Hlavní navigace

Nedávejte do lednice rajčata, meloun ani citrony

10. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pořádek v lednici vám ušetří čas při hledání, ale i energii. Víte, co do lednice patří a na jaké místo?

Přehledná lednička ušetří nejen mnoho času a nervů, ale i peněz. Když na potraviny dobře vidíte a bezpečně víte, kde co najdete, rozhodně je nenecháte zkazit. Průměrný Čech totiž vyhodí každý rok stosedmdesát kilogramů potravin, což se dá změnit. Každé místo lednice je díky rozdílné teplotě určeno pro odlišný typ potravin, a proto je pro jejich skladování vhodné mít správný systém.

„Teplota uvnitř chladničky se na různých místech liší. I proto velmi záleží, kde jsou jednotlivé potraviny uloženy. Nejchladněji bývá vespodu. Směrem vzhůru teplota roste s každým patrem o jeden stupeň. Tyto teplotní rozdíly mají vliv na čerstvost potravin,“ vysvětluje výživová poradkyně Zuzana Douchová.

Mgr. Zuzana Douchová

Nutriční poradce, psycholog a somatický kouč. Ve své práci využívá poznatky nutriční vědy, psychologie, biochemie a alternativních metod.

Jste ten typ člověka, který potraviny skládá podle toho, kde je volné místo, anebo má pro uskladňování vlastní pořádek? Ať tak či tak, poradíme vám, jak si udělat ve své ledničce ten správný systém.

Spodní část patří masu a zelenině

Boxy vespodu ledničky jsou určeny pro zeleninu, jako je například ledový salát, květák, brokolice, kapusta, mrkev, celer, petržel, řepa nebo tuřín. Zeleninu před uložením nemyjte. Spodní přihrádka nad boxy se svými –2 – 4 °C dobře poslouží syrovému masu, drůbeži a rybám, které zde vydrží maximálně tři dny. Maso je vhodné uchovávat v celofánu anebo v dobře uzavřených nádobách.

Do středu dejte uzeniny a mléčné produkty

Střední část ledničky má 4 – 6 °C. Hodí se proto pro otevřené paštiky, uvařené maso, šunku, uzeniny, máslo, margaríny, plátkové a tavené sýry, jogurty a mléko. Masné a mléčné výrobky pečlivě oddělujte. Máte-li menší lednici, určitě oceníte melanže, tedy směs rostlinného oleje a másla.

Nahoru patří uvařené jídlo

Pro uskladnění hotových jídel je nejvhodnější horní část ledničky, ve které je 7 – 8 °C. Patří sem například omáčky, guláše, polévky, pudingy, dorty, zákusky anebo například chlebíčky. Nezapomeňte dávat do lednice již vychladlá jídla. A spotřebujte je do dvou dnů.

Ve dveřích se daří nápojům a vejcím

Nejteplejším místem lednice s 10 – 11 °C jsou její dvířka. Větší dolní část přímo vybízí k uskladňování nápojů jako mléko, džusy, minerálky, pivo anebo otevřené lahve bílého vína. Prostřední část je jako dělaná na vajíčka. A nezapomeňte – správně uskladněná vejce jsou špičkou dolů, protože na tupém konci se nacházejí póry, kterými vejce přijímá kyslík. Horní část dvířek může být alternativním místem pro uložení másla či margarínů. Hodí se sem ale i konzervy, plechovky a otevřené marmelády.

Do lednice nepatří:

Brambory, cibule, česnek, ovoce (banány, melouny, citrony, jablka, ananas… ), rajčata, káva, čokoláda, neotevřené paštiky a plechovky, marmelády a džemy, med, kečup, hořčice, červené víno, alkohol, chilli omáčka

A jak v mrazáku?

Mrazák je ideálním místem pro potraviny, které budete potřebovat za dobu delší než dva nebo tři dny. Může se jednat kupříkladu o maso, ale i o rohlíky nebo třeba chléb. V mrazáku umístěné věci doporučujeme dobře zabalit a popsat. Štítek by měl obsahovat nejen popis uložené potraviny, ale i datum zamrazení.

Maso vydrží v mrazáku až deset měsíců, bylinky, mořské ryby a plody, ovoce a zelenina, houby a zmrzliny až dvanáct měsíců. Sladkovodní ryby a vnitřnosti nechte uložené v mrazu maximálně tři měsíce, tučné uzeniny dokonce jen jeden měsíc. Pro libovější uzeniny, omáčky a pyré je doba skladování pouze dva měsíce. Pokud si zamrazíte pečivo, nezapomeňte je do šesti měsíců spotřebovat.

5 tipů, jak pečovat o lednici

  1. Nepřeplňujte ledničku potravinami a umisťujte je rovnoměrně – když mezi nimi neproudí vzduch, kazí se; když jsou nalepené na stěně, plýtváte energií; navíc přeplněná lednička málo chladí
  2. Odstraňujte pravidelně led a námrazu ze stěn ledničky teplou vodou s octem – námraza snižuje výkonnost, ocet naopak desinfikuje
  3. Minimálně jednou za měsíc vyndejte všechny potraviny a lednici ukliďte – nechte ji vyvětrat, umístěte do ní pohlcovač pachu
  4. Přebalujte potraviny z originálních obalů – dávejte je do krabiček či igelitových sáčků; sýrům měňte obal obden, salámy můžete vyskládat na talíř a přikrýt alobalem
  5. Ve všech návodech varují, že vlažné nebo dokonce horké potraviny do lednice nepatří – řiďte se touto radou, ušetříte elektřinu na potřebné chlazení a nezvýšíte vlhkost, tudíž vaše zelenina nezačne rychle plesnivět

Zdroj: Focus agency

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).