Hlavní navigace

Kaufland se chlubí hygienickou stanicí, ubrousky v ní ale nedoplňuje

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz
Společnost Kaufland má nově ve svých prodejnách hygienické stanice, ve kterých si můžeme dezinfikovat ruce a madla nákupních vozíků. Jenže pochopte to ze sloupku, který není nijak popsaný. Vyzkoušeli jsme, jak tato novinka funguje.

Projdete jedněmi dveřmi na fotobuňku, projdete i druhými dveřmi, a pokud jste všímaví, narazíte v Kauflandu na červenobílý sloupek se třemi piktogramy – jeden s rukama, druhý zobrazující nákupní vozík a třetí koš. Jinak nic. Jen kdosi černou fixou na piktogramu vozíku zakroužkoval madlo a vedl od něj šipku k malému otvoru. Moc moudrý z tohoto sloupku člověk není, v otvoru totiž nic není a jakýkoliv popisek tomuto sloupku také chybí. I když, jednu etiketu s nápisy jsem na něm našla, týká se (ne)bezpečnosti daného sloupku:

  • Nebezpečí
  • Hořlavá kapalina a páry
  • Způsobuje vážné poškození očí
  • Může způsobit ospalost nebo závratě

Nebojím se, do otvoru pod piktogramem s rukama ruku vložím. A v té vteřině vystříkne dávka štiplavé tekutiny. Pokud by se mnou bylo malé zvídavé dítě, tak se, vzhledem k výši dávkovače a šíři rozptylu a s ohledem na výše uvedené popisky, trochu zaleknu. Je zjevné, že sloupek obsahuje silnou desinfekci. V tu chvíli mi hlavou bleskne zpráva o šest let starém testování desinfekčních rukávů, které na vozíky zkušebně nechalo nainstalovat Makro. Tohle by mohlo sloužit k podobnému účelu, ale nebudu hádat, ve středu ráno 24. 1. posílám dotazy tiskové mluvčí Kauflandu.

Ty do dneška zůstávají bez odpovědi. Ve středu 24. 1. odpoledne ale média obletí tisková zpráva o tom, že Kaufland zavádí hygienické stanice. Jaká náhoda… Ano, ony stojany s piktogramy jsou hygienické stanice. Kaufland celé znění tiskové zprávy postavil na boji proti výskytu epidemií. Nepopsaný sloupek – hygienická stanice – má sloužit „k dezinfekci rukou a madel nákupních vozíků, čímž pomáhá v boji proti výskytu epidemií, jakou může být například chřipka“.

Fotonávod k hygienické stanici, které Kaufland zasílal novinářům. V dolní části jsou vidět ubrousky, které jsem na živo ale neviděla
Autor: Kaufland

Fotonávod k hygienické stanici, který Kaufland zaslal novinářům

Podle popisu v tiskové zprávě pochopím, že stanice, jak jsem ji v úterý 23. 1. večer zastihla, nebyla úplně ve formě. V onom otvoru, ke kterému směřovala fixou namalovaná šipka, měly být vlhčené ubrousky k otření madla vozíku. Nedalo mi to a jela jsem hygienickou stanici znovu zkontrolovat, ovšem ubrousky ani po dvou dnech ve stojanu stále nebyly. A protože se mi nezdálo, že by tu ani po vydání tiskové zprávy nebyl žádný bližší popisek, automat jsem znovu důkladně obhlédla ze všech stran. A ejhle, našla jsem letáky, umně skryté v zadní části stanice.

Galerie: Jak se uklízí v supermarketech

Na letácích najdete návod k použití, který informuje o tom, že „pro příjemný pocit čistoty si můžete před nákupem i po nákupu nechat na ruce rozprášit desinfekční prostředek“.

Když vidíte, kdo a s jakýma rukama občas do obchodu zavítá, možnost utřít si madlo vozíku před použitím je jistě lákavé (budou-li k mání ubrousky), na druhou stranu umístění hygienické stanice do útrob obchodu není příliš šťastné. Pokud po zaplacení nákupu zamířím k autu a vozík následně vrátím do venkovního boxu, další cestu do obchodu, abych si desinfikovala ruce, už vážit nebudu.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).