Potíže s močením včetně pálení a bolesti mohou ukazovat na rakovinu močového měchýře

26. 5. 2025

Sdílet

Autor: Depositphotos
Nová kampaň nazvaná Čůrám zdravě boří tabu ohledně močení a rakoviny močového měchýře. Lidé by se podle odborníků zapojených do projektu měli více zajímat o svou moč, protože právě podle jejího vzhledu a jeho změn se dá mnohdy poznat probíhající onemocnění.

„Děláme to všichni – každý den několikrát čůráme. Málokoho ale napadne si vlastní moč prohlédnout nebo mluvit o tom, že máme s močením nějaké potíže. Přitom právě při změnách vzhledu moči a problémech, jako je bolestivost nebo častá frekvence čůrání, bychom se měli poradit s lékařem. K tomuto fyziologickému procesu bychom měli být vnímaví a nestydět se za to,“ popisuje filozofii kampaně Michaela Tůmová, místopředsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů. 

Právě Hlas spolu se členskými organizacemi ONKO Unie a STK pro chlapy stojí za kampaní, která odstartovala v květnu. 

Při krvi v moči vždy k lékaři

„Rakovina močového měchýře postihuje jak muže, tak ženy, přičemž včasná diagnostika výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu a plnohodnotný život. Prvním příznakem je často přítomnost krve v moči. V takovém případě je potřeba vždy vyhledat lékaře, který provede rozbor moči, ultrazvukové vyšetření a případě potřeby také cystoskopii – vyšetření močového měchýře tenkou optickou sondou,“ vysvětluje docentka Hana Študentová z Fakultní nemocnice Olomouc.

Krev v moči se může objevit třeba i u silného zánětu močového měchýře, ale není od věci zajít za lékařem i v případě, že jste sami zánět poznali a zbavili se ho například zvýšeným příjmem tekutin a volně prodejných léků. Navíc i opakované záněty močových cest riziko zvyšují. 

Rakovina močového měchýře často vypadá jako obyčejný zánět. Postihuje spíše muže Přečtěte si také:

Rakovina močového měchýře často vypadá jako obyčejný zánět. Postihuje spíše muže

Jak snížit riziko?

Hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny močového měchýře je kouření, které zvyšuje pravděpodobnost onemocnění až trojnásobně.  Riziko vzniku onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret. Kuřáci mají navíc vyšší pravděpodobnost výskytu agresivnějších forem nádorů i agresivnějšího průběhu onemocnění než nekuřáci.

Pokud se jedinec rozhodne přestat s kouřením, riziko vzniku onemocnění tím po jednom ažý čtyřech letech abstinence klesá o 40 procent, po 25 letech abstinence až o 60 procent.

Trpíte záněty močových cest?

Dalším rizikem jsou dlouhodobý kontakt s chemikáliemi (například v některých průmyslových odvětvích). Nejlepší prevencí je tedy nekouřit, dodržovat dostatečný pitný režim a nepodceňovat žádné urologické potíže.

Jaké jsou příznaky?

Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorovým onemocněním močových cest. Je nebezpečná v tom, že dlouho trvá, než se začnou projevovat nějaké symptomy. Zpočátku nezpůsobuje žádné obtíže, a teprve jak nádor roste, objevují se příznaky.

Mezi symptomy patří:

  • Výskyt krve či krevních sraženin v moči (hematurie), a sice viditelný, anebo jen laboratorně zjistitelný. 
  • Bolest nebo pálení při močení. 
  • Časté močení, ale o malém objemu moči. 
  • Naléhavé nutkání bez močení, poté únik moči. 
  • Bolesti v podbřišku či v bedrech (spíše výjimečně).

Tyto příznaky však mohou indikovat i jiný problém (například zánět močových cest včetně chronického), stěžejní je proto nechat se včas vyšetřit lékařem.

Jaká je léčba?

Hlas onkologických pacientů vytvořil ve spolupráci s lékaři také Cestu pacienta s karcinomem močového měchýře. Jde o praktického průvodce, který krok za krokem vysvětluje cestu diagnostikou nemoci a jednotlivé léčebné možnosti. 

Málo známý vliv cigaret: kouření je hlavní příčina rakoviny močového měchýře Přečtěte si také:

Málo známý vliv cigaret: kouření je hlavní příčina rakoviny močového měchýře

Dobrou zprávou je, že možnosti léčby rakoviny močového měchýře se neustále rozvíjejí a šance na úplné uzdravení je při včasném záchytu vysoká. Pokud je nádor pouze na povrchu sliznice, lékaři ho umí odstranit endoskopickou operací. Pacienti se v tomto případě většinou zcela vyléčí.

Pokud nádor vrostl hlouběji do stěny, musí pacient většinou podstoupit větší operaci nazvanou radikální cystektomie. Při ní lékaři odstraní celý močový měchýř. Rekonvalescence je v tomto případě delší a i prognóza vyléčení není tak dobrá jako při včasnějším záchytu.

U části pacientů ale nádor stěnou měchýře už zcela prorostl. V takovém případě přichází na řadu celková léčba v podobě chemoterapie či ozařování. Tato léčba může pacientovi prodloužit život, ale prognóza v těchto případech říká, že vyléčení už nejspíš možné nebude.

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).