Hlavní navigace

Kdy dítěti pořídit první zubní kartáček?

19. 10. 2010

Sdílet

Stanovisko českých odborných pediatrických a stomatologických společností shrnuje současný stav poznatků o fluoridové prevenci zubního kazu. Vymezuje indikační a dávková schémata použití fluoridových tablet a doporučené postupy pro poskytovatele primární stomatologické a pediatrické péče. Preventivní triáda

Stanovisko českých odborných pediatrických a stomatologických společností shrnuje současný stav poznatků o fluoridové prevenci zubního kazu. Vymezuje indikační a dávková schémata použití fluoridových tablet a doporučené postupy pro poskytovatele primární stomatologické a pediatrické péče.

Preventivní triáda

1. pravidelná hygiena dutiny ústní

2. snížení frekvence příjmu sacharidových složek potravy

3. fluoridy

Hygiena dutiny ústní u dětí ve věku 6 měsíců – 2 roky

Dočasné zuby obvykle prořezávají dítěti ve věku mezi 6. a 30. měsícem. Prvními dočasnými zuby, které se objeví v dutině ústní jsou dolní a o něco později horní řezáky.

Erupce dočasných zubů je ukončena prořezáním druhých dočasných stoliček.

O dočasné zuby je třeba pečovat ihned po prořezání do dutiny ústní. Dočasné prořezávající řezáky je nejvhodnější čistit zvlhčenou gázou nebo tzv. prsťáčkem (gumový návlek na ukazováček s jemným gumovým kartáčkem). Po 12 měsíci věku začínají prořezávat první dočasné stoličky a k čištění chrupu je vhodné začít používat zubní kartáčky celogumové nebo měkké s malou pracovní částí. Po prořezání druhých dočasných stoliček je třeba čistit dítěti chrup malým měkkým zubním kartáčkem s nepatrným množstvím dětské zubní pasty s fluoridy.

Péče o hygienu dutiny ústní musí být pravidelná. Doporučujeme chrup čistit dvakrát denně (ráno po snídani a večer před usnutím).

Snížení frekvence příjmu sacharidových složek potravy

Z hlediska prevence zubního kazu představuje největší nebezpečí časté podávání sladkých nápojů v kojenecké láhvi v noci a během dne. Zubní kaz může vzniknout rovněž po opakovaném užívání léků ve formě sirupu slazeného sacharózou a po nočním kojení dle libosti dítěte.

Doporučujeme dětem podávat pouze obyčejnou vodu nebo neslazený čaj. S nočním kojením dle libosti dítěte je vhodné přestat po 12. měsíci věku.

Fluoridy

Podávání fluoridových tablet u dětí do 6 let věku indikuje dětský nebo zubní lékař na základě stanovení rizika vzniku zubního kazu. Podávání fluoridových tablet doporučujeme individuálně pro děti s vysokým rizikem vzniku zubního kazu. Děti nad 6 let věku jsou již obvykle v pravidelné péči zubního lékaře, který rovněž rozhoduje o lokální fluoridaci a případně o podávání fluoridových tablet.

Z materiálu odborných společností:
Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP
Česká pediatrická společnost ČSL JEP
Česká stomatologická komora
Výzkumný ústav stomatologický VFN a 1. LF UK, Praha
Česká společnost pro dětskou stomatologii

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).