Hlavní navigace

Lymeská borrelióza

Nejkurióznější místa, kam se přisálo klíště

Klíšťata mají ráda teplá, nesnadno dostupná místa na těle. Zmapovali jsme je a přinášíme přehled těch nejzvláštnějších. Neuvěříte, kde všude se klíšťata mohou přisát.

14. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Poznáte klíšťovou encefalitidu od lymeské borreliózy?

U jednoho onemocnění se tvoří skvrna, u druhého máte chřipkové příznaky. Jedna nemoc má samouzdravovací schopnost a další je třeba léčit i hospitalizací. Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu nám představí primářka Hana Roháčová.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Klíště přenáší 7 vážných nemocí. Jak poznáte jejich příznaky?

V České republice klíště přenáší až sedm závažných onemocnění, která vás mohou na dlouhou dobu, i několik měsíců, vyřadit z běžného režimu. Jak se tato onemocnění projevují a léčí? Jen před jedním – klíšťovou encefalitidou – chrání očkování.

26. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

10. 4. 2018 9:57
Doba čtení: 3 minuty

Klíště po vás chodí i celé hodiny, než si vybere místo na přisátí

Nedávný průzkum ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů a neznalostí. Odborníci proto dali dohromady nejčastější omyly i málo známé informace o klíšťatech.

Doba čtení: 4 minuty

Chtějí si sami léčit kvasinky. Nystatin se u nás nedá koupit

Nystatin by nám s kvasinkami pomohl. Musíme si pro něj ale jezdit do Německa, zlobí se pacienti. Mají pocit, že je jim upíráno právo na adekvátní léčbu jejich problému. Mají skutečně ke svému rozhořčení důvod?

Doba čtení: 9 minut

Klíšťat je letos víc než jindy, varuje ministerstvo

Aktivita klíšťat je v letošním roce nadprůměrně vysoká. Kvůli teplé zimě se tak v létě kontaktu s klíšťaty velmi pravděpodobně nevyhneme. Co od nich hrozí a jak se nejlépe chránit?

14. 7. 2016 13:03
Doba čtení: 3 minuty

Blíží se komáří kalamita, lenoši budou poštípaní míň

Teplo po povodních je bohužel tím nejlepším, co si mohou komáři přát k množení. Na příští týden předvídají odborníci masivní útok. Měli bychom se bránit, povodňoví komáři jsou nebezpeční.

Doba čtení: 4 minuty

Muchničky, potvory, štípou i na podzim

Dejte pozor na muchničky, malé černé mušky. Jednak jsou při chuti i během teplých podzimních měsíců, kdy už dá většina hmyzu pokoj, za druhé jejich štípance pořádně bolí. A nejen to.

Doba čtení: 3 minuty

Blechy psí na člověka bohužel jdou

První věc, která jakoukoli blechu po vylíhnutí zajímá, je obstarání potravy. A není-li po ruce pes, i vaše krev jí bude dobrá.

Doba čtení: 6 minut

Klíště je vhodnější odstranit pomocí speciálního roztoku

Lidově tradované dušení klíštěte krémy a oleji a jeho vytáčení odborníci zavrhují, ideální podle nich není ani pouhé vyviklání parazita. Co tedy s ním?

27. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Které léky vám mohou zkazit zuby?

Existují léky, které vám mohou zničit zuby? Dřív jich bylo víc, ale i dnes je dobré si dávat pozor na některá antibiotika a především na jejich časté a dlouhodobé užívání.

Doba čtení: 2 minuty

Spousta lidí má boreliózu, aniž by to tušili. Chtějte pořádné testy!

Nemluví se o ní tolik jako o encefalitidě, ačkoli obě nemoci šíří klíšťata. Neexistuje proti ní totiž očkování, takže o větší publicitu žádný výrobce neusiluje. Nenechte se tím ukolébat.

Doba čtení: 5 minut

Klíšťovou encefalitidu chytíte i bez klíštěte

Každý rok se jen v Evropě objeví v průměru téměř tři tisíce případů lidí, kteří si ze setkání s klíštětem odnášejí vážné následky, například ochrnutí. Navíc už byla prokázána onemocnění encefalitidou i u osob, které s klíštětem vůbec nepřišly do styku. Česká republika je co do počtu nakažených bohužel na prvním místě. Proč tomu tak je?

Doba čtení: 5 minut

Klíšťata už hrozí i na hřebenech hor. Kvůli oteplování

Nebezpečná klíšťata se rozšiřují až na vrcholky hor, kde v minulosti vůbec nežila. Může za to výrazné oteplení na jaře a v létě. Znamená to, že lidé se mohou klíšťovou encefalitidou či limskou borreliózou nakazit i výše v horách, než se dosud uvádělo. Za horní hranici pro „klíšťové“ choroby se zatím považovalo 700 až 800 metrů. Teď se hranice posunuje o stovky metrů.

8. 6. 2009 10:19
Doba čtení: 1 minuta