Hlavní navigace

Klasické opalovací krémy a lidé se světlou pletí do solária nepatří

8. 11. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Milovníci opálené pokožky dohánějí někdy nedostatek slunečního záření v soláriu. I tento způsob opalování má určitá pravidla pro snížení rizik.

Správný výběr solária, které dbá na bezpečnostní předpisy, je jen jedním z důležitých kroků. Při rozsáhlých kontrolách, které letos provedly evropské kontrolní orgány, byla zjištěna ze strany provozovatelů řada nedostatků. Nejen během vlastního opalování, ale už před ním je pak třeba dodržovat jistá pravidla.

K tématu: Solária nedodržují předpisy, překračují i limity záření

Před návštěvou solária se nesprchujte

Než vyrazíte do solária, měli byste vědět, že není dobré se minimálně hodinu před jeho návštěvou sprchovat. „Voda smyje z kůže ochranný film a pokožka je pak více citlivá. Sprchovat byste se neměli ani několik hodin po opalování. Nechcete-li přerušit proces pigmentace, vyčkejte se sprchou alespoň tři hodiny,“ upozorňuje Petra Ludvíková, manažerka Solária Fitness BBC Park Hostivař.

Když už se opalujete, nestačí zavřít oči! Během opalování používejte ochranné brýle, můžete si nosit vlastní nebo si je zapůjčit v soláriu. Ultrafialové paprsky totiž pronikají i skrz zavřená víčka a mohou nepříjemně podráždit vaše oči.

Odličte se a chraňte speciální kosmetikou

Před opalováním se důkladně odličte a nepoužívejte parfém. Mohly by vám po něm naskákat nehezké pigmentové skvrny. Důležité je také odložit veškeré šperky, které máte na sobě. „Nezapomeňte se natřít kosmetikou speciálně určenou do solárií. Ta urychlí pigmentaci a hydratuje vaši pokožku. Nikdy na sebe neaplikujte krémy určené na klasické opalování,“ doporučuje Petra Ludvíková.

Pro koho není solárium vhodné

Lidé s velmi světlou pokožkou, tzn. fototyp č. 1, by si měli návštěvu solária zcela odpustit. Není pro ně vůbec vhodné. Pokud skutečně nemohou být bez „opálené“ pokožky, lze zkusit kvalitní samoopalovací krémy. Kosmetika do solária totiž neobsahuje potřebnou UV ochranu, lidem s velmi světlou a citlivou pokožkou hrozí možnost spálení.

Užíváte-li léky, poraďte se o návštěvě solária se svým lékařem. Léky totiž mohou v kombinaci s ultrafialovými paprsky způsobit alergickou reakci. Také lidem nemocným nebo oslabeným je předem doporučována konzultace s odborníkem. Pro všechny pak platí, že pro pokožku není zdravé navštěvovat solárium příliš často.

Použité zdroje: TZ OC Park Hostivař, ČOI

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).