Uříznutý prst se dá přišít i den po úrazu. Musí být ale správně zabalený

20. 5. 2025

Sdílet

Celkově IKEM zajišťuje 60 procent transplantací v České republice.
Autor: IKEM
Celkově IKEM zajišťuje 60 procent transplantací v České republice.
S jarem se lidé vrhli do zvelebování domovů a práce na zahrádkách. S tím ale přibylo úrazů, včetěně uříznutých článků prstů. Lékaři z brněnské fakultní nemocnice u sv. Anny proto natočili video, kde radí, jak se při takové události zachovat. A uklidňují – amputáty je možné úspěšně přišít i 24 hodin od úrazu. Je ale potřeba s ním správně naložit.

Lékaři z Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byli v dubnu 1978 vůbec první, kdo v Československu úspěšně provedl replantaci amputovaného prstu. Od té doby už se jim povedlo zachránit tisíce prstů.

Úrazy horních končetin jsou často spojeny s prací na zahradě, v jarních měsících jich proto obvykle přibývá. Typickými příčinami bývají nehody při používání cirkulárních pil, úhlových brusek, seker či akumulátorových nůžek, uvádí nemocnice v tiskové zprávě.

Co dělat, když si uříznete prst? Důležité je zabalit správně amputát.Autor: FNUSA

Jen od začátku dubna lékaři na klinice ošetřili jednadvacet pacientů s těžkým poraněním ruky. Významnou část případů však celoročně tvoří také pracovní úrazy, zejména při manipulaci se stroji, které nezřídka způsobují těžká devastující poranění i ve vyšších částech končetiny.

Prst nedávejte přímo do ledu

Úspěšnost replantace, tedy operace, při které je přišita amputovaná část na původní místo, závisí hlavně na tom, jestli a jak byl amputát ošetřený a uchovaný. Chirurgové se bohužel často setkávají se špatným nakládáním, amputáty jsou buď rozmáčené, nebo zmrzlé. Pak je ale nejde vždy úspěšně přišít.

Pokud se pacienti naopak zachovají správně, zvyšují svou šanci na záchranu prstů, dlaně nebo jiné amputované části těla. „U dobře ošetřeného amputátu se prodlužuje doba, kdy lze provést úspěšnou replantaci, a to až na 24 hodin od úrazu,“ říká přednosta kliniky docent Zdeněk Dvořák.

Zastavte krvácení, zabalte prst

A co tedy dělat, když si uříznete prst? Hlavní je nepanikařit. V první řadě je potřeba zastavit krvácení. Končetinu proto zvedněte do zvýšené polohy a aplikujte kompresní krytí.

Co dělat, když si uříznete prst? Důležité je zabalit správně amputát.

Zabalit do gázy, dát do sáčku a teprve ten do ledu

Autor: FNUSA

Poté se pokuste najít amputát a v žádném případě ho nevyhazujte. Volejte záchranku a než přijede, uříznutý nebo useknutý prst správně zabalte. Nedávejte ho přímo do vody ani do ledu. „Vezměte amputát, položte ho na navlhčenou gázu a zabalte jej do igelitového pytlíku. Následně tento pytlík vezměte a vložte ho do sáčku, který je naplněn vodou a ledem v poměru 2:1,“ zaznívá ve videu na instagramovém účtu kliniky.

Už nic nejezte, ani nepijte, ať můžete následně podstoupit anestezii a operaci. Záchranka vás odveze na nejbližší chirurgické pracoviště, kde lékaři pacienta vyšetří: posoudí stav amputované části a zhodnotí také celkový stav pacienta, jeho přidružená onemocnění, schopnost spolupráce. Odeberou anamnézu, zaznamenají mechanismus a čas úrazu. Zranění vyfotí, provedou rentgen, odběry, podají léky na bolest, případně provedou očkování na tetanus. Následně kontaktují replantační centrum.

Co dělat, když si uříznete prst? Důležité je zabalit správně amputát.

 Znovupřišité prsty

Autor: FNUSA

Co dělat, když si uříznete prst?

  • Nepanikařte.
  • Zastavte krvácení – končetinu zvedněte do zvýšené polohy a aplikujte kompresní krytí. Zavolejte záchranku.
  • Najděte amputát a správně ho zabalte. Nedávejte ho přímo do vody ani do ledu. Položte ho na navlhčenou gázu a zabalte jej do igelitového pytlíku. Následně tento pytlík vezměte a vložte ho do sáčku, který je naplněn vodou a ledem v poměru 2:1.
  • Už nic nejezte ani nepijte, a už vůbec ne alkohol.
  • Záchranka pacienta společně s amputátem odveze na nejbližší chirurgické pracoviště, kde lékaři pacienta vyšetří a následně kontaktují replantační centrum.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).