Hlavní navigace

Pozor na nebezpečné kuličky, inspekce zakázala jejich prodej. Nemáte je doma?

5. 9. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Drobné magnetické kuličky jsou vždycky trochu rizikovou hračkou, ale některé jsou horší než jiné. Česká obchodní inspekce teď zakázala prodej jednoho výrobku kvůli tomu, že magnety byly příliš silné a při spolknutí mohly dítěti vážně ublížit.

Malé magnetické kuličky patři mezi hračky, kterých se lékaři bojí snad nejvíce. Pokud jich dítě spolkne více – a to bohužel není těžké, jsou skutečně drobné – hrozí, že se jich spojí více přes střevní stěnu. Mohou pak způsobit jejich blokaci, nebo dokonce nekrózu. 

Příznaky přitom jsou dlouho spíše nejasné, ani lékaři nemusí problém odhalit hned a pak už jde o život, který může zachránit pouze velká břišní operace. Vdechnutí magnetické kuličky dětmi rovněž může způsobit dýchací problémy.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje pro děti zdravotní riziko. Jedná se o černé magnetické kuličky 216 kusů, 5mm, model 00009033. Laboratorní zkoušky prokázaly, že jsou u této hračky několikanásobně překročeny hodnoty indexu magnetického toku, uvedl Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí inspekce. 

To znamená, že magnety jsou silnější, než maximálně povoluje norma, a přitahují se k sobě větší silou, čímž stoupá i riziko, že se k sobě přicvaknou například přes stěnu střev.  Že se takové případy dějí, dokládá například tato kazuistika - lékaři z plzeňské fakultní nemocnice museli akutně operovat dvouletou dívku poté, co spolkla právě takové kuličky. Peroperačně byl nalezen volvulus (zauzlení – pozn. red.) tenkého střeva a několik střevních píštělí. Příčinou tohoto nálezu byly spolknuté magnetické kuličky a k nim magnetickou silou přitažené spolknuté kovové těleso, píše se ve zprávě.

Toto všechno děti spolkly: pozor na baterie, magnety a malé díly hraček. V prosinci jsou tyto úrazy nejčastější Přečtěte si také:

Toto všechno děti spolkly: pozor na baterie, magnety a malé díly hraček. V prosinci jsou tyto úrazy nejčastější

Výrobek je k mání ve dvou variantách s odlišnými sériovými čísly. Pod označením 20200401 jsou v prodeji  kuličky zatavené v plastu, u výrobku se sériovým číslem 20200601 je kostka uložena v plastové krabičce s vyklápěcím víčkem. Oba modely mají molitanové pouzdro a jsou uloženy v plechové krabičce s víčkem s průhledovým okénkem.

Tento typ kuliček musí prodejce stáhnout z prodeje, magnety jsou příliš silné

Tento typ kuliček musí prodejce stáhnout z prodeje, magnety jsou příliš silné

Autor: Česká obchodní inspekce

Na dně krabičky je papírová etiketa, na které je uveden název výrobku v sedmi  jazykových verzích, EAN kód, jméno dovozce, číslo šarže a země původu. 

Výrobek nevyhovuje požadavkům na bezpečnost magnetických hraček, které jsou stanoveny v Nařízení vlády (NV) č. 86/2011 Sb. Česká obchodní inspekce uložila provozovateli prodejního webu www.aaahrackarna.cz stažení výrobku z trhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu Ministerstva průmyslu a obchodu a zveřejněna v systému Safety Gate.

Doplněno: V úterý 6. září přidala Česká obchodní inspekce další varování před dalším výrobkem, tentokrát jsou však kuličky zelené – je jich rovněž 216 kusů a jsou rovněž 5 mm velké, model má číslo 00009035. Laboratorní zkoušky prokázaly, že i u této hračky jsou několikanásobně překročeny hodnoty indexu magnetického toku. Ke koupi byly na webu rychlydarky.cz

Nebezpečné magnetické kuličky se prodávají i v zelené barvě

Nebezpečné magnetické kuličky se prodávají i v zelené barvě

Autor: Česká obchodní inspekce

Kupujete dětem hračky s malými magnety?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).