Hlavní navigace

Na Vánoce sami

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Osamělé Vánoce nejsou tragédie. Jak se na ně připravit a jak je zvládnout?

Samota o Vánocích může mít hodně důvodů. Například rozchod, pracovní povinnosti daleko od rodiny, úmrtí milovaného člověka. Ani tak nemusí být svátky smutné a způsobit depresi či jiné zdravotní obtíže. Není to vždy snadné, ale existují způsoby, jak se s touto situací vypořádat.

Vánoce jsou náročné na psychiku

Vánoce jsou obvykle považovány za čas radosti a spokojenosti, ale pro mnoho lidí je toto období spíše stresující než šťastné.

Týká se to jak těch, kteří cítí povinnost uspořádat skvělé Vánoce a nechávají se psychicky ruinovat kvůli perfektně uklizenému domu, úžasné výzdobě, kterou porovnávají s nádhernými obrázky vyzdobených domovů v televizních reklamách, časopisech nebo na internetu, dárcích „na míru“ každému z rodiny a bezchybnému menu na štědrovečerním stole, tak i osob, ve kterých vzbuzuje tento čas obavy kvůli tomu, že ho stráví osaměle.

Nesrovnávejte se s okolím, radí odborníci

Pomyšlení na to, že zatímco v jejich životech zrovna schází štěstí a láska, pro jiné lidi jde o šťastné období, je velmi bolestivé. Z tohoto důvodu může být prosinec obzvláště obtížný pro ty, kteří se potýkají s rodinnými konflikty, ztrátami, rozchody, rozvodem, osamělostí a problémy duševního zdraví.

Pocity smutku a negativní nálady ovlivňují o svátcích mnoho lidí, nejen ty, kterým byla diagnostikována klinická deprese. Ta pak pod vlivem podobných pocitů může propuknout i u těch, u kterých delší dobu takzvaně doutnala pod povrchem. Jak eliminovat podobné riziko a jak si zachovat v rámci možností klid v duši a prožít relativně pohodové Vánoce i tehdy, pokud je člověk tráví sám?

Odborníci nabízejí několik osvědčených strategií, jak toho docílit. Jednou z hlavních zásad je podle nich nesrovnávat se s okolím. V době, kdy reklamy prezentují jako jediný způsob prožití šťastných Vánoc širokou rodinnou sešlost rozesmátých a šťastných lidí, na sociálních sítích se to hemží fotografiemi dokonale vyzdobené domácnosti a kolegové v práci líčí, jak odjedou na svátky domů k rodině, to může být velmi obtížné.

Místo přemýšlení o svém smutku a izolaci je však nejlepší udělat si Vánoce po svém a vzpomenout si, že se v dnešní době objevuje stále více jedinců, kteří dávají přednost sólo svátkům před hektickými oslavami zcela dobrovolně a v takto nabytém soukromí v klidu relaxují.

Den pro sebe

Důležité je rovněž nezahánět smutek alkoholem, který zhoršuje příznaky úzkosti i depresi. Je mnohem lepší udělat si čas sami na sebe. „Být laskaví sami k sobě je o Vánocích to nejlepší, co pro sebe můžete udělat,“ připomíná odborná konzultantka Natasha Bijlaniz z Priory Hospital v Londýně.

Odborníci doporučují dělat vše, co máte rádi a z čeho máte radost, od horké koupele s voňavou pěnou až po ležení v posteli v pyžamu a sledování oblíbených filmů. Je také vhodné využít sváteční dobu jako možnost, jak si dopřát všechny věci, na které normálně není čas nebo které jsou dlouhodobě odkládány. Může to být založení nového blogu, lenošení anebo otevření knihy, která už dlouho ležela na poličce. „Udělejte ze Štědrého dne Užitečný den,“ doporučují odborníci.

Kladou také důraz na hledání pozitiv a upozorňují, že například myšlenka na to, že většina ostatních lidí má dokonalé Vánoce, a tak i lepší Štědrý den, je omyl. Mnohé lidi, kteří tráví Vánoce v kruhu rodiny, čekají například hádky s ostatními jejími členy včetně vytahování starých problémů. Nevyhnou se také podřizování se tradicím ani následnému úklidu po oslavách.

Tradice nejsou závazné

Zvyky ani reklama nemusí diktovat, co má Štědrý den a následující sváteční dny udělat výjimečnými. Není nutné se nechat svazovat zažitými tradicemi. Místo povzdechů nad rybou se salátem s tím, že ostatní jedí v tuto dobu podobná tradiční jídla v kruhu rodiny nebo přátel, je možné dát si thajskou specialitu v deset hodin večer nebo si vzít večeři do postele.

Tradiční ozdoby vyměnit za takové, k jakým by vaše okolí nikdy nenašlo odvahu. A místo formálního oděvu zůstat po celý den třeba ve fleecovém overalu. Lze jít také zcela proti proudu: třeba začít malovat pokoj a pustit si k tomu místo koled pořádně říznou muziku.

I když v mnoha případech mohou mít sociální média na psychické zdraví negativní dopad, o Vánocích se mohou stát dobrým pomocníkem. Existují skupiny uživatelů, kteří jsou o svátcích rovněž sami a se kterými je možné sdílet své pocity, anebo se naopak vesele pobavit. Pomůže i návštěva reálných přátel nebo procházka venku.

Kde hledat pomoc, když je třeba

Vyplatí se také plánovat, co udělat pro to, aby příští Vánoce už byly podle vašich představ. Na uvedení plánů do reality je tu celý další rok.

Svátky navíc netrvají věčně a tento krátký čas lze využít i k tomu, abychom si uvědomili, že přes všechny tíživé momenty existují věci, za které je možné být vděční.

Je zkrátka mnoho způsobů, jak samotě o Vánocích čelit. Pokud se však nedaří se s ní vyrovnat, je dobré vyhledat pomoc a nestydět se o svých problémech mluvit. Jestliže není v okolí nikdo, kdo by mohl pomoci, nebo aspoň vyslechnout, je možné se obrátit na specializované telefonické linky důvěry, v těžších případech lze využít například i centra krizové intervence.

Přehled linek důvěry

Česká asociace pracovníků linek důvěry: Linky důvěry v ČR

Katedra psychologie MUNI FSS: Linky důvěry a krizová centra

Centra krizové intervence

Psychiatrická nemocnice Bohnice: Centrum krizové intervence

Centrum sociálních služeb Praha: Krizové centrum RIAPS

FN Brno, psychiatrická klinika: Krizové centrum, Linka naděje

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).