Hlavní navigace

Nejlepší houskový knedlík je ze starých housek. A kyne vždycky dvakrát

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Připravit domácí houskový knedlík, který se nesrazí, je lehký jako vánek a na talíři nevypije všechnu omáčku, chce umět každý. Dostali jsme cenné rady od profesionála, teď už parádní kynutý houskový knedlík zvládnete jako nic.

Říkáme mu houskový, ať už je v něm houska, rohlík, nebo je zcela bez pečiva. Ale pro upřesnění, houskový knedlík je ten, na jehož řezu uvidíte strukturu pečiva, kynutý je tvořen jednolitou hmotou a na řezu je hladký. V něm obvykle houska není.

Tipy, jak na nejlepší houskový knedlík

  • Nepoužívejte jinou mouku než hrubou.
  • Vyhněte se kypřicímu prášku, s droždím je knedlík lepší.
  • Do houskového knedlíku patří zhruba den staré pečivo, ideálně houska nebo rohlík.
  • Při přípravě nevynechejte mléko, nebo kombinaci mléko, voda a vejce.
  • Knedlík kyne dvakrát: nejdřív jako těsto a pak jako samotný knedlík.
  • Když knedlík vaříme na páře, není třeba ho propichovat, vařený ve vodě ano.
  • Houskový knedlík se krájí nožem až studený, jinak použijte nit nebo kráječ.

Připravit: důležité suroviny

Mouku vždycky hrubou

Obloukem se vyhněte hladké i polohrubé, základem houskových knedlíků vždycky byla jen hrubá mouka. Optimálně knedlík načechrá a vytvoří hrubší strukturu a malé vzduchové bublinky.

Důležité je mouku před použitím prosít přes sítko, abychom ji nakypřili.

Droždí, nebo kypřicí prášek?

Když nemáte doma čerstvé droždí, tak lze v nouzi k přípravě houskového knedlíku využít kypřicí prášek. Ale jak říká Petr Kosiner z firmy Knedlíky Láznička, který vydal Velkou knedlíkovou kuchařku, není to knedlík, kterým se chcete chlubit.

„Je to taková rychlovka. Ten z kypřicího prášku se vám v omáčce rozpije, protože je hodně savý. To je typický kynutý knedlík ze supermarketu. Houskový knedlík s droždím je jemnější a lepší,“ říká odborník.

Nejlepší pečivo do knedlíků je to ze včerejška

„Já jsem si vymyslel vlastní recept na bagetky, které si u nás v Knedlíky Láznička připravujeme, pečeme a následně je krájíme a přidáváme do našich knedlíků, ale vy můžete použít prakticky jakékoliv pečivo,“ popisuje Petr Kosiner. Ať už housky, nebo rohlíky. Toustový chléb se moc nedoporučuje, protože má tendenci se rozmáčet. Optimální je pečivo z předchozího dne, bude se vám dobře krájet a následně v těstě neztratí svůj tvar.

Pečivo se krájí na kostičky, které se nechají na vzduchu proschnout. „Můžete je i opéct na trošce másla nebo sádla. Mají pak lepší chuť a lépe v knedlíku vyniknou, ale není to nutné,“ dozvídáme se od Petra Kosinera. Pamatujte, že kynutý houskový knedlík by měl obsahovat asi třetinu nakrájeného pečiva, ne víc, to už bychom připravovali něco na způsob hutného karlovarského knedlíku.

Galerie: Velká knedlíková kuchařka

Nezapomeňte na vejce a sůl

Stejně jako při přípravě bramborového knedlíku ani u houskového nesmíte opomenout vejce, na zjemnění i soudržnost. Chcete-li knedlíky ještě více zjemnit, můžete na kilo mouky k jednomu vejci přidat ještě jeden žloutek. A nezapomeňte ani na sůl.

Mléko, nebo voda?

Při přípravě knedlíků se používá buď mléko, nebo kombinace vody a mléka obvykle v poměru 1:1. Ale čím víc mléka, tím je těsto jemnější. Vždy používáme vlažné mléko.

Umíchat a vykynout

„Někdo si připravuje kvásek a někdo drobí čerstvé droždí rovnou do mouky. Tak to dělám já. Směs zaliji vlažným mlékem, můžeme přidat trochu cukru, a osolíme. Až úplně na konec přidáme oschlé nebo opečené kostičky pečiva,“ doporučuje Petr Kosiner. Vše v míse nahrubo zamícháme a můžeme vysypat na vál, kde těsto rukama jemně zpracujeme. Vrátíme zpátky do mísy a necháme na teplém místě vykynout.

Vykynuté těsto si dáme na vál podsypaný hrubou moukou a rozdělíme ho na asi půlkilové díly, z nichž vyválíme šišky. Jejich velikost je dána především velikostí vašeho hrnce, v němž následně budete knedlíky vařit. „Už připravené šišky poprášíme moukou a přikryjeme utěrkou. Necháme znovu vykynout patnáct až dvacet minut,“ zní další z rad Petra Kosinera.

Uvařit: cca dvacet minut a je hotovo

Po druhém vykynutí zabalíme šišku do utěrky (nemusíme) a dáme knedlík napařovat na pařák do hrnce s horkou vodou.

Chceme-li knedlík vařit, vložíme ho do vroucí osolené vody.

V obou případech bude knedlík hotov za cirka dvacet minut. Přesný čas záleží na velikosti knedlíků.

Servírovat…

„Když budete knedlík připravovat v páře, po uvaření ho nemusíte propichovat. Pokud ho budete vařit ve vodě, určitě ho musíte propíchat špejlí, jinak by se vám srazil,“ dozvídáme se od Petr Kosinera.

Pak už ho krájíme nití nebo kráječem na knedlíky. Horké knedlíky se nikdy nekrájí nožem, protože by se zdeformovaly, ale když vychladnou, tak už je krájet nožem můžeme.

A jaké netradiční knedlíky se nejvíce hodí ke svíčkové nebo k pečeni? Dozvíte se v dalším dílu seriálu Budiž knedlík!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).