Hlavní navigace

Light potraviny svádějí k větší konzumaci

4. 11. 2011

Sdílet

Co byste měli vědět o light potravinách? Navzdory obecnému povědomí mohou hubnutí spíše zkomplikovat. Nejsou vhodné pro každého a navíc ne vždy znamená označení light nižší podíl tuku.

Vypadá to logicky, light neboli lehké potraviny obsahují méně tuku, a proto se hodí především pro ty, kdo chtějí zhubnout nebo si udržet štíhlou linii. Jenže tak snadné to není.

Potraviny s označením light mají jednu základní chybu. Svádějí totiž k tomu, že jich člověk sní více, protože to „přece nevadí“. Je to podobné jako s druhdy populárními lehkými cigaretami; u nich i studie dokázaly, že jich lidé vykouří více, protože je podvědomí ošálilo. Roli tu nejspíše hrál i nižší obsah nikotinu, který závislému organismu scházel. I tady se ale nabízí analogie s light potravinami.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Pokud se například ošidíte nějakou light potravinou, tělo se stejně může dožadovat svého, tedy například chutnějšího tučnějšího jogurtu nebo rovnou tučné zmrzliny. To je totiž další potíž s light potravinami, mnohdy prostě nejsou tak dobré jako jejich kaloricky hodnotnější předobrazy. Stačí porovnat chuť dvou bílých jogurtů – ten s vyšším obsahem tuku je pro většinu lidí lahodnější, protože je to právě tuk, který je nositelem chuti.

U nízkotučné varianty se navíc výrobci snaží dohnat chybějící chuť nebo také konzistenci – takový jogurt je zkrátka moc řídký – škrobem či želatinou. Chcete skutečně jíst i tohle, když vám šlo o jogurt? Mimochodem, škrob je vlastně taky cukr, i když ten přidaný do jogurtu samozřejmě žádnou energetickou pohromu neznamená.

Nicméně tady jsme narazili na další nešvar light potravin, kterými jsou různá dochucovadla a přísady – samozřejmě, samotnému hubnutí nevadí, ale člověk, který hubne, by měl kvůli tomu, že toho sní méně, o to více myslet na to, aby byla jeho strava kvalitní. Tedy pokud možno přirozená.

Kdy má smysl hledat light variantu?

Když chcete zhubnout, nemusíte si beztak dávat jídlo s nápisy „light“ či „dietní“, které vám vůbec nechutná. Stačí, když se vyznáte v běžné nabídce obchodů. A uvědomíte si, že jogurt může mít 300, ale také přes 1 000 kilojoulů – a že zatímco nízkotučný jogurt s jedním procentem tuku není žádná dobrota, ten se třemi procenty už ano. Dobrý bude určitě jogurt s deseti procenty tuku, ale to už je přece jen moc. Takový vydá za celou snídani.

Naopak mezi polotučným a odtučněným mlékem je rozdíl asi procento tuku (1,5 namísto 0,5), přičemž minusem toho odtučněného je, že v něm už nejsou téměř žádné vitaminy a minerály.

Větší rozdíly bývají mezi různými zakysanými a jogurtovými mléky, která lidé často pijí mezi jídly v domnění, že jsou zdravá a pro hubnutí ideální. To první vesměs platí (pozor však, na pultech obchodů mezi nimi najdeme i mléka, která jsou prostě jen sladká a ochucená), to druhé jen s hodně velkou rezervou. Pokud si totiž dáte půllitrovou láhev jogurtového drinku s ovocnou příchutí, přijmete mnohdy i 1500 kilojoulů, což je víc, než kolik má třeba porce lehké večeře. Pokud vám jde o váhu, nalijte si nápoj k svačině jen do sklenky. V této kategorii proto má smysl hledat výrobky s označením light, mívají až poloviční energetickou hodnotu, ale se složením to bude podobné jako u light jogurtů – nedivte se proto umělým sladidlům místo cukru.

Pozor na sýry a uzeniny


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Mimochodem, pokud si hlídáte každé deko tuku v jogurtech či mléku, jíte sýry? Protože v nich je procento tuku mnohonásobně vyšší a počítá se po desítkách, přičemž nejtučnější jsou zrající sýry jako hermelín nebo francouzský camembert. Ale i nejméně tučný tvrdý sýr, který obsahuje dvacet procent tuku v sušině, je mnohem tučnější než ten nejvydatnější jogurt. Navíc „dvacítka“ není chuťově nic moc – kdo si chce na sýru pochutnat, a o to jde i při hubnutí, například proto, aby i tak jídlo zůstalo požitkem, měl by raději ubrat na množství a dát si místo dvou light plátků jeden, ale skutečně dobrého sýra. Zatímco pětačtyřicetiprocentní eidam má 1500 kilojoulů na deset deka, dvacetiprocentní kolem devíti stovek.

Jestliže však skutečně počítáte každou kalorii a dokážete své chutě držet na uzdě, pak vězte, že odlehčené varianty mají u sýrů smysl.

Pátrat po nich můžete také u uzenin, kde byste se měli zajímat o ty s menším obsahem tuku. Poměrně snadno to jde u šunky, pokud koupíte například kvalitní šunku od kosti, snadno uvidíte, kolik v ní je tuku – pozor ale, vepřová šunka je poměrně tučná i sama od sebe. Výrazně méně tuku obsahují některé šunky balené, které jsou k mání i třeba v krůtí či kuřecí variantě, výrobci je však neoznačují slovem „light“, ale většinou přídomkem „fitness“ a podobně. Pozor však na dietní párky, to je vzhledem ke složení této uzeniny poněkud nonsens – mezi nimi a běžnými není prakticky žádný energetický rozdíl a lépe uděláte, když už je kupujete, pokud sáhnete po nějakých kvalitních s alespoň osmdesátiprocentním podílem masa. Počítejte však s tím, že za padesát korun jich kilo nepořídíte. Podobně není skoro žádný energetický rozdíl mezi běžnými a light krekry.

Čtěte obaly – light může znamenat umělá sladidla

Zajímejte se vždycky také o to, proč vlastně daná potravina nese označení light. Budete možná překvapení. Většinou se to sice vztahuje k množství obsaženého tuku, ale někdy to může znamenat i to, že dejme tomu sušenka nebo ovocný jogurt jsou tučné pořád stejně, ale za tohle označení vděčí tomu, že v nich není cukr, ale jeho umělé napodobeniny. A ty se například vůbec nedoporučují dětem – ty by však neměly jíst light potraviny vůbec, pokud máte pocit, že se přejídají, uberte jim na velikosti porcí, přidejte zeleninu a nechce je běhat venku.

Zvláštní kategorií jsou sladké nápoje, kde light rovněž znamená, že v nich bývá cukr nahrazen umělými sladidly, a proto platí to, co bylo uvedeno výše. Pro děti se tak třeba light kola nehodí ani omylem, navíc kvůli obsaženému fosforečnanu vápenatému vyplavuje vápník z kostí a zubů stejně jako její plnohodnotná varianta. Doporučit se nedají ani další nápoje s umělými sladidly, lepší je se při hubnutí naučit zahánět žízeň nápoji neslazenými. Na nápojích, které se mají hodit pro hubnutí, bývá často nápis „linie“ a podobně – jenže krom toho, že bývají plné umělých sladidel, mohou tělu dodat i příliš mnoho sodíku.

Některé ochucené vody jsou navíc slazené cukrem a jsou nízkokalorické jen ve srovnání s klasickými limonádami, protože je ho v nich méně, při hubnutí se však doporučit nedají. Už proto, že konzumace sladkého pití vyvolá hlad. Nezbývá proto než doporučit, abyste bedlivě četli etikety.

Autor článku

Pro tištěná i webová média píše od poloviny 90. let. Ve svých textech se věnuje zejména rodinné problematice, výchově dětí, zdraví a životnímu stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).