Hlavní navigace

Na farmářských trzích byl opakovaně falšovaný med

6. 6. 2017

Sdílet

 Autor: SVS
Státní veterinární správa odhalila krátce po sobě případy prodeje falšovaného medu na farmářských trzích.

Státní veterinární správa (SVS) odhalila při svých kontrolách na farmářských trzích Prosek v Praze 9 a posléze na farmářském trhu v Praze 7 – Holešovicích prodej falšovaného medu. Jednalo se o stejnou šarži.

Med je jednou z komodit, která je často falšována, a proto se na ni kontroly pravidelně zaměřují. „Na základě laboratorní analýzy bylo zjištěno, že vzorek medu nevyhověl parametrům smyslového vyšetření, vůně a chuť byly cizí, netypické pro med, dále výrobek nevyhověl v obsahu hydroxymethylfurfuralu, sacharózy (uvedené hodnoty byly větší, než je přípustný limit) a aktivita enzymu diastáza byla téměř nulová, výrobek tak nesplnil požadavky vyhlášky,“ uvádí SVS.


Autor: SVS

Na základě výsledku kontroly tedy konstatuje, že prodejce se dopustil klamání spotřebitele, když výrobek označený jako Med lesní, který ale neodpovídal smyslovým a fyzikálně-chemickým požadavkům na med. „Je důvodné podezření, že se jedná o falšovanou potravinu,“ uvádí SVS.

Přestože veterinární inspektorka zakázala uvádění výrobku do oběhu, stejnou šarži medu objevili posléze kontroloři na dalším farmářském trhu v pražských Holešovicích. Na místě prodeje bylo zjištěno nabízení padesáti kilogramů tohoto výrobku. „I v tomto případě bylo veterinárním inspektorem zakázáno uvádění výrobku na trh s okamžitou platností. Jako závažnou skutečnost vidí SVS i fakt, že k prodeji neodpovídajícího medu došlo na farmářském trhu, jehož účelem je spotřebiteli zprostředkovat produkty od malých producentů,“ uvádí veterinární správa.

Galerie: Nejhorší potraviny roku 2016

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).