Hlavní navigace

Sperma by si měli nechat zmrazit hlavně ajťáci a úředníci

3. 4. 2013

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Počet neplodných párů v České republice rychle roste. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních letech se příčina přesouvá na muže. Mají nekvalitní spermie.

Počet neplodných párů v České republice rychle roste, nyní potřebuje pomoci s početím dítěte už přibližně čtvrtina lidí. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se příčina přesouvá na muže. U více než poloviny párů, které přijdou na kliniky reprodukční medicíny, se ukáže, že příčinou neplodnosti jsou nekvalitní spermie.

Galerie: Příčinou neplodnosti jsou nekvalitní spermie

„Před 20 lety jsme řešili neplodnost u 70 % žen a 20 % mužů, tento trend se obrátil, nyní přicházejí na kliniku páry, kdy neúspěšná snaha o otěhotnění je v 50 % zapříčiněna problémem na straně muže," uvádí ředitel největší kliniky reprodukční medicíny v České republice, REPROFIT International, Marek Koudelka.

Nepoužitelné spermie

Podle Světové zdravotnické organizace má mít zdravý muž 15 000 000 spermií na 1 mililitr. Původní hranice normálního spermiogramu (SPG) se musela z původních 40 mil/ml z roku 1990 snížit na normu 15 mil/ml v roce 2010. Loni na klinice REPROFIT International evidovali 85 procent mužů s patologickým spermiogramem ze všech vyšetřených.

„Stoupá počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie vůbec pro oplodnění použít. V roce 2010 jsme museli využít dárcovské spermie pro oplodnění vajíčka v 13,6 % případů,“ uvádí Marek Koudelka.

Příčin rostoucí mužské neplodnosti je celá řada, vliv mají nemoci prodělané v dětství, znečištěné životní prostředí, a nezdravý životní styl. Jedním z problémů moderní doby jsou podle lékařů špatné stravovací návyky ať už v souvislosti s nadměrným množstvím nebo složením. Tento fakt je úzce spjat s kvalitou spermiogramu. Zdravě se stravující muži dosahují při hodnocení SPG lepších výsledků. Jedním z dalších faktorů, který ovlivňuje kvalitu SPG, je zvýšená konzumace kávy (více než tři denně).

K tématu: Když zhubnete, vrátí se vám spermie

„Roli v mužské potenci hraje také věk, i když méně významnou než u žen. S tím, jak se zvyšuje věk potenciálních rodičů, klesá i kvalita vajíček a spermií. Pokud by tento trend pokračoval, věřím, že se dočkáme toho, že si muži budou nechávat své spermie mrazit v mladém věku, kdy ještě vykazují potřebnou kvalitu,“ říká Marek Koudelka.

Asistovaná reprodukce

  • Z dostupných dat vyplývá, že v tuzemsku se nyní provádí 25 601 léčebných cyklů, při nichž se snaží páry počít dítě.
  • Jde o rapidní nárůst, pro srovnání v roce 2007 činil počet léčebných cyklů pouhých 17 682.
  • Stoupá i počet center asistované reprodukce, před deseti lety byly v tuzemsku čtyři, nyní jich je 40.

Zdroj: Reprofit

Ani nová metoda není 100%

Lékaři se snaží s mužskou neplodností bojovat. Před dvaceti lety přišli na metodu, spočívající v přímé injekci jedné spermie do zralého vajíčka ženy (metoda ICSI). I tato metoda má své úskalí.

„Díky této metodě jsme schopni obejít špatné spermiogramy a dosáhnout úspěchu. Stačí, když u pacienta najdeme alespoň nějaké pohyblivé spermie a vybereme je pro oplození vajíčka. Nicméně stále u spermií existuje neznámý faktor, který při ICSI zohlednit nemůžeme. Pro ICSI vybíráme spermie na základě pohybu a morfologických parametrů, nicméně ´nevidíme´ dovnitř spermie a neznáme její metabolismus, energetický potenciál a už vůbec ne její genom. Zhruba v 15 % případů se tak do výběru pro ICSI dostane spermie, která má nízký fertilizační potenciál a k oplození vajíčka nedojde,“ vysvětluje lékař.

Uchování spermií přijde na tisícovku

Vzhledem ke zkušenostem z vývoje posledních let doporučují lékaři z center reprodukční medicíny vyšetření spermiogramu mladým mužům ve věku kolem 20–25 let. „Obzvláště u těch, kterým vyhovuje sedavé zaměstnání a rozhodně těm, kteří pracují v takových profesích jako IT specialista, úředník nebo v prostředí, kde hrozí riziko úrazu nebo je zvýšené toxické prostředí. U těchto profesí může být na místě mražení spermií a uchování v kryobance. Náklady na uchování jsou vzhledem k možnostem, které to v budoucnu přinese, velice nízké a při dlouhodobém uchování nepřesahují 1000 korun,“ doplnil Marek Koudelka.

Muži, minimálně ti z „ohrožené skupiny“, by měli dbát na prevenci. „Důležité je udržení nebo dosažení optimální tělesné hmotnosti, pravidelná pohybová aktivita a vyvážená pestrá strava s dostatkem bílkovin (doporučovány 3 porce mléčných výrobků denně), zeleniny, ovoce (zdroj antioxidačních látek), zinku (tmavé maso, mléko, mořské plody), selenu (ořechy, vnitřnosti, mořské ryby) a kyseliny listové (listová zelenina),“ doporučuje Karolína Hlavatá, dietoložka z Endokrinologického ústavu v Praze.

Výzkumy u zvířat také naznačují, že k početí napomáhá vápník. „Spotřeba vápníku u spermií se zvyšuje v posledních okamžicích před oplodněním, kdy spermie potřebují ´energetickou bombu´ k průniku do vajíčka. Tím se zvyšuje pravděpodobnost oplodnění,“ říká dietoložka. Kvalitu spermatu pozitivně ovlivňuje i vitamín D.

Více: S obézním mužem jen tak neotěhotníte

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).