Hlavní navigace

Nedostatek radiologických asistentů může zhoršit onkologickou péči

20. 4. 2010

Sdílet

V České republice momentálně pracuje okolo tří tisíc radiologických asistentů – to je zoufale málo. Podle serveru odborného týdeníku Medical Tribune může přitom jejich nedostatek zhoršit onkologickou péči o pacienty.  Týdně vycházejí desítky inzerátů, ve kterých státní i soukromá zařízení poptávají právě radiologické asistenty – ti ale nejsou. Proč? Této profesi totiž chybí prestiž, kvalitní ohodnocení a také vzdělávací podmínky…

V České republice momentálně pracuje okolo tří tisíc radiologických asistentů – to je zoufale málo. Podle serveru odborného týdeníku Medical Tribune může přitom jejich nedostatek zhoršit onkologickou péči o pacienty. 

Týdně vycházejí desítky inzerátů, ve kterých státní i soukromá zařízení poptávají právě radiologické asistenty – ti ale nejsou. Proč? Této profesi totiž chybí prestiž, kvalitní ohodnocení a také vzdělávací podmínky…

Radiologický asistent je odborník, který se stará o technickou část radiologických procesů, tedy vlastně proces řídí. Působí v odvětvích radiodiagnostiky, radioterapie a nukleární medicíny, ale jeho profese má poněkud nelichotivý přídomek ‚asistent‘. I to je zřejmě důvodem toho, proč produkují vysoké školy tak málo absolventů. Obor se studuje jako bakalářský a nenavazuje na něj žádné další magisterské studium.

Čtěte téma: Rakovina ledvin nebolí, ale zabíjí.

Je to tak trochu záhada: každý rok přibývá lidí s rakovinou ledvin, a lékaři neumí vysvětlit proč. 

Řešení současné situace je více než na místě, protože dlouhodobý nedostatek pracovníků v této profesi by mohl vést k velmi nepříjemným omezením jak pro pacienty, tak pro lékaře. Hrozily by provozní problémy, dlouhé čekací lhůty, snížení úrovně zdravotní péče a v extrémních případech i provozní omezení jednotlivých oddělení.

Katalog nemocí: Rakovina

Víte, že: Nádor může vzniknout v jakékoliv tkáni, ale nejčastěji vzniká tam, kde se nejvíce množí buňky …

Celý článek najdete na www.tribune.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).