Hlavní navigace

Navždycky zamilovaný

4. 5. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Jak dlouho vydrží stav zamilovanosti? Jestli v tom právě lítáte, určitě budete tvrdit, že věčně. Ale ne, holoubkové, za chvíli to pomine. Máte maximálně dva roky.

Zamilovanost prý vydrží nejdéle dva roky, někteří odborníci tvrdí, že někdy až čtyři. To, co nastává potom, se oficiálně nazývá fáze vystřízlivění a uklidnění. Neoficiálně jde o období, kdy přesně nevíte, jestli ten vztah ještě má cenu. Už totiž nejste zamilovaní a přitom chcete být, protože vám to chybí. Dá se pocit euforické zamilovanost udržet navždycky?


Autor: Isifa.cz

Dan sám sebe popisuje jako pesimistu v záležitostech lásky. Není to tím, že by mu chyběly zkušenosti. Ve svých třiceti letech vystřídal nějakých pětadvacet dívek; většinou to byly vztahy, které ho přestaly bavit po pár týdnech. Naposledy se opravdu zamiloval, když mu bylo devatenáct.
„Ten vztah jsem tenkrát totálně zvoral. Takže odešla a už jsem ji nikdy neviděl,“ říká Dan. Od té doby už se mu nikdy nepodařilo znovu se bláznivě zamilovat. Zkoušel chodit s holkama ze školy, z práce, z baru, z tenisu, z internetu, ale nikdy tam nebyla dostatečně uspokojující „chemická reakce“. Postupně se z něj stal zapřisáhlý skeptik v oblasti romantiky.

Čtěte téma: Stane se zlatá svatba minulostí?

Dvojicím, které spolu „v dobrém i zlém“ prožily padesát let, patří náš obdiv, a někdy i údiv. Možná se ale brzy zařadí mezi brontosaury a další vyhynulé druhy.

Cynikův konec

Když před dvěma týdny venčil svého labradora, potkal Martinu. Byla hezká, ale nebyla jeho typ. Na jeho vkus byla trochu moc „našlechtěná“. Vypadala jako slečna, která do svého vzhledu investovala o hodně víc, než bylo nutné. Za ta léta randění se naučil ženy v mžiku zaškatulkovat. Ona patřila do kategorie holek, u kterých by nikdy neměl šanci. Označit si ji nálepkou „ta rozhodně není můj typ“ ale znělo mnohem líp. 

Možná i proto ho překvapilo, že ho Martina oslovila. „Krásný pes,“ řekla, když Dana míjela. „Řekl už vám někdy někdo, že vám je trochu podobný?“

Dan se zasmál a plynule přešel do flirtu. „Jo, říkaj to všichni. Máme totiž stejnou matku.“

Zasmáli se a dlouze se na sebe podívali. Dan cítil, že mezi nimi proběhlo něco, co nedokázal vysvětlit. Vždycky se mu líbily ženy se smyslem pro humor, ale tohle bylo jiné. Martina souhlasila, že půjde kus cesty s nimi. Procházka se protáhla na hodinu, dvě, tři. Pak už věděl, že by udělal cokoli proto, aby nikdy neskončila. Uvědomoval si, jak dlouho už podobný pocit nezažil a jak mu chyběl.

Váš nejdelší stav zamilovanosti trval:

Čtěte téma: Hynku, Viléme, Jarmilo, Darwine!

Na svátek lásky jsme se podívali trochu netradičně – očima evoluční biologie. Co může prozradit o zamilovanosti, sexu a souvisejících záležitostech? Velmi mnoho.

Jen chemie

Technicky vzato není zamilování nic jiného než chemická reakce. Lidé, kteří se vzájemně fyzicky přitahují, vylučují do krve adrenalinové látky, které způsobují zvýšené bušení srdce, pocení a pocit dobré nálady hraničící až se „vznášením se“.


Autor: Isifa.cz

Dalším příznakem je zvýšená energie, snížené potřeba spánku, neschopnost soustředit se na cokoli jiného a u spousty lidí, včetně Dana, představa, že to, co prožívají, je naprosto jedinečné a že to nikdy neskončí.

„Mám pocit, že jsem úplně ztratil rozum, ale vůbec mi to nevadí. Cítím se nevyslovitelně šťastně,“ říká Dan. „Vzdal bych se úplně všeho, jen aby tenhle pocit vydržel.“

Kamarádi, z nichž mnoho je ženatých nebo žijí v dlouhodobých vztazích, si z něj teď dělají legraci. On, který jim vždycky říkal, že láska je jen podvod nastražený na ty slabé, teď používá obraty jako „Ale tohle je jiné“ a „Ona je ta nejkrásnější žena na světě“. Nejvíc se smějí prohlášení „Nikdy už nebudu mít potřebu dotýkat se žádné jiné.“

Této fázi odborníci říkají „stav iluze“ a „projektivního zkreslení“, kdy zamilovaní lidé nevnímají žádné racionální argumenty. Dan si svoji momentální iracionalitu sice uvědomuje, ale stále má pocit, že ten jejich vztah je jiný, že právě oni dva mají mezi sebou úplně něco odlišného, než co kdy kdo jiný zažil. Věří tomu, že do sebe budou stejně zamilovaní i za deset let.

„Nikdo mě nepřesvědčí, že to není možné,“ říká Dan. „Proč jsou najednou všichni tak cyničtí?“

Co myslíte vy? Věříte, že je možné být zamilovaný věčně? A je lepší být zamilovaný třeba nešťastně než vůbec?

Autor článku

Cestovatelka, novinářka, pravidelná spolupracovnice serveru Vitalia.cz, autorka Newsweeku, New York Times, Reflexu, Respektu a Lidových novin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).