Martina Mertová z Palkovic na Frýdecko-Místecku byla těhotná potřetí. Objevily se ale komplikace – lékaři zjistili, že její placenta je prorostlá do hlubších vrstev dělohy a prorůstá až do močového měchýře a okolí. Dopředu se proto domluvili, že po císařském řezu ji dál ponechají v těle pacientky.
„Bylo nutné provést také hysterektomii, tedy odstranění dělohy, což by pro tuto rodičku bylo ihned po porodu velmi rizikové. Hrozila velká ztráta krve a nutnost vytětí části močového měchýře, což může ovlivnit jeho funkci,“ uvádí přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky, docent Ondřej Šimetka.
Rodička nakonec přijela do FN Ostrava předčasně, respektive akutně poté, co začala silně krvácet. Lékaři se i navzdory tomu přesně drželi plánu, který si dopředu stanovili. Narodila se zdravá holčička a maminku po císařském řezu převezli na angiolinku.
„Provedla se tam embolizace cév, což znamená, že se omezil přítok krve do dělohy, čímž se výrazně snížilo riziko dalšího krvácení a zároveň to umožnilo rychlejší vstřebání placenty. Po čtyřech týdnech jsme se rozhodli, že provedeme hysterektomii a odstraníme při ní i placentu. Díky postupu, který jsme zvolili, se nemusel otevírat močový měchýř a nepotýkali jsme se ani s větší krevní ztrátou,“ pokračuje docent Šimetka.
Porodníci FNO se pro takový postup rozhodli podruhé v historii. Poprvé to bylo před sedmi lety. I tehdy vše dopadlo podle plánu.
„Nevím o žádném jiném pracovišti v Česku, které by postupovalo stejně. Ve světě se tato metoda uplatňuje, není ale běžná. Podobné komplikace se totiž objevují vzácně,“ doplňuje Ondřej Šimetka s tím, že on sám zkušenosti s takovými případy získal při zahraničních misích v Asii.
Martina Mertová je dnes zcela zdravá, stejně jako její dcera. „Cítím se dobře. Operace proběhla bez komplikací. Smekám před zdravotníky fakultní nemocnice, jak skvěle to zvládli. Je pro mě obrovskou úlevou, že to mám úspěšně za sebou a můžu si užívat život s rodinou,“ přiznává.