Hlavní navigace

Porody doma: Když se žena cítí bezpečně, prospěje i dítěti

2. 11. 2009

Sdílet

GLOSA - Před rokem jsem měla možnost být jako pozorovatel, hlídač staršího dítěte a případný nouzový řidič u porodu doma. Byla noc a já stála v rohu pokoje, který byl celý v přítmí, voněla levandule a slyšet bylo pouze tlumené hrdelní zvuky v rytmu dýchání.

Když jsem před čtyřmi lety otěhotněla, moje představa porodu byla složena pouze z filmových záběrů. Rodička leží na lůžku, kolena má přikrytá rouškou, za kterou je doktor a zástup sestřiček. Všichni ji povzbuzují, aby tlačila a ona buď s pláčem tvrdí, že už nemůže, nebo nadává svému manželovi.

Dlouho mi ta představa stačila, jenomže v těhotenství jsem si začala spoustu věcí zjišťovat. Dostala se ke mně knížka od Zuzany Štromerové Možnost volby, kde jsem se ke svému úžasu dočetla, že vlastně ŽENA rodí dítě, je k tomu od přírody uzpůsobena a měla by být respektována. Také jsem zjistila, že i u nás existují porody doma, a to ne v zanedbatelném množství. Mou první reakcí byl strach a pocit, že tyto matky nezodpovědně ohrožují své dítě i sebe. Jenomže informace se valily dál – Michael Odent, Vlastimil Marek, Henci Goer, Frederic Leboyer…A najednou jsem si uvědomila, že rutinní lékařský porod, tak jak ho ve většině porodnic známe, může mé dítě ohrozit také.

Čtěte téma: Jak probíhá porod a co při něm dělat?

Chtěla jsem se pomodlit

Rodina-vztahy-čekáme-dítě-porod-2

Když jsem se ocitla u porodu doma, nasávala jsem tu posvátnou atmosféru, kterou jsem předtím nikdy nezažila. Jakákoliv slova byla zbytečná. Jakékoli zasahování neopodstatněné. V tu chvíli by bylo proti přírodě něco radit nebo přikazovat, protože všechno bylo v jejích rukou. Jen a pouze ŽENA rodila své dítě. Procházeli spolu těžkou cestou, matka a dítě. A bolest, ta jediná smysluplná bolest v životě, je přibližovala k sobě blíž a blíž. Ta chvíle byla tak důstojná a nenapadnutelná, že i já ateista jsem měla chuť se pomodlit. V tom pokoji nebyla rodička, která by plakala nebo nadávala. Byla to Bohyně, která dávala nový život.

Anketa

Je pro ženu a dítě bezpečné rodit doma?

U odpůrců porodu doma se setkávám se stále stejnými otázkami:

Jak to, že přesunem porodů do porodnic tak rapidně klesla úmrtnost?
Je to tím, že porod doma je možný pouze pro skupinu nerizikových rodiček, která musí splňovat přísná kriteria (zdravotní stav, bezproblémové těhotenství, poloha a velikost plodu, dojezdová vzdálenost do porodnice…). Pro všechny ostatní by bylo velmi  nebezpečné rodit mimo zdravotnické zařízení. Tato volba ovšem v minulosti nebyla. Doma musely rodit všechny ženy bez rozdílu.

Proč ženy porodem doma staví svoje pohodlí nad zdraví dítěte?
Pocit pohodlí a bezpečí rodičky přímo souvisí se zdravím dítěte. Porod je především hormonální proces a každý zbytečný zásah zvenčí ho může nevratně poškodit. Pokud žena (stejně jako ostatní samice savců) přijde do prostředí, kde se nebude cítit bezpečně, okamžitě dojde ke zvýšení adrenalinu v krvi, což pozastaví porod, aby byl čas na přesun na bezpečnější místo. Z toho samého důvodu bych nedoporučila porod doma nikomu, kdo by z toho měl mít špatný pocit.

Lékaři přece studovali, tak proč o nich pochybovat?

Především bych chtěla říct, že rozhodně nezpochybňuji úlohu lékaře u komplikovaných porodů. Tam jsou na svém místě a jsou nezastupitelní. Já pouze poukazuji na rutinní postupy u fyziologických porodů.

Lékaři jsou jenom lidé a jako takoví byli a jsou také omylní. Kdo z nás by nyní prohlásil styl vedení porodů před třiceti lety za bezchybný? Od té doby se toho hodně zlepšilo, ale stejně tu zůstala spousta praktik, které se předávají od lékaře k lékaři a přitom jsou prokazatelně škodlivé. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace z roku 1999, kde jsou všechny tyto procedury vyjmenovány, se také jasně uvádí, že při normálním porodu by pro intervenci do přirozeného průběhu měl existovat opodstatněný důvod. 

Asi se nikdy nedozvíme počet případů, kdy lékaři nevhodným zásahem způsobí tíseň plodu, aby potom bylo dítě těmi samými lékaři „zachráněno“.

Co když u porodu doma vznikne náhlá komplikace?

Jelikož porody doma nejsou uměle urychlovány, je i riziko náhlých zvratů neporovnatelně menší. Většinou se problém ohlásí zpomalením porodu nebo jeho zastavením. Rodící žena má u sebe neustále porodní asistentku, která by měla takovou komplikaci včas odhalit a je tedy čas na převoz do nemocnice. 

Porodnice je sice vybavena na poskytnutí okamžité pomoci, ale sestry a doktoři chodí k rodičkám pouze na občasné kontroly, takže problém, který vznikne, může být při zpozorování už v pokročilém stádiu.

Jak je možné, že když u domácího porodu začne téct do bot, porodní asistentky ještě rády vyhledají lékaře? Proč si s tím neporadí samy, když jsou tak chytré? 

Tuhle otázku jsem bohužel nikdy nepochopila. Já ani naše zákony nevidíme překážku v tom, aby fyziologický porod vedla pouze porodní asistentka. Pokud se objeví patologie, potom je čas obrátit se na lékaře. 

A proč nezajít ještě dál? Až 1/5 všech těhotenství končí spontánním potratem během 1. trimestru. Proč neumístit každou nově těhotnou okamžitě do nemocnice, aby byla pod lékařským dohledem?

Copak není jasné, že porod doma je mnohem nebezpečnější než porod v porodnici?
Není. Pro zdravé ženy s bezproblémovým těhotenstvím je porod doma stejně bezpečný, ne-li bezpečnější než porod v porodnici. Pokud je někdo přesvědčen o opaku, stačí, aby vypracoval srovnávací studii, kde v každé kategorii bude minimálně 1000 žen, a publikoval v kterémkoli uznávaném časopise. Potom si může okamžitě vyzvednout odměnu 50 000 dolarů, kterou nabízí pan Jock Doubleday již od 25. prosince 2005. Jak to, že se o peníze ještě nikdo nepřihlásil? Že by odpověď na tu otázku nebyla tak jednoduchá?                                         

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).