Hlavní navigace

Nádor jater lze operovat i nadvakrát

27. 9. 2020

Sdílet

 Autor: IKEM
Operace nádoru jater, provedená v pražském IKEMu, je unikátní ve dvou směrech. Lékaři ji provedli ve dvou složitých operacích, a to u historicky nejmladšího dítěte na světě.

Přinášíme pravidelné novinky tuzemských akademických institucí, které se vztahují ke zdravotnictví, výživě a souvisejícím tématům.

Dosud (celosvětově) nejmenší, pouze devítiměsíční dítě podstoupilo v Institutu klinické a experimentální medicíny unikátní zákrok v podobě odstranění nádoru jater metodou dvoustupňové operace, tzv. ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy), uvádí IKEM v tiskové zprávě.

Operace jater ve dvou fázích

Lékaři IKEM ve spolupráci s FN Motol provedli dvě složité operace. Při první uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater a orgán rozdělili. Postižená část mohla částečně odumřít a ta zdravá naopak zesílit a zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci celých jater. Po několika dnech pak při druhé operaci lékaři odstranili samotný nádor.

Nádorem jater byl velmi agresivní hepatoblastom, který nedostatečně reagoval na chemoterapii. Ta se v těchto případech obvykle používá pro zmenšení nádoru před jeho chirurgickým odstraněním, zde se ale nádor nezmenšil, a standardní operace proto nebyla možná (vyjma ALPPS by jedinou další možností byla transplantace).

Hepatoblastom se diagnostikuje nejčastěji u dětí v prvních třech letech života. V ČR jím onemocní ročně v průměru čtyři děti, šance na úspěšnou léčbu je více než 85 %.

Malému pacientovi se po náročné rekonvalescenci a dalších dvou cyklech zajišťovací chemoterapie daří dobře a oslavil již první narozeniny. Veškerá vyšetření ukázala, že je v pořádku a játra fungují, jak mají.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudoval obor Výživa a stravování na Fakultě potravinářských a
biochemických technologií VŠCHT Praha. Pro server Vitalia.cz sleduje
novinky z akademického světa v oblasti výživy a zdraví, vědecká témata mapuje také coby redaktor webu Sciencemag.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).