Hlavní navigace

Na kole po Ústeckoorlicku

2. 10. 2009

Sdílet

TIP NA VÝLET – Proč jezdit s kolem pouze do Českého ráje nebo na Šumavu, když je v Česku mnohem více atraktivních cyklolokalit? Region Orlice láká návštěvníky na kvalitní síť cyklostezek a vloni byl oceněn v celostátní soutěži měst a obcí zaměřené na podporu rozvoje cykloturistiky Unilever Sprinter roku 2008.

Vyjíždím z Ústí nad Orlicí, kam lze pohodlně dojet vlakem. Z města vedou cyklostezky hned do pěti směrů. Projet se můžete například po upravené cyklostezce podél řeky Tichá Orlice nebo vystoupat do strání vysoko nad železnicí. Tuto trasu jsem zvolila já.

Hned vjezd do vesnice Hrádek naznačuje, jak výlet zahájím – několik zatáček v příkrém stoupání. Zhruba v půlce vesnice odbočuji k lesu, kudy vede asfaltka a užívám si pozvolný stoupák bez přítomnosti jediného auta!

mapka

Po necelých dvou kilometrech vykoukne cedule s nápisem Sudislav nad Orlicí – v malé vesnici, jakých je v okolí nespočet, jsou hned dva velké statky. Zemědělství je v tomto regionu cítit na každém kroku. Pokračuji dál, abych po zhruba čtyřiceti kilometrech těsně minula Litomyšl, chvilku se zdržela na koňské farmě v Pazuše (pase se tu několik slavných koní, kteří si zahráli v nejednom zahraničním filmu) nebo kousek dál v Kozlově zavzpomínala na významného českého malíře Maxe Švabinského, který se inspiroval místní podhorskou krajinou. Odtud mě čeká dlouhý sjezd do České Třebové, kudy v podstatě po rovině dojedu zpátky do Ústí nad Orlicí. Sečteno a podtrženo 72 kilometrů v nohách.   

Cyklostezky v tomto regionu vedou většinou po starších silnicích, na kterých potkáte auto jen zřídka, to už před vámi častěji uskočí srna do lesa. Samozřejmě jsou tady i úseky nových asfaltových komunikací, u kterých nechybí odpočívadla, mapy nebo prolézačky pro děti.  

Nedotčená příroda

Celý kraj mě oslovil přírodou, která sice nepůsobí tak nedotčeně jako například na Šumavě, zato jsou tady obdělávaná pole, spousta ovocných stromů podél cest a neuvěřitelná atmosféra zmíněných vesniček.

Na některých místech na cyklisty přímo čekají a rádi je občerství ve venkovních zahrádkách u restaurací (například v Klopotech), jinde však musím o vodu žádat místní obyvatele.

Cyklostezky vás zavedou i do Přírodního parku Orlice, kde se na několika místech můžete svlažit ve studené řece. Právě cyklostezky údolím Tiché Orlice a Třebovky zaujaly minulý rok porotu zmíněné soutěže Unilever Sprinter roku. Místní cyklostezky jsou bezpečné a nenáročné (hladký asfaltový povrch a bez převýšení), tudíž vhodné pro rodiny s dětmi. Za zmínku stojí tři trasy vedoucí z Ústí nad Orlicí – do České Třebové, Letohradu nebo do Chocně. 

Foto: Autorka

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).