Hlavní navigace

Jak poznáte typ pleti? Jednoduchý test a rady, jak o ni pečovat

29. 7. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Každá pokožka chce své. Zjistěte jednoduše, jaký máte typ pleti. Lékařka pak poradí, jak se nejlépe starat o suchou, mastnou či kombinovanou pleť.

K důležitým krokům v péči o pokožku patří povědomí o tom, jaký typ pleti máme a jak se správně o pokožku starat. Kůže patří k největším orgánům našeho těla a je pro každého člověka jedinečná. Určuje se ale několik běžných typů: mastná, suchá a normální/smíšená podle toho, kolik mazu produkuje pleť.

Typ pokožky by nás měl nasměrovat k tomu, jak bychom se o ni měli správně starat, jaké volit produkty či jaké kosmetické či dermatologické procedury jsou pro nás vhodné.

Domácí test typu pleti

Naši pleť umí nejlépe vyhodnotit kosmetička či dermatolog. Jaký typ pokožky máte, si ale můžete určit i doma pomocí jednoduchého testu:

Nejprve si obličej důkladně ošetřete čisticím prostředkem (bez alkoholu) a jemně osušte. Na pleť již pak nepoužívejte žádný krém či sérum. Počkejte tři čtvrtě hodiny.

  • Pokud máte po 45 minutách pleť vysušenou, matnou a stahuje se (především, když používáte mimiku), budete inklinovat k sušší pokožce.
  • Máte-li na nose a na čele viditelný lesk, máte spíše smíšenou, normální pleť.
  • Jestli se vám leskne obličej nejen na nose a čele, ale také na tvářích, jedná se o pravděpodobně o mastnou pleť.

Na test také můžete použít hedvábný papírek nebo čisticí papírek na čočky a brýle. U mastné pokožky se papírek přilepí a zprůsvitní. U smíšené pleti se přilepí v částech tzv. T-zóny (čelo, nos a brada) a u suché pokožky zůstane logicky suchý na všech místech tváře.

Galerie: 6 „pupínků“ na obličeji, které byste neměli zaměňovat

Jak na smíšenou pleť

Nejčastějším typem pleti u žen (především v mladším věku) je smíšená pleť (mastnější T-zóna). Ta sebou nese také nejméně problémů. Neprodukuje tolik mazu, takže neinklinuje k akné. Nevysušuje se příliš, tudíž není ani tak náchylná ke vzniku vrásek a tolik se na ní netvoří viditelné póry či černé tečky.

Při péči je důležité na mastná místa používat produkty na problematickou pokožku a vysušená místa zase hydratovat. Ideální je používat pak na pleť hydratační krém. Ten v sobě neobsahuje tolik olejů a hodí se na celý obličej.

U suché pokožky vznikají předčasné vrásky

Suchá pokožka trpí nedostatečnou tvorbou kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí a zvýšení citlivosti pokožky.

Galerie: Jóga pro obličej bez vrásek

„Příčiny jsou z velké části dané dědičností. Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace. Nepříjemnou daní suché pleti je také častější sklon k vráskám. Jestliže na suchou pleť nebudeme používat přípravky s hydratačními složkami, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách a vše povede ke vzniku předčasných vrásek. Kromě krému či odličovadel můžete suché pokožce dodat ‚vláhu‘ za pomoci vhodné kosmetické procedury,“ říká dermatoložka Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology a dodává: „Ideální metodou je například Skinbooster. Ten je vhodný především po létě, kdy máme pokožku velmi vysušenou od sluníčka či častějšího koupání. Zatímco většina kosmetických produktů a procedur pečuje o pleť pouze na povrchu, Skinbooster ji hydratuje a omlazuje zevnitř.“

Mastná pleť

Mastná pleť má zase oproti suché pokožce opačný problém. Je charakteristická nadprodukcí kožního mazu, a kvůli tomu má sklon k větší lesklosti, vzniku pórů a akné. Její výhodou je ale menší vznik vrásek.

Galerie: Dermatilománie – porucha narušování kůže

V péči o mastnou pokožku doporučuje lékařka používat nemastné produkty s antibakteriálním složením, které neobsahují oleje. Pro ženy pak pudry i tvářenky spíše s pudrovou konzistencí než krémové. Vhodné také nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“, a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Trápí-li vás viditelné akné, je třeba komplexního řešení, tedy léčba. Nicméně jeho projevy můžete podle MUDr. Mackové zmírnit také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky.

Odborná spolupráce:

MUDr. Zuzana Macková

Dermatoložka, působí na Perfect Clinic Dermatology

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).