Hlavní navigace

Ne, letos se na Vánoce nepřejím

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Neporušit dietní režim, když jsou všude hromady cukroví, je pro hubnoucího člověka těžká zkouška, kterou je třeba vydržet. Takových „zkoušek“ je totiž plný kalendář – narozeniny, svátky, výročí… Jak se ošálit a nepřejíst se?

Vánoce jsou už na dosah a každý člověk, který si zrovna prochází hubnoucí fází života, má teď stres z toho, že si nebude moct dát ten bramborový salát, ochutnat cukroví, že se bude muset omezovat a že si ty Vánoce vlastně vůbec neužije. Je tento strach oprávněný? Radu jsme hledali u obezitoložky Dity Pichlerové.

Hubnete? Takže zrušíte Vánoce?

Pro toho, kdo nemá silnou vůli, nastává kruté období, ale je třeba si uvědomit, že šťastné události jsou nejen v naší kultuře spjaty s jídlem, přece si neškrtneme Vánoce, svatbu, narozeniny, výročí… Každý rok tu tyto oslavy budou, proto je nejlepší přistoupit ke kompromisu. Buď toho méně napečte, nebo toho méně snězte.

„Já toho například sníst méně neumím, takže si to kompenzuji jinak, a to sportem. Každoročně o svátcích odjíždíme k mým rodičům na Moravu, kde se poměrně nezřízeně hoduje, což se často odrazilo i na mé váze, pět, osm kilogramů za svátky pro mě kdysi nebyla žádná míra. Takže jsme po Vánocích začali trochu porušovat rodinnou tradici a namísto hodování jsme začali odjíždět lyžovat na hory. Čili jsme si to pokušení kompenzovali sportem, který má celá naše rodina moc ráda,“ přichází s tipem, jak sami sebe ošálit a ještě si to užít, Dita Pichlerová.

Předhubnete se, abyste si dopřáli? No, prosím

Je třeba si prostě najít nějakou protiváhu, budete-li přistupovat k Vánocům jako k něčemu, čeho se obáváte, tak je to špatně. „Často se také stává, že se obézní tzv. předhubnou, říkají si, musím zhubnout tak tři, čtyři kila, abych se mohl o Vánocích najíst, ale proč ne. Tak v listopadu zhubnou, v prosinci budou jíst a v lednu budou na svém. Nebo v listopadu nezhubnou, v prosinci si povolí a leden bude krušný,“ popisuje Dita Pichlerová různé způsoby, jak se lidé vypořádávají s vánočním obžerstvím.

I když ani leden nemusí být krutý, protože Dita Pichlerová napsala velmi čtivou knihu, do níž vetkala svůj osobní příběh s hubnutím, který pro vás může být velkou motivací a inspirací. V mnoha řádcích se najdete, v mnoha kapitolách budete číst svoje vlastní důvody, proč nemůžete zhubnout, aby vám Dita Pichlerová na další straně podala pomocnou ruku a poradila, jak zhubnout a už nikdy nepřibrat. Stejně jako se to před mnoha lety podařilo i jí. Kdo jiný vám může být lepší motivací než lékař, který si prošel tím, co vy…

Odborná spolupráce:

MUDr. Dita Pichlerová

Lékařka s atestací z vnitřního lékařství a čtrnáctiletou praxí, promovala na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1997 až 2007 pracovala v Centru diabetologie IKEM. V roce 2009 stála u zrodu OB kliniky, kde stále pracuje. Aktuálně vydala knihu Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).