená záda.

Špatné držení těla, stres, obezita, fyziologické změny… a tak dále

Pokud chcete zamezit bolestem zad, je nezbytné dbát na správné držení těla. Jedná se o návyk, který se dobře koriguje u dětí, u dospělých je to složitější, ale nic není nemožné. Dbejte zejména na pozici hlavy, ta by měla být spíše zasunutá dozadu. Ramena by měla směřovat dozadu a dolů. Na držení těla má velký vliv stres, jelikož člověk, který jím trpí, má v neustálém napětí svaly, chýlí ramena dopředu a kulatí svá záda.


Autor: Shutterstock.com

Přečte si: Stres se projeví v obličeji i držení těla

Častějšími oběťmi bolestí zad bývají obézní lidé a lidé s nadváhou. Tuk totiž přetěžuje páteř i klouby a celkově vede i k mnohým dalším zdravotním potížím.

Fyziologické změny mohou s páteří také nadělat své. V tomto případě se jedná hlavně o těhotenství, při kterém se u ženy s narůstajícím bříškem mění celé těžiště těla, a tím trpí celá záda.

Zelení pomocníci

Pokud dodržujete všechna uvedená pravidla a stále se bolesti neumíte zbavit, vyzkoušejte pomoc v podobě konopné masti. Při jejím výběru si ale dejte pozor na obsah. Důležitý je v tomto případě extrakt z celých rostlin konopí – tedy z jejich zelených částí. Nenechte se oklamat, masti, které obsahují pouze konopná semínka, vám pravděpodobně příliš nepomohou. Za správnou mast si možná trochu připlatíte, ale stačí ji nanášet v tenkých vrstvách, takže vám vydrží opravdu dlouho.

Postižené místo mažte dvakrát až třikrát denně podle potřeby. Úleva by se měla dostavit během několika minut. Konopí má výrazné analgetické a protizánětlivé účinky. Zádům, svalům i páteři pomůže k úlevě také konopná koupel s extraktem z celých rostlin konopí.

Pro vnitřní léčbu lze využít CBD konopný olej. Díky cannabidiolu, který je obsažen pouze v rostlině konopí, má protizánětlivé, analgetické, uvolňující a antibakteriální účinky. Dávkování je jednoduché, stačí vám totiž pouze jedna kapka konopného oleje denně. Půl hodiny před jídlem si ji nakapejte pod jazyk, minutu vydržte a polkněte.

Využít lze i tělový a pleťový olej, který je jednoduchý na manipulaci a roztírání. Užít jej můžete při bolestech zad a páteře. Opět ale dejte pozor na obsah – ten správný olej by měl obsahovat nejen lisovaná semena, ale také extrakt z celých rostlin konopí.

Podívejte se na další tipy, aby záda nebolela.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecná zdravotní sestra, odbornice z Carun Pharmacy, www.carun.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).