Hlavní navigace

Skutečně v Americe zabíjela elektronická cigareta?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V uplynulých dnech se všem kuřákům elektronických cigaret zatajil dech. V Americe zemřel kuřák elektronické cigarety a dalších dvě stě lidí pak bylo hospitalizováno kvůli kouření e-cigaret. Případ komentuje odbornice, která se léčbě závislosti na tabáku věnuje dvacet let.

V minulých dnech obletěla české tituly informace o tom, že v USA zaznamenali první případ úmrtí spojený s kouřením elektronických cigaret, jinde přitvrdili, když napsali, že e-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí.

Ale je to skutečně tak, může za smrt jednoho člověka elektronická cigareta, mají se jich její uživatelé bát? Ptali jsme se profesorky Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která se léčbě závislosti na tabáku věnuje dvacet let. A jaký je vůbec rozdíl mezi užíváním elektronických cigaret a klasickým kouřením cigaret obsahujících tabák?

Zabíjela el. cigareta, THC, nebo…?

Pojďme si připomenout případ, který tak moc otřásl nejen českou skupinou vapérů (uživatelů el. cigaret).

V Americe byl během léta hospitalizován člověk, u nějž se rozvinula vážná respirační nemoc, jíž podlehl. „Aktuálně onemocnělo dýchacími potížemi kvůli kouření e-cigaret skoro dvě stě lidí,“ byla i u nás hojně citována televizní stanice BBC. Postižení trpí kašlem, dušností, únavou, ale někteří také zvracejí a mají průjem. „V mnoha případech pacienti přiznali, že použili produkt obsahující THC,“ citují Novinky.cz americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí). I tak byla ale vytvořena dokonalá iluze toho, že elektronické cigarety začaly pomalu zabíjet…

Galerie: Galerie: Kuřte! Doporučovalo devět z deseti lékařů

„Pro všechny lidi je společné, že vapovali THC, látku z marihuany, tedy nikoli standardní elektronickou cigaretu. Navíc si koupili své tekutiny u neautorizovaných prodejců – tedy byly zřejmě něčím kontaminovány a zatím se neví, jak a čím. Nesouvisí to tedy s klasickým vapováním elektronických cigaret,“ komentuje americký případ Eva Králíková.

Pokud už tedy bez elektronických cigaret nemůžete být, dbejte na to, kde, od koho a co si pořizujete. „Je třeba kupovat elektronické cigarety jen u autorizovaných prodejců, nikoli pokoutně, přes internet nebo na tržišti. A zamyslet se nad tím, co vdechuji,“ říká profesorka Králíková.

Nejlepší je dýchat čerstvý vzduch

Na internetu se můžete dočíst, že „nahrazování tabáku elektronickými cigaretami může být zdraví prospěšné.“ To samozřejmě není pravda, avšak jsou významně méně rizikové než kouření. „Nejlepší je pochopitelně dýchat čistý vzduch. Pokud ale někdo nedokázal přestat užívat nikotin, tedy kouřit, ani s odbornou pomocí, jsou pro něj elektronické cigarety nepochybně možným řešením, které riziko podstatně sníží,“ říká Eva Králíková.

Elektronická cigareta vs. klasická

Elektronické cigarety jsou velmi široký pojem – na trhu je přes pět set značek a několik tisíc příchutí. Jejich nespornou výhodou je fakt, že se nekouří, nic tam totiž nehoří, tedy nevzniká žádný kouř. Vapér tak nevdechuje zplodiny spalování, protože se nic nespaluje. „A právě látky tabákového kouře jsou hlavním zdravotním problémem pro kuřáky. Z toho logicky plyne, že el. cigarety jsou méně rizikové než kouření,“ říká profesorka Králíková.

Pokud se zaměříme na množství látek, které vdechuje kuřák a které vapér, je zde další jednoznačný vítěz. Elektronická cigareta. „Pokud se měřilo množství vdechovaných látek vapováním a kouřením, vyšlo jejich množství v elektronických cigaretách o více než 95 % nižší. Také je třeba odlišit nahřívaný tabák (IQOS, GLO) od elektronických cigaret, které neobsahují tabák, ale jen nikotin. Tyto nahřívané výrobky na bázi tabáku svému uživateli dodávají některých chemikálií méně, než by vdechl z cigarety, ale jiných naopak i více a jsou silně návykové,“ ubírá na výhodách elektronických cigaret Eva Králíková. Problém je v tlení, které v nich probíhá. Tento tlející (nahřívaný) tabák je totiž v míře rizika někde mezi elektronickými cigaretami a kouřením.

Pasivní kuřáci mohou jásat

V brožuře Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku (PDF) se dokonce můžeme dočíst, že el. cigarety pravděpodobně mohou pomoci přestat kouřit. „Například v UK nebo na Novém Zélandu již doporučenou pomocí odvykajícím kuřákům jsou. Nechci použít slovo „zdravější“, ale méně rizikové než kouření opravdu jsou. Nikdo také nedoporučuje elektronické cigarety dětem nebo nekuřákům,“ upřesňuje Eva Králíková.

Oproti klasickým cigaretám jsou ty elektronické i příznivější vůči nekuřáckému okolí. Riziko pasivního kouřeni je totiž blízké nule, čímž však nechceme normalizovat kouření tam, kam dávno nepatří. Rizikem je totiž snadné vstřebáváni nikotinu, proto kuřáci, kteří se po e-cigaretách vracejí ke kouření, kouří někdy více než předtím.

Kapalný nikotin je vysoce toxický. Při spolknutí

Ačkoliv se zdá být el. cigareta plná pozitiv, jak jsme již dříve upozorňovali, u několika modelů e-cigaret byly při vaporizaci zjištěny formaldehyd, acetaldehyd a aceton. „Samozřejmě jsme našli nikotin, ale objevili jsme rovněž zmíněné, potenciálně nebezpečné sloučeniny,“ uvedl profesor Maciej Goniewicz, vědecký pracovník a profesor onkologie na newyorském Roswell Park Cancer. „Stejně tak jsme zjistili, že při vyšší teplotě dochází k uvolnění vyššího množství chemikálií a nikotinu.“ Maciej Goniewicz současně upozorňuje, že ne každá elektronická cigareta je nebezpečná, ale risk ohrožení formaldehydem zde existuje.

Dalším mýtem podle Livescience.com je, že e-cigarety jsou naprosto bezpečné, přitom kapalný nikotin je při spolknutí vysoce toxický. „Spolknutí kapaliny ve větším množství však může být dokonce fatální,“ tvrdí Robert A. Bassett, toxikolog z Einstein Medical Center Philadelphie. Více v našem článku Anglie chce e-cigarety na předpis a do nemocnic.

Největší problém elektronických cigaret? Nemáme regulaci

Protože je na trhu obrovské množství druhů el. cigaret a v rozdílech se málokdo vyzná, chtělo by to změnu. „Nemáme smysluplnou regulaci, existují různé typy od těch podobných cigaret, z nichž se nikotin vstřebává málo a pomalu, až po ty, co jej dodají dostatečně, aby kuřák uspokojil svou potřebu dávky. Pletou se s nahřívaným (tlejícím) tabákem. Panují nesmyslné a protichůdné informace a je paradoxní, že se jich lidé obávají víc než kouření,“ říká k největším problémům souvisejícím s elektronickými cigaretami Eva Králíková.

Odborná spolupráce

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Lékařka a odbornice na oblast tabáku, zabývá se epidemiologií, prevencí a léčbou závislosti na tabáku, 1. LF UK a VFN v Praze.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).