Hlavní navigace

Nejlepší bramborový salát potřebuje loupat brambory horké. A taky domácí majonézu

20. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Libeřské lahůdky
Připravit předem a dát odležet, nebo je lepší čerstvý? Jaké do něj patří brambory a proč je důležité, kdy se loupou? Zjistili jsme u odborníků na tradiční pochoutku, co má vliv na výslednou chuť bramborového salátu.

Každý máme ten „svůj“ – jasně nejlepší. Přesto se najdou tipy a triky, které jsou platné univerzálně – zjednoduší přípravu a zajistí skvělou chuť typické vánoční pochoutky. Zeptali jsme se profesionálů v Libeřských lahůdkách, kde se bramborového salátu denně vyrobí pět set kilo. A k radám nám tu přidali i recept na výbornou domácí majonézu.

Receptura salátu se roky nemění

Kde jinde zjistit ty nejlepší informace o bramborovém salátu? V Mecce lahůdek, ze které denně putují tisíce chlebíčků na pulty – a ten s vajíčkem a šunkou právě na bramborovém salátu má neotřesitelnou první pozici v oblíbenosti. 

„V Libeřských lahůdkách vyrobíme ročně asi čtyři miliony chlebíčků,“ říká výrobní ředitel Miloš Rozkošný. „A bramborový salát je naším nejdůležitějším produktem, a to nejen samotný, ale také právě jako základ toho nejlepšího chlebíčku.“

Receptura salátu je samozřejmě tajná, ale o některé univerzálně platné rady se se serverem Vitalia.cz Miloš Rozkošný podělil, takže je můžeme uplatnit během přípravy vánoční přílohy k rybě.

„Recepturu našeho salátu uchováváme jako naše dědictví již třicet let. Je stále stejný, tak jak ho má ráda naše paní zakladatelka Jindřiška, která normu vymyslela, a my se podle ní řídíme dodnes,“ říká Miloš Rozkošný. 

Galerie: Bramborový salát z Libeřských lahůdek

Základ: kvalitní brambory a majonéza

Klasický bramborový salát z Libeře není nic pro vyznavače dietní stravy – ostatně na Vánoce je ten nejlepší čas si dopřát – raději tedy méně toho „nedietního“, ale chuť bude vynikající:

„Bramborový salát je plný kvalitní majonézy a krásně vláčný. Lehce ho dochucujeme sterilovanou zeleninou. Na Vánoce pak děláme ještě jeden speciální, jmenuje se Babiččin, a ten je ještě obohacený o kousky kvalitní uzeniny,“ popisuje Miloš Rozkošný.

Podle něj je základ vybrat správné brambory. Samozřejmě bychom měli vybírat především české a podporovat tak místní dodavatele. Výběr je už široký i v supermarketech nebo u farmářů, stačí číst pečlivě etikety a neřídit se třeba jen cenou.

„My používáme odrůdu Annabelle a Belana. Jsou to nejvhodnější brambory – masité a vhodné právě do salátu,“ doplňuje odborník. „Máme s nimi jen tu nejlepší zkušenost a jsou od našeho oblíbeného farmáře.“

Jak připravit brambory

Už příprava brambor má velký vliv na pozdější chuť a konzistenci salátu. Když jsme výrobnu Libeřských lahůdek navštívili, největším překvapením byla skupina pracovnic u otevřeného okna. Měly rukavice a ručně loupaly ještě horké brambory, ze kterých okny odcházela pára.

„Ideální je brambory okamžitě po uvaření scedit a ještě horké je loupat,“ vysvětluje Miloš Rozkošný.A proč horké? Máme takovou praxi, že takto nám jdou nejlépe loupat a máme nejmenší odpad. A to se určitě vyplatí i u domácí přípravy.“

Pokud si chcete ulehčit práci a přemýšlíte třeba nad nějakým bramborovým polotovarem, tak před nimi odborník přímo varuje.

„My rozhodně nikdy nepoužíváme žádné polotovary, jako jsou již oloupané brambory, anebo dokonce vařené brambory, které jsou oloupané a prodávají se v nálevu. To rozhodně ne, věříme, že kouzlo je v poctivosti a opravdovosti.“

Dobrá a kvalitně zpracovaná brambora se zkrátka pozná na první ochutnání. A také pozor na největší chybu: 

„Největší chybou je vaření již oloupaných brambor. Tyto brambory ‚vypustí‘ svou chuť do vody a nejsou v salátu zdaleka tak dobré,“ varuje Miloš Rozkošný.

Kdy nachystat bramborový salát? Rozhodující je cibule

 • Pokud do bramborového salátu nepoužíváte cibuli, můžete ho připravovat i několik dní předem.
 • Pozor ale dejte na sůl – brambory ji do sebe „vtáhnou“ – a tak bude možná potřeba salát před konzumací ještě přisolit.
 • Pokud používáte do bramborového salátu cibuli, raději ho připravte až těsně před jídlem a snězte do druhého dne.
 • Cibule totiž v salátu kvasí, a salát tak dlouho nevydrží dobrý.

Majonéza – domácí je nejlepší

Kdo chce svůj bramborový salát opravdu „vymazlit“, dá dobrý pozor i na majonézu a věnuje čas přípravě té domácí. Podle Miloše Rozkošného má kvalitní majonéza na výsledek stejný vliv jako brambory.

„Poctivá majonéza má vysoký podíl vajec a kvalitního oleje,“ vysvětluje výrobní ředitel. „Dříve jsme občas majonézu kupovali, ale jednoho dne jsme ji ochutnali a prostě to nebylo ono. A tak jsme se rozhodli, že nebudeme dělat kompromisy a budeme si ji vyrábět sami.“

Jednoduchý recept na domácí přípravu Libeřské majonézy

Suroviny:

 • 2 studené žloutky
 • 2 lžíce studené vody
 • 2 dl řepkového oleje
 • 1 lžíce octa
 • 1 lžíce plnotučné hořčice
 • 1 lžička cukru
 • 0,5 lžičky soli

Studené žloutky dáme do misky. Přilijeme 2 lžíce studené vody. Za stálého šlehání (ideálně ponorným mixérem s metlou) velmi pomalu přiléváme kvalitní řepkový olej, až získáme velmi hustou konzistenci. Nakonec přidáme lžíci octa, lžíci plnotučné hořčice, lžičku cukru a půl lžičky soli. Vše ještě jednou promixujeme, případně dochutíme dle své představy.

Jak zajistit tu nejlepší chuť majonézy? Žloutky na majonézu je třeba používat studené přímo z lednice.

„Domácí majonézu nejlépe uděláte doma ponorným mixérem. A ocet dávejte až v poslední fázi, aby se majonéza nesrazila,“ radí Miloš Rozkošný.

Odborná spolupráce:

Miloš Rozkošný

Výrobní ředitel Libeřských lahůdek

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).