„Děláme to všichni – každý den několikrát čůráme. Málokoho ale napadne si vlastní moč prohlédnout nebo mluvit o tom, že máme s močením nějaké potíže. Přitom právě při změnách vzhledu moči a problémech, jako je bolestivost nebo častá frekvence čůrání, bychom se měli poradit s lékařem. K tomuto fyziologickému procesu bychom měli být vnímaví a nestydět se za to,“ popisuje filozofii kampaně Michaela Tůmová, místopředsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů.
Právě Hlas spolu se členskými organizacemi ONKO Unie a STK pro chlapy stojí za kampaní, která odstartovala v květnu.
Při krvi v moči vždy k lékaři
„Rakovina močového měchýře postihuje jak muže, tak ženy, přičemž včasná diagnostika výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu a plnohodnotný život. Prvním příznakem je často přítomnost krve v moči. V takovém případě je potřeba vždy vyhledat lékaře, který provede rozbor moči, ultrazvukové vyšetření a případě potřeby také cystoskopii – vyšetření močového měchýře tenkou optickou sondou,“ vysvětluje docentka Hana Študentová z Fakultní nemocnice Olomouc.
Krev v moči se může objevit třeba i u silného zánětu močového měchýře, ale není od věci zajít za lékařem i v případě, že jste sami zánět poznali a zbavili se ho například zvýšeným příjmem tekutin a volně prodejných léků. Navíc i opakované záněty močových cest riziko zvyšují.
Jak snížit riziko?
Hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny močového měchýře je kouření, které zvyšuje pravděpodobnost onemocnění až trojnásobně. Riziko vzniku onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret. Kuřáci mají navíc vyšší pravděpodobnost výskytu agresivnějších forem nádorů i agresivnějšího průběhu onemocnění než nekuřáci.
Pokud se jedinec rozhodne přestat s kouřením, riziko vzniku onemocnění tím po jednom ažý čtyřech letech abstinence klesá o 40 procent, po 25 letech abstinence až o 60 procent.
Trpíte záněty močových cest?
Dalším rizikem jsou dlouhodobý kontakt s chemikáliemi (například v některých průmyslových odvětvích). Nejlepší prevencí je tedy nekouřit, dodržovat dostatečný pitný režim a nepodceňovat žádné urologické potíže.
Jaké jsou příznaky?
Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorovým onemocněním močových cest. Je nebezpečná v tom, že dlouho trvá, než se začnou projevovat nějaké symptomy. Zpočátku nezpůsobuje žádné obtíže, a teprve jak nádor roste, objevují se příznaky.
Mezi symptomy patří:
- Výskyt krve či krevních sraženin v moči (hematurie), a sice viditelný, anebo jen laboratorně zjistitelný.
- Bolest nebo pálení při močení.
- Časté močení, ale o malém objemu moči.
- Naléhavé nutkání bez močení, poté únik moči.
- Bolesti v podbřišku či v bedrech (spíše výjimečně).
Tyto příznaky však mohou indikovat i jiný problém (například zánět močových cest včetně chronického), stěžejní je proto nechat se včas vyšetřit lékařem.
Jaká je léčba?
Hlas onkologických pacientů vytvořil ve spolupráci s lékaři také Cestu pacienta s karcinomem močového měchýře. Jde o praktického průvodce, který krok za krokem vysvětluje cestu diagnostikou nemoci a jednotlivé léčebné možnosti.
Dobrou zprávou je, že možnosti léčby rakoviny močového měchýře se neustále rozvíjejí a šance na úplné uzdravení je při včasném záchytu vysoká. Pokud je nádor pouze na povrchu sliznice, lékaři ho umí odstranit endoskopickou operací. Pacienti se v tomto případě většinou zcela vyléčí.
Pokud nádor vrostl hlouběji do stěny, musí pacient většinou podstoupit větší operaci nazvanou radikální cystektomie. Při ní lékaři odstraní celý močový měchýř. Rekonvalescence je v tomto případě delší a i prognóza vyléčení není tak dobrá jako při včasnějším záchytu.
U části pacientů ale nádor stěnou měchýře už zcela prorostl. V takovém případě přichází na řadu celková léčba v podobě chemoterapie či ozařování. Tato léčba může pacientovi prodloužit život, ale prognóza v těchto případech říká, že vyléčení už nejspíš možné nebude.