Hlavní navigace

Kdy oteklé nohy značí problém se srdcem?

29. 6. 2018

Sdílet

Otok sám o sobě není nemoc, vždy se jedná o příznak nějakého jiného problému. Může to být reakce na horké počasí nebo dlouhou cestu, stejně jako známka chronického srdečního selhání.

Otoky nohou nejsou v létě ničím výjimečným. Otéci může i břicho, nebo dokonce plíce. Odpovědi na jednoduché otázky naznačí, zda jde o banalitu, nebo vážnější problém. Jde totiž o jedny z typických příznaků chronického srdečního selhání.

Na rizika tohoto onemocnění upozorňují autoři edukačního projektu www.rukunasrdce.cz, který zaštiťuje Česká internistická společnost.

Otok má mnoho možných příčin

Otok vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. Důvodů je celá řada – od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žílami či lymfatickým systémem. Otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.

Srdeční selhání – příznaky:

 • dušnost,
 • otoky nohou a kotníků,
 • náhlý nárůst váhy,
 • nadměrná únava,
 • nechuť k jídlu,
 • nadměrné bušení srdce,
 • vyšší frekvence močení.

V případě chronického srdečního selhání jsou otoky jakýmsi obranným mechanismem našeho organismu. Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na sto procent. „Při tomto onemocnění srdce dlouhodobě nedokáže vypumpovat dostatečné množství krve do oběhu. Oslabené srdce se snaží zachovat především funkci životně důležitých orgánů a k těm primárně soustřeďuje krevní zásobení. Krevní oběh není rovnoměrně udržován. V důsledku toho se krev hromadí na nežádoucích místech, kde se tvoří otoky. Ty se neomezují pouze na kotníky, ale i na celé nohy, okolí břicha i plíce,“ říká prof. Jindřich Špinar, přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Nohy jako konve

Zaříznutý lem ponožek a oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Boty, které nejdou obout? Ne, noha v dospělém věku přirozeně vyroste skutečně málokomu. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu.

Gravitace je neomylná a tekutiny se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.

Trápí vás otoky dolních končetin?

Otoky pasu a obezita nejsou to samé

Pokud si lidé všimnou, že je jim oblečení v pase těsnější než dříve a váha v krátké době výrazně stoupla, nemusí to být jen proto, že si v poslední době ke kávě dopřávali druhý dezert. Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu.

Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. Může se tedy stát, že během jednoho týdne přiberete i více než dva kilogramy, ačkoli na jídlo nemáte pomyšlení. Nahromadění tekutiny v oblasti břicha může ovlivnit trávení, potlačit chuť k jídlu, nebo dokonce vést k nevolnosti po něm. Ve všech těchto případech je třeba zpozornět, zejména pokud problémy přetrvávají několik týdnů, a navštívit lékaře.

I plíce mohou otékat

Při onemocnění srdečním selháním otékají kromě dolních končetin i plíce, což se projevuje dušností. Krev, kterou nemělo srdce sílu přepumpovat, se hromadí v plicním krevním řečišti a do plicních sklípků proniká tekutina, čímž vzniká tzv. otok plic. Prostor, který je v plicích určený vzduchu, je pak zaplněn touto tekutinou. Pacient začne pociťovat dušnost nejprve při námaze, později i při běžných činnostech a v rozvinutém stadiu nemoci i v klidu. Typickým příznakem je také dušnost vleže, která se zlepšuje, když se člověk posadí. V noci pak pomůže vypodložit záda polštáři.

Je důležité poznat problém včas

Mezi další příznaky srdečního selhání se kromě otoků řadí také únava způsobená špatným prokrvením svalů, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. „Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj dobře? Buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete ke svému léčení přispět. Nezapomínejte si také všímat zdravotního stavu svých blízkých,“ doporučují autoři kampaně Ruku na srdce. Ti také připravili osm otázek, které pomohou odhalit změny, jež nenápadně vstupují do života a mohou souviset s chronickým srdečním selháním.

 • Nejsou vám kalhoty, i když jste si před měsícem kupovali nové?
 • Nemáte chuť k jídlu, ale přitom jste během měsíce přibrali několik kilo?
 • Máte zaříznuté lemy od ponožek, které vám přitom byly akorát?
 • Tlačí vás boty?
 • Chodíte v noci na toaletu?
 • Dýchá se vám hůř, i při běžné procházce, která vám jindy nedělala problémy?
 • Začali jste si dávat pod hlavu více polštářů?
 • Jste poslední dobou více unavení?

Na webu www.rukunasrdce.cz najdete více informací o srdečním selhání včetně tipů, jak na život s tímto onemocněním. Nepřehlížejte signály svého těla a neomlouvejte je věkem.

Prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC

Přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Přední český a světový kardiolog se zaměřuje na oblast srdečního selhání, věnuje se také vzdělávání lékařů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).