Hlavní navigace

Majitel e-shopu Grizly.cz: Proticovidová opatření nám nahrála. Prodeje zdravých potravin šly raketově nahoru

Sdílet

 Autor: Se souhlasem Dominika Píchala, Grizly.cz
ROZHOVOR – Před pár lety pouze přeprodával chia semínka, dnes je majitelem firmy, která nejen distribuuje zdravé potraviny, ale řadu z nich i vyrábí. Za poslední tři roky se jeho prodeje zvedly čtyřikrát. Grizly.cz Dominika Píchala raketově roste, koronaviru navzdory.

Během posledních sedmi let „vychoval z malého nemotorného medvídka pořádného grizlyho, který je znám po celém lese“. Tak by se dal jednoduše popsat příběh Dominika Píchala, zakladatele internetového obchodu se zdravou výživou Grizly.cz.

Na vysoké škole prodával sportovní doplňky, v současnosti je podnikatelem se zdravou výživou, který dává práci stovce lidí. Aktuálně má jeden logistický a výrobní areál v Olomouci a druhý výrobní v Hlušovicích. Jeho firma už dávno jen nepřeprodává koupené potraviny, ale vyrábí i vlastní výrobky a za loňský rok utržila tři sta milionů. Produkty pod značkou Grizly tvoří 72 % prodeje a 28 % připadá na přeprodávané výrobky jiných značek. Grizly.cz se snaží pro svůj obchod získat produkty známých i neznámých regionálních českých a slovenských výrobců a dostat je tak k zákazníkům.

Co vás vedlo k založení e-shopu, studoval jste přece Vysokou školu ekonomickou, to má člověk asi trochu jiné plány?

Zajímal jsem se o sport a výživu a nevyhovovala mi tehdejší nabídka, proto jsem se rozhodl založit e-shop, původně se sportovní výživou. Jenže se ukázalo, že u zákazníků je větší zájem o produkty zdravé výživy než o ty sportovní, a tak jsem začal přirozeně rozvíjet šíři sortimentu tímto směrem. Postupem doby se e-shop rozšířil i na segment eko kosmetiky a drogerie.

V začátcích jste potraviny jen prodával, ale dnes už některé i vyrábíte. Co stálo za tímto rozhodnutím?

Spousta produktů jednak vůbec nebyla v Česku v nabídce, nebo jejich kvalita a složení neodpovídaly mým představám. Navíc jsem si myslel, že by o ně mohl být zájem. Hodně pracujeme s výrobky specifických vlastností, jako je bio, bez palmového tuku, bez lepku, bez přidaného cukru a podobně, proto jsme se rozhodli si produkty sami balit, případně vyvíjet a vyrábět.

Ukázkovým příkladem mohou být naše předpřipravené směsi Grizly Sweets, které jsme vymysleli ve spolupráci s renomovanou cukrářkou Darinou de Oliveira Costa. Směsi pro přípravu různých koláčů, sušenek, dortů či vánočního pečiva jsou z kvalitních surovin, bez lepku, barviv a aromat, tak aby jejich přípravu zvládl každý a se skvělým výsledkem. Cílem bylo nabídnout zákazníkům produkt, který by se co nejvíce přiblížil kvalitě poctivého domácího pečení, aniž by bylo potřeba zvláštních cukrářských dovedností.

Jaký byl první výrobek, který jste na e-shopu nabídli?

Šlo o chia semínka, která se tehdy těšila velké oblibě. Podařilo se mi je sehnat za dobrou nákupní cenu ve velkobalení. Bylo tedy nutné je zabalit do menších sáčků. S tím mi pomohl můj táta, který tehdy měl několik obchůdků, jejichž personál nebyl zcela vytížen, pak jsem měl nějaký čas provoz v našem rodinném domě. Naštěstí jsem měl velký pokoj a okno do ulice, takže jsem mohl zboží skládat skrz okno a ušetřit si práci.

Takhle jste ale asi dlouho nemohl fungovat – distribuovat chia semínka oknem…

Pozdější zvýšení objemu výroby a produkce výrobků přinesly pochopitelně specifické nároky na hygienu, logistiku, prostory (stěhovali jsme se za dobu existence více než pětkrát) a pořízení nových strojů, ať už se bavíme o kombinačních vahách pro balírnu, stáčecích strojích na různé druhy olejů či sirupů, míchacích a mlecích strojích a tak dále. Pár produktů si ale také necháváme vyrábět na zakázku ve specializovaných provozech.

Všimla jsem si, že vyrábíte i celou řadu „másel“, nebo přesněji – abychom se drželi legislativy – ořechových krémů. Co vás přimělo k jejich vlastní výrobě?

Na nepřeberné množství „másel“ jsem narazil při mé dovolené v USA a uvědomil si, že u nás je nabídka velmi omezená a prodejní ceny jsou velmi vysoké. Tou dobou jsem měl již kvalitní surovinu v podobě různých ořechů a luštěnin. V neposlední řadě to byla i touha mít něco opravdu vlastního. Nebýt jen přeprodejcem nebo přebalovačem a mít svůj vlastní produkt. Arašídová másla mám velmi rád a myslím si, že mají velkou budoucnost v každodenním jídelníčku, proto pro mě byla jasnou volbou.

Pozn.: Evropské komise udělila arašídovému máslu výjimku, a přestože nejde o mléčný produkt, smí se nazývat máslem. Obdobné produkty z jiných ořechů se máslem nazývat nesmí. Obvykle tedy nesou označení krém.

Dokázal byste mi přiblížit výrobu takového arašídového másla?

Vezmou se pražené ořechy, které se dle příslušné receptury pomelou buď na úplně jemnou konzistenci, nebo se ponechají drobné křupavé kousky ořechů. Tak vznikají naše jednodruhové ořechové krémy nebo arašídové máslo bez přidaného cukru. Pak máme speciální krémy, jejichž receptury nám vymýšlí cukrářka Darina de Oliveira Costa. Tam se do základního ořechového krému domíchávají prémiové suroviny, například belgická čokoláda s hořkou čokoládou, které máme nakombinované s arašídovým máslem.

Další z možných variant pracuje s více surovinami, jako je arašídové máslo s bílou čokoládou, kokosem a lyofilizovanými malinami, nebo mix kešu krému a arašídového másla s belgickou karamelovou čokoládou, lískovým olejem a javorovým sirupem.

To zní lákavě. Naplnil se váš předpoklad, že se krémy a arašídové máslo budou dobře prodávat?

Co se týká prodejnosti, tak másla patří do skupiny TOP 20 nejprodávanějších produktů. Nejlépe se prodává 100% arašídové máslo, druhý je 100% mandlový krém a na třetí pozici je 100% arašídový krém s belgickou čokoládou. Aktuálně největší růst v prodeji zaznamenáváme u novinky kešu máslo se slaným karamelem gold.

U těch tuků bych ještě zůstala. Když se tak dívám na váš web, jsem překvapená, kolik druhů různých olejů nabízíte, že jich vůbec tolik existuje. Proč bych si měla do kuchyně pořídit jiný než slunečnicový, řepkový nebo olivový?

Každý z olejů je specifický svým způsobem zpracování, oblastí, kde se zpracovává a také tím, z jaké suroviny pochází. Od toho se odvíjí i různorodé nutriční složení. Navíc každý tuk má i jiný kouřový bod, tedy teplotu, kdy se začíná přepalovat a přestává být vhodný pro konzumaci. Z toho vychází také jejich využití. Nevhodným zacházením byste mohli cenné vlastnosti tuků zničit, a cílem je z nich vytěžit maximum. Jejich střídáním a vhodným používáním přinesete do jídelníčku žádoucí pestrost i nové chutě.

Drahé, za studena lisované oleje jsou přímo předurčeny pro studenou kuchyni, například pro olejové zálivky do zeleninových salátů. Živiny v nerafinovaném olivovém oleji bychom tak tepelnou úpravou zbytečně zničili a peníze do prémiového produktu bychom vynaložili zbytečně. Pokud chcete smažit na olivovém oleji, tak sáhněte po jeho rafinované variantě. Procesem rafinace se prodlužuje trvanlivost, olejům nevadí světlo ani teplo. Řepkový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové je naopak vhodný pro teplou kuchyni i smažení. Je velmi tepelně stabilní a jeho bod zakouření se pohybuje okolo 246 °C. Najdete u nás i oleje ze semínek, přepuštěné máslo, oleje z ořechů. Například bio 100% za studena lisovaný olej z jader vlašských ořechů má prokázané pozitivní účinky na zdraví a doporučuje se pít i samotný – ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku.

Jaký nejzajímavější produkt nabízíte? Co byste mi doporučili k vyzkoušení, mám-li zájem obohatit svůj jídelníček o nějakou novou potravinu?

Určitě stojí za vyzkoušení již zmiňovaná másla. Někteří zákazníci doposud znali jen klasické arašídové máslo, a to ještě různých kvalit. A mohlo je to i odradit od dalšího nákupu. Ale například belgická čokoláda mu dodává zcela odlišnou chuť. Svou konzistencí a vlastnostmi přimějí i zapřísáhlé odmítače arašídového másla k experimentování.

Můžete je zkusit dát do snídaňových kaší, smoothies, použít pro přípravu asijských jídel nebo pro náplně různých dezertů, jako jsou třeba tartaletky nebo dorty. Jíst se dají i samotné, máme třeba teď novinku krémy v praktické znovuuzavíratelné tubě, kterou můžete mít sbalenou s sebou do fitka, na výlet nebo do školní tašky.

A co byste mi z nabízeného sortimentu vybral, kdybych chtěla okusit nějakou superpotravinu?

Z méně obvyklých stojí za vyzkoušení určitě quinoa nebo teff. Obojí patří mezi tzv. pseudoobiloviny a zároveň superpotraviny, které lze charakterizovat jako mimořádně nutričně bohaté potraviny, a navíc přirozeně bezlepkové.

Quinoa je bohatá na bílkoviny a vlákninu. Kromě řady vitaminů pozitivně působí na snižování hladiny cukru v krvi. Můžete vyzkoušet hned několik druhů quinoy, od bílé přes červenou po černou.

Teff, nebo také milička habešská, je extrémně maličká pseudoobilovina a patří asi mezi nejméně veřejnosti známé pseudoobiloviny. Zrníčka teffu mají v průměru okolo jednoho milimetru. Nenechte se zmýlit malou velikostí, díky svým výživovým hodnotám aspiruje teff na plodinu 3. tisíciletí, a to díky mimořádným nutričním hodnotám. Kromě vysokého obsahu železa, vápníku a vlákniny obsahuje bílkovinu, která se v rostlinách vyskytuje spíše sporadicky, proto teff zařazují do svých jídelníčků například dietáři, sportovci či vegetariáni. Jeho užití je velmi široké: můžete si ho dát jako přílohu, zavářku do polévek, pro přípravu kaší, nákypů, salátů či obdoby rizota. Koupit ho můžete i ve formě vloček či mouky, stejně jako quinou.

A snažíte se produkty získávat i od tuzemských dodavatelů, když to tedy jde?

Do našeho e-shopu průběžně vytipováváme lokální výrobce či pěstitele, kteří nabízejí výjimečné produkty a lidé by se k nim nemuseli jen tak dostat. Příkladem jsou dýňová semínka. Většina prodejců je dováží z Číny, ale my jsme našli pěstitelskou farmu na Slovensku. Jsou sice dražší, ale mají svojí kvalitou mimořádný úspěch u zákazníků.

V naší nabídce máme produkty například z Biopekárny Zemanka, Báťkovy sirupy, České ghíčko, Čongrády, Bohemia olej…

Za poslední tři roky se vaše prodeje zvedly čtyřikrát, to je poměrně raketový růst.  Máte čas na dovolenou, odpočinek, nebo jedete dál a vymýšlíte stále nové a nové produkty? Co máte aktuálně v plánu?

Ano, máte pravdu. Vývoj v posledních letech byl hodně dynamický a určitě nám částečně pomohla i proticovidová opatření, která nahrála prodeji přes internet. Nárůst prodejů připisujeme i kvalitě výrobků a neustálému rozšiřování prodejních kategorií. Začínali jsme s ořechy a sušeným ovocem, teď u nás najdete prakticky všechny kategorie trvanlivých potravin včetně eko drogerie a přírodní kosmetiky. Proto jsme se letos rozhodli pro provozní stabilizaci společnosti, abychom dokázali zvýšenou poptávku uspokojit v odpovídající kvalitě. S prodeji se samozřejmě váže i zvýšený počet zásilek, které je nutné zabalit a odeslat. Logistika je kouzelný obor, kde vidíme stále obrovské příležitosti a naším letošním cílem je právě zrychlit, a tím zlepšit zákaznický zážitek při doručování zásilek.

Od práce se dokážu odreagovat na dovolené nebo si užívat svého volného času. Ale nedá se mi upřít to, že má práce je i mým koníčkem, takže zcela běžně zásobuji kolegy ve firmě fotkami a informacemi o nabídce a balení oříšků v zahraničních destinacích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).