Hlavní navigace

Pozor na kolapsy z horka, bude až 36 °C

Nesledovali jste předpověď počasí a vyrazili jste do práce v džínách a mikině? Pozor na kolapsy, dnes nás čeká extrémně horký den. A zítra bude ještě hůř. Kdo je horkem nejvíc ohrožen?

Doba čtení: 1 minuta

Český hydrometeorologický ústav (CHMU) vydal výstražnou informaci o tom, že nás čekají velmi vysoké teploty. Výstraha platí od dnešního poledne do zítřejší jednadvacáté hodiny. Jak se horku bránit?

Zítra bude až 36 °C

Pro dnešní den je vyhlášena výstraha před vysokými teplotami pro Královéhradecký a Pardubický kraj a východní část Libereckého kraje. Pro pátek pak CHMU zvyšuje stupeň nebezpečí výstrahy před vysokými teplotami pro severovýchodní polovinu území. Dnes odpoledne vystoupí teploty na 30 až 34 °C. V pátek 24. 6. už budou polední, odpolední a podvečerní teploty dosahovat 32 až 36 °C. Lze předpokládat i nárůst maximálních denních hodnot UV indexu na hodnoty až kolem 8,5. V pátek 24. 6. se hodnoty UV indexu mohou kolem poledne přiblížit k 9. Pro srovnání, UV index 10 je hlášen z Austrálie na vrcholu léta.

Nejen senioři, i děti se mají mít na pozoru

Protože teploty budou skutečně šplhat do extrémních výšin, je třeba se podle toho zařídit. Dostatečně pijte, určitě o půl litru více, než jste běžně zvyklí, a zapomeňte na sport. „Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení nebo i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy,“ uvádí tiskový mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek

serial_prilohy

Nejvíce lidí postižených kolapsy je ve starším, středním či seniorském věku. Při vysokých teplotách vzrůstá ale také počet dalších obtíží, jež mají souvislost s vedry, především oběhového charakteru – dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů, či například závratí. Na pozoru by měli být i cukrovkáři, astmatici nebo lidé s nemocným srdcem. Rizikovou skupinou jsou také děti, neboť je u nich obsah vody v těle vyšší než u dospělých, a proto jsou také citlivější ke ztrátám tekutin. Navíc stejně jako senioři mají pocit žízně potlačen. Pozor, kolaps z horka hrozí i těm, kdo zdravotní problémy nemají.

Zdroj: CHMU, Nemocnice Na Bulovce