Hlavní navigace

25 kilometrů s vínem a další netradiční tipy na Velikonoce

Sdílet

 Autor: SXC
Nemá cenu si něco nalhávat: pro většinu lidí jsou Velikonoce jen prodlouženým víkendem. Tak alespoň neseďte doma, vyrazte ven, děje se spousta zajímavých věcí.

Akční víkend si můžete užít například na kole. Tradiční velikonoční výlet totiž pořádají cyklonadšenci na Bílou sobotu 23. dubna. Sraz je ve Slaném u Džbánu, přesněji u Poddžbánského pivovaru v Mutějovicích, jako každý rok. Začíná se v 9.30 hodin. Terénem se připravte na polňačky i na asfalt. „S sebou jako vždy mazance, beránky, nádivky, vajíčka, prostě jakékoli velikonoční dobroty z domácí kuchyně,“ vzkazují pořadatelé.


Autor: Botanicus

Otevřeno bude mít výjimečně o Velikonočním pondělí také středověká vesnička v Ostré u Lysé nad Labem. Projít se tu můžete po zdejších zahradách Botanicusu, které právě rozkvétají, nebo si třeba vyrobit provaz, odrátkovat vejce či uplácat vlastní mýdlo (viz foto).

Návštěva ZOO není možná pro mnohé až tak nevšední záležitost, ale zrovna o Velikonočním pondělí se vyplatí, protože na vás alespoň v pražské ZOO čeká řada zajímavostí: třeba soutěž o pštrosí vejce. A taky se tu děti dozví, jak slaví Velikonoce zdejší zvířata. Pokud jste tedy dlouho nebyli v ZOO, využijte příležitost.

Otevřeno má také řada hradů a zámků, za všechny alespoň dvě pozvánky. Ta první je na zámek Potštejn: v sobotu od 14 hodin se tu koná vítání jara a velikonoční oslavy – celé odpoledne se budou plést pomlázky, barvit kraslice, péct Jidáše a čeká na vás i povídání o českých velikonočních zvycích. Děti si budou moci prohlédnout nově zpřístupněnou hernu „Pohádkov“, a navštívit velikonočně vyzdobené zámecké komnaty nebo zajít do Bubákova.

Ta druhá je na hrad Buchlov, který si můžete nejen prohlédnout, ale vyzkoušet si tu od soboty až do pondělí řadu věcí, k nimž jindy není příležitost. Kromě výstavy kraslic, nákupů na jarmarku, zajímavostí v dětské dílně a zdobení vajíček a perníků, si tady můžete zkusit třeba i stloukání másla. A naučí vás i pletení pomlázky. Začíná se vždy od 10 hodin.

Mohlo by se hodit:

Podívejte se na svět z výšky nebo jeďte za vínem

Netradičním velikonočním výletem je nedělní výšlap na rozhlednu. Koná se ve Velkých Nepodřicích na Písecku a cílem je rozhledna Velký Kamýk. Pokud se sem vypravíte v čase mezi desátou a sedmnáctou hodinou, uvítá vás Sbor dobrovolných hasičů Velké Nepodřice. Hasiči pořádají výšlap už popáté a jako každoročně zahraje na louce pod rozhlednou kapela, k dispozici bude i příjemné typicky velikonoční občerstvení za přijatelné ceny: pečené prasátko nebo kozlík, bramboráčky a klobásy a podobně.

Připraveny jsou soutěže pro děti i pro dospělé. Každý zúčastněný navíc obdrží zdarma pamětní kartičku z výstupu na rozhlednu Velký Kamýk. Turisté mohou zakoupit turistické známky a odnést si otisk razítka rozhledny.

A komu se ani rozhledna coby program na volný víkend nelíbí, může vyrazit na Moravu za vínem. Po celý víkend se například v Zaječí koná tradiční Velikonoční košt vín se zabíjačkovými specialitami, a to ve Vinařství U Kapličky. Během víkendu můžete ochutnat zabíjačkové speciality přímo z kotle, ochutnat vínka co hrdlo ráčí a zanotovat s cimbálovou muzikou.

V Horních Věstonicích se kromě toho 23. dubna koná tradiční výstava vín s cimbálovou muzikou Jožky Severina. Začátek je od 13 hodin v sálu obecního úřadu. A pozadu nezůstávají ani ostatní vinařské obce. Třeba sobotu můžete prožít na turistických pěších trasách s holemi při Znovín walkingu. Procházka začíná v 10.30 u hotelu Happy Star v Hnanicích. Dobré víno samozřejmě nebude chybět ani tady.

Víno můžete spojit i s cyklistikou (nepřehánět!). V Mikulově se odemykají sklepy, a je tu tak možné poznat dobré víno podél cyklostezky, obdivovat krásu Podpálaví a hodnotit vína na trase 25 kilometrů dlouhé. Její součástí bude mimo jiné i plavba po Novomlýnských nádržích. Ti línější se mohou svézt parním vláčkem na Křivoklátsko. Ten vyjíždí v sobotu a v neděli z Prahy, ale zájem o něj bývá tak velký, že je lepší pořídit si jízdenku předem.

Jedinou chybou by tak bylo strávit Velikonoce jen tak doma, když se děje řada zajímavých věcí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).