Hlavní navigace

Mimo porodnice se předloni narodilo 419 dětí, nejvíc v Praze

6. 5. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Dětí, které se rodí doma, je ročně několik stovek. Jednak proto, že jejich rodiče nechtějí do porodnice, a chtějí si užít domácí porod, a nebo proto, že to do porodnice už nestihli.

Mimo porodnice se podle dat statistiků za rok 2009 narodilo 419 ze 117 tisíc novorozenců. Nejvíc jich je v Praze, celkem 151. Počty takto narozených dětí stouply v posledních pěti letech v ČR na dvojnásobek proti dlouhodobému průměru 200 dětí ročně. Přibývá také porodů vedených porodní asistentkou.

Česká gynekologická a porodnická společnost porody doma nedoporučuje, vidí v nich riziko pro dítě i matku. Ročně se rodí mimo zdravotnické zařízení čtyři děti mrtvé. „Těžko říci, jestli nárůst počtu porodů mimo porodnice je dán tím, že je v Česku více žen z jiných zemí. Ne všude je prenatální péče tak zaběhnutá a mohou mít také jiné zvyky vzhledem k tomu, odkud pocházejí. Nebo jestli je to tím, že jsou u určité velmi malé skupiny žen populární plánované porody doma,“ řekl agentuře ČTK k datům statistiků prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Za porod doma je nutné zaplatit porodní asistentce

Do porodů mimo zdravotnické zařízení se počítají i ty, kdy žena nestihne dojet do porodnice a dítě se narodí za asistence zdravotníků v sanitce nebo ve veřejných prostorách. V průměru u třetiny těchto porodů je lékař. Část žen si ale předem domluví porod doma s porodní asistentkou. Zdravotní pojišťovny ho neplatí, asistentku musí žena platit sama, cena je smluvní.

I když v posledních letech propagace porodů v jiném než „neosobním prostředí porodnice“ v Česku sílí, není podle Dvořáka 400 porodů z celkového počtu přes 100 tisíc dětí nijak zásadní číslo. Na zpříjemnění prostředí porodnic a možnost žen, aby si o svém porodu rozhodovaly samy, upozorní Světový týden respektu k porodu 16. až 22. května.

K porodům doma se staví negativně prakticky všechny odborné společnosti v Evropě, tím nejsme jiní. I v Nizozemsku, kde porody doma jsou časté, upozorňují tamní gynekologové na četné komplikace a ani jejich odborná společnost s porody doma nesouhlasí,“ připomenul Dvořák. Pokud tedy porodní asistentky v Česku tvrdí, že jinde ve světě jsou porody doma běžné, dopouštějí se podle Dvořáka „hrubého zkreslení“.

Podle údajů statistiků se v roce 2009 narodilo mimo zdravotnická zařízení v Praze 151 dětí, je to mírný pokles oproti roku předchozímu, kdy jich bylo 163. V přepočtu na 1000 dětí narozených v hlavním městě to je 9,98. Průměr republiky je 3,54, přesahují ho kraje Plzeňský (4,46), Karlovarský (4,05) a Středočeský (3,91).

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).