Hlavní navigace

Každý krok se počítá. Procházkou pro miminka do dlaně pomůžete nedonošencům

29. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Ilustrační foto Isifa.cz
První květnová neděle nepatří jen pražskému maratonu. Po celém Česku se můžete připojit k virtuálnímu Běhu a procházce pro miminka do dlaně. Svou aktivitou přispějete na perinatologická centra, kde pečují o předčasně narozené děti, ale podpoříte i rodiče nedonošenců.

První květnová neděle je dnem rodičů předčasně narozených dětí. U této příležitosti se uskuteční už tradiční charitativní Běh a procházka pro miminka do dlaně, kterou letos počtvrté pořádá nezisková organizace Nedoklubko. 

Do akce se může zapojit každý: jednotlivec, rodina či kolektiv. Ostatně to může být klidně i pes. Stačí se přihlásit prostřednictvím registračního formuláře na www.darujme.cz/beh a v rámci registrace zvolit výši příspěvku a také konkrétní neonatologické oddělení, které si přejete podpořit.

V neděli 5. května se pak kdekoli a kdykoli během dne vydejte na libovolně dlouhou trasu a pak dejte vědět prostřednictvím výsledného formuláře detaily o své aktivitě.

„V současné chvíli evidujeme už 200 běžců, 1000 účastníků procházky, přes 200 kočárků a 140 pejsků,“ upřesňuje Markéta Řehořová, členka výkonné rady Nedoklubka a projektová manažerka akce.

Rodiče patří k miminku, i když je nedonošené, učí se zdravotníci zásady nulové separace Přečtěte si také:

Rodiče patří k miminku, i když je nedonošené, učí se zdravotníci zásady nulové separace

„Výtěžek letošního ročníku si přejeme použít hlavně na financování nezbytného vybavení podporujícího společný pobyt rodičů a miminek na oddělení a kurzů vývojové péče a dalšího vzdělávání pro zkvalitňování péče o ty nejmenší pacienty,“ upřesňuje ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

„Letos už počtvrté oslavíme Světový den rodičů předčasně narozených dětí pohybem. Tisíce rodičů, rodin, pracovních týmů, lékařů, sestřiček, ale i předčasně narozených dětí už tradičně vybíhají nebo jdou na procházku právě první květnovou neděli. Přejeme si vždy společně oslavit sílu rodičů i dětí, poděkovat za špičkovou péči všem zdravotníkům, podpořit neonatologická oddělení tím, co potřebují, a projevit sounáležitost rodičům a miminkům, kteří aktuálně tráví své dny a týdny na neonatologii,“ uzavírá Lucie Žáčková.

Předčasně narozené děti jsou více ohrožené duševními problémy. Nejčastěji depresí a úzkostí Přečtěte si také:

Předčasně narozené děti jsou více ohrožené duševními problémy. Nejčastěji depresí a úzkostí

Nedoklubko uspořádalo svůj první virtuální celorepublikový Běh a procházku v květnu 2021. Uplynulých tří ročníků se zúčastnilo více než 17 tisíc účastníků a na podporu neonatologických oddělení byly rozděleny téměř tři miliony korun.

Kolik nedonošených dětí se rodí? 

Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí příliš brzy.

Podle gestačního stáří (neboli délky těhotenství) dělíme nezralé novorozence na několik kategorií. Nejpočetnější je skupina lehce nezralých novorozenců (narozeni ve 34. až 36. týdnu těhotenství), ročně se jich v ČR narodí přibližně šest tisíc. 

Středně nezralých novorozenců (narozených ve 32. až 33. týdnu těhotenství) se ročně narodí přibližně 1100. 

Těžce nezralých novorozenců (narozených ve 28. až 31. týdnu těhotenství) se ročně narodí cca 850 a nejméně je extrémně nezralých novorozenců (narozených před 28. týdnem těhotenství), těch se v České republice narodí zhruba 400 za rok.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).