Hlavní navigace

Myška bílá, jeho děti uvařila

20. 8. 2010

Sdílet

Někteří překladatelé a knihkupci by potřebovali pro výstrahu postavit ke zdi a zastřelit. Chcete se „bavit“? Zkuste někdy pořádně zalistovat knihami pro děti a polezou vám oči z důlků.

Máte doma předškoláka a kupujete mu často knihy? Přečtěte si kus textu dřív, než knížku vezmete k pokladně jen kvůli hezkým obrázkům a krásně laminované obálce.

Já takový test udělala. Oběhla jsem několik knihkupectví, včetně velkého Luxoru, a v dětském oddělení brala do ruky jednu po druhé všechny knížky, které nestvořila Božena Němcová, Eduard Petiška, Karel Čapek, Zdeněk Miler nebo další, mladší  a méně slavní Češi. Otevřela jsem schválně díla, která se k nám vozí ze zahraničí a překládají.

Fórum: Baví ještě děti klasické pohádky?

Podívejte se, jaké jsou nejprodávanější tituly v kategorii pohádek v internetovém knihkupectví. Jak by vypadalo vaše pořadí?

Nalezeno v překladu

Záměrně jsem se nezaměřila na produkci z Levných knih, protože to by byl příliš snadný cíl. Knihy odtud, až na pár výjimečných počinů, musí naplňovat heslo podniku, takže se zjevně překládají s co nejmenšími náklady a bez ohledu na kvalitu, což je pak na výsledku znát.

Řekla jsem si ale, že velké knižní řetězce přece musí nějak hlídat kvalitu překladů. Koneckonců knihy za tři stovky už by pohříchu měly mít nějakou úroveň, ne? Bohužel dobrá polovina z knih, které jsem vzala do ruky, byla k ničemu. Tedy: pokud vám opravdu záleží na tom, co dítěti vštěpujete do hlavy.

Tak třeba, kdybyste to nevěděli, auta nemají podvozek, auta mají TRUP. Alespoň to tvrdí kniha s názvem Jak věci fungují od nakladatelství Svojtka and Company. „Velká terénní vozidla mají vyvýšený trup, takže mohou přejíždět přes velké překážky,“ tvrdí se tu. A kdybyste se chtěli dozvědět něco o jeřábu, tak „horní patra jeřábu se sestavují na zemi. Poté se už jeřáb montuje sám“.

„Nejvymazlenější“ je ovšem popis, jak funguje otvírák na konzervy. Čtěte pozorně: „Když otáčíte točidlem, otvírač způsobuje otáčení konzervy, dokud čepel neprořízne víko po celém obvodu.“ Nechápete? Já taky ne. Mít po ruce překladatele, taky mu něco proříznu. Pak jsem si ale přečetla, že kniha je určena dětem ve věku 3–6 let, a přiznejme si: jejich mozek nemám, takže to asi nedokážu správně vstřebat…

Zkrátka s touto knihou za bez koruny tři sta si vaše dítě zažije spoustu legrace, a vy také, při vysvětlování, jak je to doopravdy.

Čtěte téma: Je pravda, že české děti nečtou?

 „Děti čtou špatně, protože je knížky nebaví. Mnohé ani nikdy od rodičů nedostaly žádnou knihu jako dárek,“ tak znějí časté nářky učitelů. Je to opravdu tak zlé?

Hroch řve vysoce, já nízce

Další kniha shodou okolností od stejného nakladatelství, je taky poučná. Název Zvířátka v divočině je slibný. Obrázky pěkné. Třeba takový hroch: „Nejsilnější samec se páří se všemi samicemi a odhalí své zuby tak, že doširoka otevírá tlamu a vyluzuje VYSOCE znějící řev.“ Co je to vysoce znějící řev, to nevím, ale opět: nejsem předškolák, abych tomu rozuměla.

Kniha Abeceda aneb Píšeme snadno a zábavně od A do Z, stejně jako předchozí tituly opět od nakladatelství Svojtka and Company (já za to nemůžu, já si na ně fakt nezasedla!), se honosí upozorněním „podle grafiky schválené ministerstvem školství“. Děti si tu mají nacvičit psaní písmene CH na slově CHRUDOŠ. Že nevíte, co to je? Já taky ne, obrázek k tomu není. Asi chtěli autoři vybudit fantazii rodičů a vychovatelů při vysvětlování.

Tak schválně - víte, co je CHRUDOŠ?

Pozor, jede papaláš

Větší potíže vás asi čekají při vysvětlováním u knížky Pozor, jede policie s medvídky na přebalu. Vydalo ji nakladatelství Librex, stojí 69 korun a tvrdí se tu, že jde o „knížku pro zvídavé děti kolem tří let s jejich nevyčerpatelnou zásobou otázek proč a co je to i s jejich zkušeností nezatíženou fantazií a představou o tom, jak funguje svět“. Autoři se proto zjevně nehodlali zatěžovat děti čárkami ve větách, takže v jediné větě stihli nasekat pěkných pár chyb. Ale k věci.

„Medvídek Jonáš chce přejít silnici po přechodu pro chodce, ale musí počkat. Dva policisté na motorkách s modrými blikajícími světly jedou před velkým autem. Vozí se v něm důležití lidé, například prezidenti a předsedové vlády, kteří NEMOHOU ČEKAT.“

Uf. Má dcera sice ještě moc nechápe, jak funguje svět, ale určitě nechci, aby si myslela, že jsou lidé první kategorie, jako třeba expremiér Mirek Topolánek, jimž je dovoleno vše, a pak my, ti ostatní… Nehodlám ji vštěpovat do hlavy, že je v pořádku, aby když Mirkové Topolánkové jedou na dovolenou, šel plebs z cesty. Ačkoliv: pravda, expremiér na dovolenou nejezdil autem, on si nato rovnou bral vládní letadlo, placené z peněz nás všech.

Tak by se dalo v listování dětskými knihami pokračovat donekonečna. A to nejsem malicherná, hrubky opomíjím. Jen uvedu tu nejčastější: že se Měsíc coby vesmírné těleso v jedné knize píše s velkým písmenem a v druhé s malým, udělá dítěti možná v hlavě trochu chaos, ale ve světle „moudrých“ pravd, které nám dětské knihy zjevují, je to detail.

Čtěte téma: K čemu jsou dobré pohádky

Snad všichni si pamatujeme alespoň ty nejznámější. Možná si ale ani neuvědomujeme, co pohádkový příběh znamená pro duševní vývoj, rozvoj řeči a formování charakteru dětí. 

Bonus navíc z Levných knih

Abychom tento řetězec přece jen neopominuli, za všechna „díla“ pro děti ocitujme alespoň dva obzvlášť vydařené exempláře z knihy  Říkanky z edice Kouzelné stránky, jež "otevírají nádherné světy. Všechny je můžeš objevovat a skvěle se u toho bavit“. Tak se za devětačtyřicet korun pobavme u básně s názvem Pod mostem.

Pod mostem, jedna za druhou,
tam plavou bomby za duhou.
Projde-li vlk a všem se vyhne,
král tři vezme do své síně.
Královna hned celý tucet,
a vojáci rovných pět set.

Nebo ta hned na protější stránce s názvem Myšák Karel.

Malý šedý myšák Karel,
do skříně pro kožich zašel.
Na záda batoh nasadil
a celičký svět prochodil.

Až našel myšku Elišku,
co upletla mu ponožku.
Hned potom druhou do páru,
ponožku barvy kanárů.

Koupila mu kousek sýra,
brambory a plátek kapra.
Kuchyň krásně uklidila,
dlažbu vodou zaplavila.

Od kamen, kam papír dala,
Karlův domek zapálila.
Pak omylem, myška bílá,
jeho děti uvařila.

Taky cítíte ten hluboký smysl a silný výchovný podtext? Karel Jaromír Erben a další klasici se musí v hrobě obracet. A tak neskákejme na lep knihkupcům, lákavým obálkám a lesklým obrázkům. Před tím, než něco dítěti koupíme, věnujme čas tomu, co to vlastně kupujeme.

Reklama

Knihkupectví Kanzelsberger – hlavní partner seriálu Léto s (e)knihou
Síť knihkupectví po celé ČR, on-line prodej. Nabízíme více než 56 000 denně aktualizovaných záznamů knih všech žánrů: beletrie, dětské knihy, učebnice, slovníky, odbornou a technickou literaturu, historie, encyklopedie, hudebniny, mapy a atlasy.
http://www.kan­zelsberger.cz
| www.facebook.com/kni­hy.kanzelsber­ger

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).