Hlavní navigace

Netradiční barvy tradiční zeleniny: chutná podobně, může změnit barvu moči

31. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Fialové brambory, modrá kukuřice, bílý lilek, černá mrkev, fialový květák… Některá zelenina má jinou barvu než její běžné odrůdy. Děsit nás to nemusí.

Spíš než v supermarketech se s takovými výpěstky setkáme na trzích. Všimneme si jich hned. Mají barvu, která doslova praští do očí. Nejčastěji jde o výraznou fialovou na jinak běžně bíle zbarvených plodinách. Typicky třeba květák. Fialová může být i mrkev, růžičková kapusta, brambory nebo chřest.

Fialové odrůdy běžných zeleninových druhů

Nejde o žádné geneticky modifikované potraviny, pouze o jejich netradiční barevné varianty. Za nachové zbarvení může většinou přítomnost antioxidantu antokyaninu. Ten je mimochodem zdraví velmi prospěšný. Nemusíte kvůli němu ale kupovat exoticky vyhlížející zeleninu, najdete jej třeba i v obyčejném červeném hlávkovém zelí nebo v červené řepě.

Většina pro nás netypických fialově zbarvených odrůd je svým běžnějším příbuzným chuťově podobná. Při vaření se může stát, že svoji výraznou barvu ztratí. Budete-li fialovou zeleninu konzumovat syrovou, může vás následně překvapit načervenalé zbarvení moči.

Galerie: Netradiční barvy tradiční zeleniny

Top 10 fialové a červené zeleniny

Fialový květák

Chuťově je podobný běžnému bílému. Obsahuje o 15 % víc antioxidantů než kapusta, která je známá jejich vysokým obsahem.

Fialová mrkev

Její zbarvení může být až do černa. Obsahuje více alfa a beta karotenu než běžná oranžová mrkev. Syrová je sladká a má lehce pepřovou chuť.

Fialové brambory

Chuťově se fialové brambory příliš neliší od běžných odrůd. Vhodné jsou tedy k přípravě obvyklých jídel. Při vaření vcelku si dejte pozor, snadno se rozvaří.

Fialové batáty

Běžná odrůda sladkých brambor neboli batátů má výrazné oranžové zbarvení. Pro zpestření si je můžete pořídit i ve fialové variantě. Batáty můžete vařit jako běžné brambory, výborné jsou i pečené. Více jsme se jim věnovali v článku Batáty: „sladké brambory“ mají méně sacharidů, ale více cukrů než klasický brambor.

Fialový chřest

Chřestu je také mnoho druhů, barevně zajímavý je právě fialový. Chuťově je někde mezi běžným bílým a zeleným chřestem. Má ale vyšší podíl antioxidantů a je bohatý na minerály. Fialovozelená odrůda se chuťově více podobá zelenému a také se nemusí loupat. Zelený i fialový chřest je dobrý i grilovaný a stačí mu jen chvilka na roštu.

Fialová růžičková kapusta

Je bohatá na antioxidanty, vitaminy, minerály a vlákninu. Chuťově se od své zelené příbuzné příliš neliší.

Fialový lilek

Oproti výše zmíněným potravinám patří fialový lilek mezi nejběžnější odrůdy a nachází své pravidelné místo na pultech obchodů. Zdravá je nejen jeho dužina, ale právě i fialová slupka. Takže rozhodně neloupat. Pokud jej tedy nehodláte použít syrový, třeba do salátu. To by vám tvrdá slupka kazila chuť. Lilek má také mnoho odrůd, od žíhaného až po bílý.

Červené hlávkové zelí

Stejně jako bílé zelí je přímo nabité vitaminy a vlákninou. Vitaminu A a B má ale trochu více, stejně jako selenu. U nás se prodává běžně a levněji si antioxidanty asi nekoupíte.Více o zelí se dočtete v článku Zelí je super(potravina).

Červená cibule

Kromě antioxidantů je bohatá i na železo. Její chuť je výrazná, ale méně sladká než její bílá kolegyně. Hodí se do salátů a pomazánek, výborná je i pečená.

Červená řepa

V našich obchodech není ničím výjimečným, zato svým složením ano. Množství vitaminů a minerálních látek převyšuje většinu potravin. Výborná je například syrová strouhaná se sýrem a mátou.  

Galerie: Druhy cibulí

Květák, nebo brokolice?

Běžnou zeleninu můžeme zakoupit i v jiných než fialových variantách. Květák může být například také zelený. Jeho zbarvení má na svědomí chlorofyl. Jmenuje se Romanesco broccoli a český název zní kvěkolice. To proto, že je něčím mezi květákem a brokolicí. Ostatně se z něj dají připravovat stejné pokrmy jako z brokolice nebo květáku. Oproti svým příbuzným obsahuje kyselinu listovou neboli vitamin B9.  

Modrá kukuřice

Na našich polích právě dozrávají žluté kukuřičné klasy. O původu této rostliny panuje stále mnoho nejasností. Ještě dávno, než se zabydlela v Evropě, byla oblíbena za Tichým oceánem. Zejména v Mexiku si bez ní jídelníček nedokážou představit. Z kukuřičné mouky pečou své vyhlášené placky, vyrábějí z ní pálenku, případně plní kukuřičné listy kukuřičnou kaší s nejrůznějšími náplněmi.

Také kukuřice má pro nás netradiční druhy. Může být bílá, ale třeba i temně modrá, která obsahuje méně škrobu, zato více proteinů. Za svůj odstín vděčí pigmentu antokyanu, který má pozitivní vliv na snižování cholesterolu v krvi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).