Hlavní navigace

Seriál Velikonoce

Nejvýznamnější křesťanský svátek, jehož význam v naší nekřesťanské době a společnosti válcuje obchodní potenciál Vánoc.

Co pro nás znamenají Velikonoce kromě volného dne navíc a záminky se pořádně najíst a hlavně napít?  Odpověď budeme hledat v našem seriálu.

Co vás v seriálu čeká a nemine?

Další články vztahující se k velikonočnímu období a jaru najdete ZDE.

Články seriálu Velikonoce čtěte dále:

Co s tolika vejci? Vaječné menu na celý den

Kam s vejci natvrdo, když ne zas a znova do pomazánky? Mistr kuchař pro vás sestavil jídelníček, v němž zahučí všechna vajíčka, která zvládnete vykoledovat (nebo která vám zbudou).

31. 3. 2013 21:54
Doba čtení: 4 minuty

Velikonoční soutěž o 500,- na knihu: Již jen dnes!

Inspiraci jsme si vypůjčili z Norska. Tam se totiž na Velikonoce vraždí a loupí; alespoň na filmovém plátně, na stránkách knih a magazínů a dokonce na obalech od mléka.

25. 4. 2011 9:57
Doba čtení: 2 minuty

Zvláštní vydání: Farmářské trhy o Velikonocích

Osení, mazance, pomlázky, čerstvá vajíčka i zdobené kraslice, dílny a kulturní program – to vše kromě klasické nabídky najdete na farmářských trzích. Vyberte si…

22. 4. 2011 11:54
Doba čtení: 5 minut

Slováci na Velikonoce jedí to, co Češi o Vánocích

Češi dodržují velikonoční zvyky stále méně. A to i přesto, že je mají rádi a těší se na ně. Na rozdíl od Slováků nám chybí jak tradiční velikonoční jídlo, tak snahy o velký úklid.

Doba čtení: 2 minuty

25 kilometrů s vínem a další netradiční tipy na Velikonoce

Nemá cenu si něco nalhávat: pro většinu lidí jsou Velikonoce jen prodlouženým víkendem. Tak alespoň neseďte doma, vyrazte ven, děje se spousta zajímavých věcí.

20. 4. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rychlokurz: 5 důvodů, proč se vyplatí vlastnoručně upletená pomlázka

Uvázat uzel na kravatě a uplést pomlázku – umíte? Dvě pozapomenuté dovednosti. V bodě jedna pomůže kamarád kravaťák, s pomlázkou si poradíte s pomocí našeho fotokurzu. Je to hračka!

Doba čtení: 2 minuty

Velikonoce a pohanská magie: Přičarujte si, co potřebujete

Víte, proč je dobré zdobit kraslice jen ve zlaté a zelené barvě? Umí vám na celý rok zařídit dostatek peněz i zdraví. Nevěříte? Zkuste to. Je to víc než dva tisíce let stará magie.

14. 4. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Která vejce jsou chutnější – hnědá, bílá nebo kropenatá?

Proč jsou některá slepičí vajíčka hnědá a jiná bílá? Která se snáz rozbijí? Je pravda, že tmavá skořápka ukrývá tmavší žloutek? A proč je na Velikonoce takový problém sehnat bílá vejce?

Doba čtení: 4 minuty

Vyzkoušeli jsme: Jak odhalit falešné čokoládové vejce?

Nakoupili jsme hromadu velikonočních vajíček a figurek. Na první pohled vypadají všechny stejně; ale rozhodně stejně nechutnají. Kolik jich bylo opravdu z čokolády? Asi se budete divit.

Doba čtení: 4 minuty

Jesus Christ superhrdina: Velikonoční mýtus pro moderního člověka

Stvoření světa a člověka, velký třesk, evoluce…, obstojí velikonoční příběh ve srovnání s moderními mýty? Má přece motiv důležitý pro každý dobrodružný film – hrdinu par excellence.

Doba čtení: 7 minut

Velikonoce: Hody, hody, ožerem se!

Nejvýznamnější křesťanský svátek, jehož význam těžce válcuje obchodní potenciál Vánoc. Co pro nás znamenají Velikonoce kromě volného dne navíc a příležitosti se pořádně napít?

Doba čtení: 6 minut

Svátky, které postrádáme

Jsou svátky, které slavíme, a dobře víme proč; pak svátky, o nichž nevíme, zda je vůbec máme zachovávat; a nakonec ty, které se slavily kdysi a jež nám dnes chybí.

2. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč ztrácíme rituály a svátky

Neumíme důstojně oslavit významné svátky, ba ani důležité životní mezníky. Rituály stále více ztrácejí svůj obsah a zplošťují svou formu. Platí to nejen o Vánocích či Velikonocích.

Doba čtení: 4 minuty

Vaječné hodování

Pštrosí obři, křepelčí mrňousové i kaviár… Symbolem nadcházejících Velikonoc jsou samozřejmě vejce slepičí. Co s hromadou vykoledovaných, natvrdo uvařených vajec?

2. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jarní klíčení

Není snad kromě vajíčka lepšího a dokonalejšího symbolu jara a nového života, než je rostlinný klíček. Semeno je spící jádro života. Rostlinné klíčky totiž mají jedno společné. Voda a nabobtnání a následné klíčení v nich totiž vyvolá doslova bombastickou reakci.

Doba čtení: 4 minuty

Mají Velikonoce smysl? Pro rodinu určitě.

Nikoliv Vánoce, ale Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Není divu, že v převážně ateistické zemi, jakou Česká republika bez pochyby je, se dodržují zejména nenáboženské tradice. Jaký tedy mají Velikonoce v dnešní době smysl?

Doba čtení: 3 minuty

Velikonoce jako svátky tvořivosti

Velikonoční svátky jsou spolu s dobou předvelikonoční skvělou příležitostí k tvořivému zabavení ratolestí. Výroba kraslic, barvení vajíček, vystřihování zajíčků a další výroba podobných věcí navíc dokáže sblížit vaše vztahy.

9. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vajíčka jsou zdravá! Mňam!

Mnoho let se na nás valily informace o tom, jak jsou slepičí vajíčka nezdravá a dokonce zdraví nebezpečná. V souvislosti s prevencí srdečních a cévních onemocnění jsme vajíčka považovali téměř za nepřítele v naší potravě. Skutečnost je ale o poznání jiná.

Doba čtení: 3 minuty

Víte, jaká vejce kupujete?

Každý ví, že se vajíčka prodávají v obchodech v obalech s namalovanými pěknými slepicemi. Jenže skoro nikdo netuší, že tyto obrázky lžou. České slepice si nežijí zdaleka tak idylicky, jak si veřejnost myslí.

Doba čtení: 4 minuty