Hlavní navigace

Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před e-cigaretami

25. 9. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V reakci na případy poškození plic v USA a varování amerického CDC vydává i české ministerstvo doporučení ohledně používání elektronických cigaret a vapovacích zařízení.

Případy z Ameriky vyvolaly obavy z používání e-cigaret obecně, přestože zatím zůstává mnoho aspektů neobjasněných. Na tyto nejasnosti a některé nepřesnosti kolem celé kauzy upozorňujeme ve spolupráci s prof. Evou Králíkovou, odbornicí na oblast kouření, v článku Skutečně v Americe zabíjela elektronická cigareta?

V plném znění zde nyní přinášíme aktuální Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k používání e-cigaret / vapovacích zařízení v souvislosti s varováním amerického CDC, které zveřejnilo na svém webu:

Varování

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) zveřejnilo 19. září 2019 aktuální údaje o řadě případů poškození plic spojovaných s používáním elektronických cigaret / vapovacích zařízení. V současné době probíhá vyšetřování prudkého nárůstu plicního poškození spojovaného s tímto typem výrobku.

Varování amerického CDC v originálním znění a další podrobnější informace naleznete na webu CDC.gov.

Elektronická cigareta je zařízení, které vytváří aerosol zahřátím kapalné náplně (komerčně nazývané také e-liquid apod.). Tento aerosol poté uživatel elektronické cigarety vdechuje do plic.

Náplň do elektronické cigarety může obsahovat: nikotin, tetrahydrokanabinol (THC)* a kanabinoidní (CBD) oleje a další látky a přísady.

Co se ví

V USA bylo hlášeno 530 případů poškození plic. V 6 státech bylo potvrzeno 7 úmrtí.

CDC obdržela kompletní údaje o pohlaví a věku u 373 z 530 případů:

  • téměř tři čtvrtiny (72 %) případů jsou muži,
  • dvě třetiny (67 %) případů jsou ve věku 18 až 34 let,
  • 16 % případů je mladších 18 let a 17 % je starších 35 let.

Všechny hlášené případy mají v anamnéze používání/inhalaci výparů z elektronických cigaret.

Příznaky onemocnění hlášené některými pacienty:

  • kašel, dušnost nebo bolest na hrudi,
  • nauzea, zvracení, průjem,
  • únava, horečka, bolest břicha.

Někteří pacienti uvádějí, že se u nich příznaky rozvinuly během několika dní, jiní udávají několik týdnů. Infekce se nejeví být příčinou těchto příznaků.

Většina pacientů uvedla v anamnéze používání elektronických cigaret s náplní obsahující THC. Mnoho pacientů uvedlo, že užívají THC a nikotin. Někteří uváděli použití elektronických cigaret obsahujících pouze nikotin.

Co se neví

Dosud není známa konkrétní příčina těchto plicních poškození. Šetření neidentifikovalo žádnou konkrétní elektronickou cigaretu / vapovací zařízení (zařízení, e-liquid / náhradní náplň) ani látku, která je spojena se všemi případy.

Co CDC doporučuje veřejnosti

Dokud nebude známo více, CDC doporučuje těm, kteří se obávají výše uvedených specifických zdravotních rizik, aby zvážili zdržet se používání elektronických cigaret / vapovacích zařízení.

Těm, kdo nedávno použili elektronickou cigaretu / vapovací zařízení a mají příznaky:

Lidem s příznaky podobnými těm, které jsou popisovány v souvislosti s výskytem plicního poškození, je doporučováno, aby navštívili poskytovatele zdravotní péče (lékaře).

Těm, kteří používají elektronické cigarety / vapovací zařízení:

Každý, kdo používá e-cigaretu nebo vapovací zařízení, by neměl kupovat tyto výrobky (např. e-cigaretu nebo vapovací zařízení s THC* nebo CBD oleji) mimo místo prodeje a neměl by upravovat ani přidávat do těchto výrobků žádné látky, které nejsou určeny výrobcem.

Pokud se objeví příznaky, které jsou hlášeny v souvislosti s touto událostí, je doporučeno, aby hned navštívili poskytovatele zdravotní péče (lékaře).

Dospělým, kteří používají elektronické cigarety, protože skončili s kouřením cigaret:

Je doporučováno nevracet se ke kouření cigaret. Pokud pokračují v užívání elektronických cigaret, měli by se pozorně hlídat, zda se u nich neprojevují výše uvedené příznaky, a pokud je mají, hned navštívit poskytovatele zdravotních služeb (lékaře).

Dospělým, kteří se snaží odvykat od kouření cigaret:

Je doporučováno kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče (lékaře), pokud potřebují pomoci při odvykání od užívání tabákových výrobků, včetně elektronických cigaret.

Využívat na důkazech založené intervence včetně poradenství a FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválených léčivých přípravků.

Bez ohledu na probíhající událost:

Mládež a mladí dospělí by vůbec neměli používat elektronické cigarety.

Těhotné ženy by vůbec neměly používat elektronické cigarety.

Dospělí, kteří v současnosti nepoužívají tabákové výrobky, by neměli s užíváním elektronických cigaret začínat.

Aktuálně není známo, že by se toto onemocnění vyskytlo v České republice, Ministerstvo zdravotnictví však důrazně doporučuje veřejnosti dbát i v podmínkách ČR doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění.

Pozn.: * V ČR není obsah THC v náplních do elektronických cigaret právní úpravou tolerován.

Galerie: Kuřte! Doporučovalo devět z deseti lékařů

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).