Hlavní navigace

Olej po smažení nevylévejte do odpadu. Nadělá tam paseku

14. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Olej, na kterém se smaží štědrovečerní kapr či řízky, do kanalizace nepatří. Použitý olej či tuk včetně sádla má zamířit do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních nádob.

„Tuk v potrubí ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. „Naše varování samozřejmě platí celoročně, nejen v období vánočních svátků,“ dodává.

Galerie: Tuk v kanalizačním potrubí v Praze

Kanalizace je určena výhradně k odvádění odpadních vod – to je vody mírně znečištěné během běžné denní hygieny, užívání toalety, úklidu, praní či mytí nádobí. „Co do kanalizace nepatří, je určeno zákonem a všechny detaily mohou Pražané najít v Kanalizačním řádu na našich webových stránkách www.pvk.cz,“ upozornil Tomáš Mrázek.

Zbytky jídel či léků ohrožují fungování kanalizace

Rozhodně se dle mluvčího do kanalizace nesmí dostat biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), tuky (fritovací a motorové oleje), veškeré hygienické potřeby, chemikálie a léky (přitom až sedm procent léků končí v záchodě a zbytky léků se objevují v kohoutkové vodě). Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod.

Do stokové sítě nesmí vniknout:

 • látky radioaktivní, látky ropné
 • látky infekční a karcinogenní
 • látky omamné a hořlavé
 • jedy, žíraviny, výbušniny, pesticidy
 • biologicky nerozložitelné tenzidy
 • organická rozpouštědla
 • průmyslová a statková hnojiva, zeminy
 • silážní šťávy
 • látky způsobující změnu barvy vody
 • neutralizační kaly
 • hygienické potřeby
 • pevné odpady včetně kuchyňských

Zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů.

Odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se váží zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplné ucpání.

Plastové části z hygienických potřeb, které nepodléhají rozkladu, zase mohou zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod.

Čerpadlům také vadí vhazování vláknitých materiálů do kanalizace (kousky vaty, hadry apod.). Ty se pak namotávají na oběžná kola čerpadel a způsobují jejich ucpávání, případně se dostávají mezi oběžné kolo a hydraulickou skříň s následkem poškození ucpávky, zatečením do rotoru a zničením pohonného elektromotoru.

Provoz čistírny odpadních vod může výrazně zkomplikovat řada chemických a nebezpečných látek, z nichž některé jsou vysoce jedovaté a výbušné a mají negativní vliv na biologické procesy při čištění odpadní vody.

Galerie: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Do kanalizace nepatří. Kam s ním?

Biologický odpad

 • odpady z kuchyňských drtičů, zbytky jídel, zbytky zeleniny a ovoce a dalších potravin patří do kontejnerů na směsný odpad

Tuky a oleje

 • fritovací a ostatní oleje z domácnosti patří do sběrných vozů

Veškeré hygienické potřeby

 • patří do kontejnerů na směsný odpad

Chemikálie a další nebezpečné látky

 • staré barvy, ředidla, lepidla, kyseliny, hydroxidy, detergenty, mazadla, oleje, zbytky čistících prostředků, domácí a zahradní chemie, obsah baterií, ropné látky, radioaktivní látky, infekční a karcinogenní a další chemické látky patří do stabilních sběrových míst v jednotlivých městech

Léky

 • patří do stabilních sběrových míst nebo zpět do lékárny

Na pražskou stokovou síť je napojen jeden a čtvrt miliónu obyvatel. V centrální části města je vybudován jednotný kanalizační systém, který odvádí odpadní vody společně s dešťovými srážkami do Ústřední čistírny odpadních vod. Oddílný systém v okrajových částech Prahy odvádí dešťové vody zvlášť. PVK provozují kromě ústřední čistírny dalších dvacet pobočných čistíren – Březiněves, Dolní Chabry, Holyně, Horní Počernice – Čertousy, Horní Počernice – Svépravice, Kbely, Klánovice, Koloděje, Kolovraty, Královice, Lochkov, Miškovice, Nebušice, Nedvězí, Sobín, Uhříněves – Dubeč, Újezd nad Lesy, Újezd u Průhonic, Vinoř a Zbraslav.

Zdroj: PVK

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).