Hlavní navigace

Nemáte barvu na vajíčka? Přírodní prostředky jsou jemnější

11. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pro velikonoční barvení jsou ideální bílá vejce, ale i hnědá lze při vhodně zvoleném odstínu a intenzitě ozdobit. Kdo měl letos štěstí a sehnal bílá vejce, mohl narazit na jiný problém – v řadě obchodů pro změnu nejsou barvy na vajíčka.

Barvení vajec přírodními barvivy vyžaduje o něco více péče a opatrnosti než u kupovaných barev. Výhodou je, že se stačí podívat do lednice nebo do špajzu a určitě se nějaké to vhodné barvivo najde.

Podobně jako kupované barvy i přírodní barviva lépe vyniknou na vejcích s bílými skořápkami, nebo alespoň co nejsvětlejších. Pokud máte k dispozici jen hnědá vajíčka, zapomeňte na žluté tóny a přidejte na množství barviva, tedy používané suroviny.

Tipy pro úspěšné barvení vajec

Vejce je potřeba včas vyndat z lednice, aby měla pokojovou teplotu, neměla by pak při vaření praskat. Další tipy najdete v článku Jak uvařit vejce, aby konečně neprasklo.

Začneme tím, že syrová vajíčka dobře omyjeme. Jednak z hygienických důvodů, současně je tak zbavíme mastnoty, kvůli kterým se barvy na skořápku hůře chytají. Na očištěná vajíčka pak už saháme holýma rukama co nejméně, k manipulaci poslouží papírový nebo látkový ubrousek.

Máme-li vajíčka kupovaná, mají na sobě natištěné kódy. Někdy jsou velmi slabé a výraznější barva je překryje. Pokud chcete barvit světlým tónem a tyto nápisy vám vadí, existuje několik způsobů, jak se jich zbavit. Obvykle postačí je velmi opatrně setřít pomocí houbičky s octem, další tipy najdete v článku Jak dostat z vajec natištěné kódy.

Vybereme surovinu, která dá vajíčkům barvu. Zde jsou některé vyzkoušené tipy, možností je ale více. Vždy ale musí jít o jedlou, zdraví neškodlivou surovinu, vejce mohou mít i neviditelná poškození a barva může proniknout do vajíčka.

Nečekejte také tak syté tóny jako u barev kupovaných, přírodní barviva jsou jemnější; čím víc suroviny použijete, tím lépe.

Přírodní barviva na vajíčka


Autor: Depositphotos.com / Vitalia.cz

Žlutá barva

Žlutou barvu vykouzlí nálev z kurkumy nebo směsi kari koření.

Rezavá, tmavě červená, hnědá barva

Použijeme asi nejrozšířenější přírodní barvivo, kterým jsou cibulové slupky. Ty vajíčka obarví do odstínů červené až hnědé.

Růžová a červená barva

Narůžovo až dočervena vejce obarví slupky z červené cibule, červená řepa nebo také jen nálev z nakládané řepy. Červenou barvu zajistí i brusinky nebo červené víno.

Fialová barva

Fialové barvy docílíme, pokud vajíčka povaříme společně s půlkou nastrouhaného červeného zelí.

Zelená barva

Zelené skořápky dostaneme pomocí špenátu, kopřiv nebo obyčejné čerstvé jarní trávy.

Modrá barva

K modrým tónům poslouží borůvky.

Surovina by se při vaření neměla dotýkat vajec

Syrová vejce dejte vařit do vody společně s vybranou surovinou. Aby přírodní barviva na skořápku lépe chytla, je užitečné, stejně jako při použití umělých barev, do vody, ve které vajíčka barvíme, přidat ocet.

Dobré je také dát si pozor na to, aby se větší kusy barvicí suroviny přímo nedotýkaly vajec. Na skořápce by mohly vzniknout nevzhledné fleky. Pokud používáme například větší kusy listí nebo zeleniny, je praktické je všechny dohromady s pomocí gázy zabalit do jednoho uzlíčku, který následně vaříme společně s vejci. Na druhou stranu lze experimentovat a různé „fleky“ nechat vytvářet záměrně.

TIP: Gáza se nám může hodit i při dekorování vajíček. Pokud při barvení vajec chceme vytvořit pěkné přírodní vzory, můžeme na skořápky vajíček přitisknout lístky nebo kousky trávy a vajíčka obalit gázou. Po obarvení a sejmutí gázy na skořápce zůstanou neobarvená místa ve tvaru zvolených lístků.

Vše vařte deset minut. Neslívejte a nechte vajíčka v barvicí lázni ještě několik hodin odležet. Čím déle budou vajíčka v nálevu ležet, tím sytější barvy získají. Nic se nestane, když je umístíte do chladného prostředí a necháte v nálevu odpočívat přes noc.

Galerie: Co se jí na Velikonoce ve světě? Američané milují marshmallow kuřátka 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).