Hlavní navigace

Měsíční údolí

8. 5. 2009

Sdílet

TIP NA VÝLET – Z Poříčí nad Sázavou jsme mohli jít podél řeky, ale nás více zlákalo Měsíční údolí. To vede jižně směrem ke Konopišti a cestu zpříjemňuje zvuk Konopišťského potoka. Trasa je místy trochu náročnější, ale jinak pohodlná. Okolní lesy si oblíbili i cyklisté.

Do Poříčí nad Sázavou můžete dojet vlakem, autobusem, nebo dojít pěšky po zelené turistické značce z nedalekých Čerčan, které jsou dostupnější. U železničního nádraží v Poříčí se chytneme červené turistické značky, která nás vyvede z obce ven a velmi brzy dojdeme ke Konopišťskému potoku, který přejdeme po železné lávce. Potok se klikatí, a tak jej během výletu přejdeme ještě několikrát. Cesta vede většinou lesem a sem tam ji lemují trampské chatičky.

mesicni udoli
Filip Singer

mesicni udoli

Po zhruba třech kilometrech dojdeme k osadě Měsíční údolí, ukryté mezi stromy. Osada ‒ několik chatiček, ohniště a plážové hřiště ‒ byla založena před 85 lety v typickém western stylu jako vůbec první osada v tomto kraji a jedna z prvních v celé České republice, „malý stát ve státě bez politiky a bez světských problémů,“ stojí na tabuli vedle totemu. Svůj název získal podle oblíbeného románu zakládajících skautů Jacka Londona. Dodnes se zde konají různé sportovně-kulturní akce. Například 30. května zve osada na Dětskou trampiádu – soutěžní disciplíny: hod na cíl, střelba z luku, ze vzduchovky, chůze na chůdách atd. V červnu se zde bude konat turnaj „Volejbal veteráni“ a v červenci oslaví osada své jubileum. Více informací naleznete na mesicniudoli.u­nas.cz.

Měsíční údolí, to jsou lesy, potok a klid

My však pokračujme dál jehličnatým lesem. Většinou se jde po rovině, jen chvílemi zdoláváme malá stoupání. Občas cesta vyžaduje více pozornosti, když se v úzkém místě musejí překračovat kořeny nebo je třeba přeskakovat po kamenech. Toto dobrodružství není příliš náročné a zvládne je i dítě. Dokonce jsme potkali několik cyklistů, pro které je v Měsíčním údolí více vhodných tras. Slunci stíní strmé skály, v létě oblíbené místo pro horolezce, kteří teprve před několika lety lezecky objevili lom (kousek za Poříčím nad Sázavou), který poskytuje několik žulových cest, vhodných právě pro jednodenní lezení. 

Necelé tři kilometry od trampské osady vyjdeme z lesa do chatové oblasti „Racek“, kde se místním zahrádkářům nabízejí nádherné přírodní scenerie zejména v noci, kdy údajně měsíc doslova čaruje, když kraj prozáří svým svitem.. Na tuto podívanou si bohužel nemůžeme počkat, proto pokračujeme dál, opět lesní cestou, směrem ke Konopišti. Stromy tu jsou tak vysoké, že při troše většího větru vydávají hlasitý zvuk až se výletník lekne, že se blíží k dálnici, jenže nejbližší silnice (z Týnce nad Sázavou do Benešova) vykoukne až po kilometru. Červená značka nás po ní chvilku vede, zhruba padesát metrů, než prudce zahučí zpátky do lesů, kde je rázem klid. Máte-li s sebou svačinu, vhodné místo pro posezení je u jezu, který je schovaný mezi stromy, ale vede k němu krátká prošlapaná pěšinka.

Zahrady u Konopiště

mesicni udoli 2
Filip Singer

mesicni udoli 2

Po vystoupání na pevnější a širší cestu tušíme, že se již blíží cíl. Po klidné romantické cestě se jedná o malý šok – za zatáčkou je parkoviště s občerstvením a se stánky se suvenýry. Všude křičí turisté  a návštěvníci zámku Konopiště, který patří k těm nejnavštěvovanějším v České republice. Jeho historie sahá až do konce 12. století, kdy jej údajně založil pražský biskup Tobiáš z Benešova jako středověkou pevnost.  

Kolem zámku Konopiště jsou nádherné rozsáhlé zahrady, kterými můžete dojít až do Benešova. Výlet tedy může mít mnohem větší rozměr – „divoká“ příroda a upravený park, který slouží trochu jako arboretum – naleznete tu rozličné stromy, jak domácí, tak cizokrajné, které jsou vždy pojmenované. Celý zámecký park leží na členité a zvlněné krajině. Obdivuhodnou dominantou je rybník.

Trasa Poříčí nad Sázavou – Konopiště – Benešov

Celková délka: 10 – 16 km (Záleží jakou zvolíte trasu v zámeckém parku)

Doba výletu: 4 hodiny

Na kole: Trasa je sjízdná pouze s horským kolem.

Děti: Trasa je vhodná pro starší děti.

Stoupání a klesání: Cesta je téměř nestoupá ani neklesá.

Značení trasy: V několik případech musí turista hledat.

Foto: Filip Singer

Vaše tipy na výlet nám posílejte na vylet@vitalia.cz.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).