Hlavní navigace

Plavky pro každou postavu – co sluší hrušce, jablku a přesýpacím hodinám?

3. 8. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Svléci se do titěrného úboru není nic moc příjemného, obzvlášť pokud nemáte tělo Pamely. Ale šikovný výběr plavek dokáže divy s jakoukoliv postavou, i tou nejčastější českou – hruškou.

Prázdniny jsou sice z půlky za námi a počasí koupání dvakrát nepřeje, ale pořád je spousta lidí, kteří na svou letní dovolenou (a na slunce) teprve čekají. Zejména ženy věnují přípravám na své „odhalení“ u moře či rybníku pozornost, která se mnohdy rovná přípravám do boje.

Pečlivá depilace celého těla, cvičení, diety i „předopálení“ v soláriu… To jsou rituály, které podstupuje nejedna žena, která se hrozí okamžiku, kdy bude nucena odhodit své svršky a pohybovat se v  pouze v miniaturním elastickém oblečku a navíc před zraky desítek, ne-li stovek lidí. Ovšem ne každá žena ví, že šikovný výběr plavek dokáže divy s jakoukoliv postavou. Ať už máte větší břicho, boky či malá prsa, odborníci by vám měli umět poradit, jaký arzenál na pláž vybrat.

 „Často se setkávám s tím, že k nám do prodejny přijde žena s přesnou představou svých vysněných plavek, které viděla na nějaké herečce či modelce, a když si je vyzkouší, je zklamaná, že v nich vypadá poněkud jinak,“ říká Elena Lolová ze specializované prodejny Ballerina Park Hostivař. Odpoutejte se tedy od dokonale symetrických těl, která na nás číhají v každé reklamě a vypadala by dobře i v pytli od brambor, a objektivně zhodnoťte, co je třeba na vaší postavě vylepšit, co vyzdvihnout a co naopak potlačit. Elena Lolová tvrdí, že pomocí vhodných střihů, ale i barev můžeme docílit nečekaných efektů.

Jablko má rádo tankini

Tankini, tedy dvoudílné plavky, jejichž horní díl tvoří tílko, jsou vhodné právě pro postavu typu jablko – pro ženy s širokým hrudníkem, nevýrazným pasem, silnějším břichem a naopak s útlými boky. Zúží a protáhnou problematickou vrchní část těla a naopak zdůrazní štíhlý spodek. „Nohy jsou tady to, co chceme zvýraznit, protože právě jablka je mívají krásně štíhlé,“ radí paní Lolová. Zatímco horní díl volte v tmavší barvě, která opticky zužuje, na kalhotkách se nemusíte bát vzorů a barev. Podobnou službu udělají i hodně vystřižené jednodílné plavky, které postavu rovněž zúží.

Výrazná podprsenka pro hrušku

Opačným případem, a nutno podotknout, že v Čechách nejčastějším, je postava typu hruška. Stejně jako tvar ovoce, i tato postava se vyznačuje drobnější horní polovinou těla, úzkými rameny a širšími boky. „Při vyrovnávání disproporcí postupujeme analogicky jako v případě jablka. Horní část je potřeba zdůraznit, naopak od boků chceme pozornost odpoutat. Vyberte si proto výraznou podprsenku a jednoduchý, jednobarevný spodní díl plavek,“ radí odbornice. Hezký dekolt také udělá podprsenka zavázaná za krkem.

Mrkev v sukni

Stejně jako tato zelenina, i majitelka mrkvovité postavy se zužuje od ramen k pasu a bokům. Pro srovnání proporcí tedy odpoutejte pozornost od širokých, výrazných ramen a naopak zdůrazněte štíhlý pas.  Na rozdíl od jablka, mrkev si může dovolit klasický vrchní díl plavek – jen by neměl být výrazný, spíše volme jednoduchý a tmavý vršek „Tyto ženy by se měly vyvarovat plavek, které se zavazují kolem krku, a to platí pro všechny, které mají širší ramena. Spíše bych volila klasickou podprsenku s kosticemi a nebála bych se výraznějších kalhotek,“ dodává módní návrhářka Nikol Ryant, která modely plavek navrhuje pod značkou Nikol Ryant Design. Kalhotky je také možné doplnit zdobením či sukýnkou.

Ženskost pro atletky

Ženy sportovní, atletické postavy se mohou pochlubit protáhlým, svalnatým trupem, avšak s málo znatelnými křivkami a téměř stejně širokým pasem a boky. „Paradoxně právě ženy s takovou postavou se trápí tím, že jsou málo ženské, že postrádají typicky ženské obrysy, které rozčilují třeba hrušky,“ říká Elena Lolová. Ale i tady lze samozřejmě čarovat s vhodně zvolenými plavkami. Jejich cílem je tedy podpořit ženskost a vytvarovat méně výrazné křivky postavy. „Ideální jsou bokové kalhotky se zavazováním nebo více vykrojené bikini. Ženskost dodají květinové a jiné romantické vzory, zdobení, mašličky, korálky, výšivky nebo drobné volánky,“ vyjmenovává možnosti odbornice.

Baculkám sedne jednoduchost

I silnější ženy mohou mít symetrickou postavu. Nejvhodnější a nejslušivější jsou jednodílné plavky zajímavých střihů, nejlépe jednobarevné, bez divokých vzorů. „Výrazné křivky krásně podpoří jednoduché plavky s kosticemi, které postavu sjednotí a poskytnou dostatečnou podporu ňadrům,“ radí Elena Lolová. Zde není třeba žádnou část těla zdůrazňovat, plavky jsou tedy spíš doplňkem, který postavu pěkně vytvaruje. „Pokud jste plnějších tvarů, vyhnout byste se měla divokým barvám, vzorům a páskům. Rovněž kalhotky s nohavičkami vynechejte – opticky zkracují nohy.“

Přesýpací hodiny – dokonalé a bez omezení

Takováto postava je v podstatě ideálním typem ženského těla. Ramena a boky jsou zhruba ve stejné šířce, zato pas je výrazně užší. „Právě majitelky této postavy se nemusí bát módních výstřelků, například různě řešených jednodílných plavek nebo nápaditých dvoudílných plavek, které jsou doplněné různými kanýry a volánky – ty pak zvýrazní ideální postavu ženy,“ doporučuje Nikol Ryant. Pro tuto postavu nejsou takřka žádná omezení, výrazné křivky si zaslouží obdiv, proto zabodují v klasických bikinách s trojúhelníčkovým vrškem plavek, stejně jako v barevných vzorech.

Pokud jste stále na pochybách, držte se základního pravidla: Co chcete zdůraznit, tam volte odvážnější střihy i barvy, naopak od čeho chcete odpoutat pozornost, tam buďte méně nápadná. Plavky by vás nikde neměly škrtit nebo tlačit, takže se zbytečně nepasujte do menších velikostí.

Volte barvy, které máte ráda a které se hodí k vaší pleti i ke stupni opálení. A poslední pravidlo – hlavní je, abyste se v nich cítila dobře a líbila se sama sobě.

Zdroj: OC Park Hostivař

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).