Hlavní navigace

První české biopivo hledá své odběratele

19. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Chmelařský institut, Josef Ježek
Bude se v zemi pilsnerů dařit biopivu? Pivo z ekologicky pěstovaných surovin následuje ovocná a nealko piva a nenechává se odradit tím, že předchozí nesmělé pokusy o biopivo nevyšly.

Pokud se v současné době setkají spotřebitelé v tuzemských maloobchodních prodejnách s nabídkou biopiva, nepůjde o předvánoční fintu obchodníků ani speciální sérii výrobků, která po několika týdnech opět zmizí v propadlišti dějin. Žatecký pivovar totiž právě v těchto dnech uvedl na trh „Žatec Sváteční ležák BIO“ – patnáctistupňové pivo s obsahem alkoholu zhruba šest procent jakožto „první české biopivo“, a věří, že si tento produkt najde i v Česku své odběratele.

Má to svou logiku. V posledních letech se v ČR razantně zvýšila nabídka piv, nad kterými by ještě nedávno leckterý piják klasického pilsneru plzeňského typu, tedy tradičního českého piva, ohrnul nos. 

Biopivo následuje ovocná a nealko piva

Nejde přitom jen o velmi kvalitní a širokou nabídku speciálních piv od minipivovarů, ale i stoupající výrobu ovocných piv či nealkoholických piv. Biopivo tak tuto nabídku logicky doplňuje, neboť i v jiných zemích, kde je konzumace piva tradiční, biopiva na trhu jsou. Zejména pak v sousedním Německu, kde tvoří biopiva dokonce 1,5procentní podíl na trhu piv, ale třeba také v USA a dalších zemích. 

Žatecký pivovar se tedy zřejmě trefil do správného období, následovat by jej měl v příštím roce jihočeský pivovar Bohemia Regent. V současné době je na trhu celkem 16 000 lahví biopiva, podle představitelů žateckého pivovaru bude o Vánocích výrobek k mání v prodejnách sítě Billa, k dostání už je ale v některých prodejnách biopotravin a v obchodech samotného pivovaru. Zájem o žatecké biopivo projevila již i síť obchodů Tesco. Výrobcem doporučená cena je 15,90 koruny za lahev.

Přečtěte si: Pivo levnější než voda? Vítejte v království prince Pivoslava

První Rebel neuspěl

První české biopivo ale úplně první není. Již v polovině 90. let se o výrobu biopiva snažil Havlíčkobrodský měšťanský pivovar Rebel, šlo ale o desítku, která se nebyla schopna cenově prosadit oproti nebio konkurenci. 

Biopivo již také vyrobil celkem neznámý minipivovar Biovar na Jesenicku, a to v objemu 10 hektolitrů, k výrobě však použil zahraniční chmel. Žatecký produkt je oproti tomu vyráběn tradiční technologií a z tuzemských surovin. Vznik žateckého (a budoucího třeboňského) biopiva podpořil tříletý projekt, který z 50 procent dotovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a jehož celkové náklady činily zhruba 8 milionů korun.

Biopivo bez chemie proti škůdcům

Pro spotřebitele zřejmě nejdůležitější informace spočívá v tom, že biopivo si zachovává všechny příznivé účinky piva na lidský organismus v porovnání s klasickým pivem. Díky ekologickým postupům při pěstování vstupních surovin – chmele a ječmene – je ovšem dražší. Bonusem je nicméně minimální, prakticky nulový obsah reziduí (pozůstatků) látek, které se při klasickém pěstování chmele a ječmene používají k ošetřování proti škůdcům. V případě chmele je při standardním pěstování nutné provést například 5 až 9 ošetření chemickými prostředky proti mšici chmelové, 2 až 4 ošetření proti svilušce chmelové a 5 až 9 ošetření proti peronospoře chmelové. Bio chmel se ale proti peronospoře stříká výtažkem z mořských řas, mšice se ničí výtažkem z tropické dřeviny Quassia amara a proti svilušce chmelové se nasazují roztoče, kteří škůdce zahubí.

Bio chmel a bio slad v ČR zatím vyrábí asi desítka pěstitelů, celková plocha biochmele činí v ČR v současné době 10 hektarů. V sousedním Německu přitom zaujímá plocha biochmele 80 hektarů a stále roste. Pěstitelé v Německu mají ovšem oproti našim luxusní podmínky pro svou produkci – za biochmel mají zhruba dvojnásobnou garantovanou cenu a zaručen mají i odbyt své suroviny. Právě Německo, ale i třeba USA, mohou být nicméně odbytištěm také pro český biochmel. Na export ostatně naši pěstitelé celkem logicky spoléhají, třeba i proto, že v USA končí výjimka používat k výrobě biopiv „nebiochmel“.

V Žatci vyrábějí i pivo pro celiaky

Samotný Žatecký pivovar má ambici dostat se v objemu výroby biopiva na tisíc hektolitrů, tedy zhruba na úroveň, kam se po dvou letech dostal s jiným svým experimentálním pivním produktem, bezlepkovým speciálem Celia. Jeho prodej se meziročně zvýšil o 33 procent, a potenciál k dalšímu růstu zřejmě existuje. V ČR je totiž evidováno asi 100 000 lidí s bezlepkovou dietou.

Na závěr snad ještě jedna poznámka – na etiketě žateckého biopiva je jako datum spotřeby uveden termín 19. 9. 2013, což se pro někoho může zdát jako velmi dlouhá doba. Je ale vhodné uvědomit si, že jde o „patnáctku“ s vyšším než obvyklým obsahem alkoholu – a vyšší obsah alkoholu prodlužuje trvanlivost.

Pivní seriál:

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).