Kaštan je na revma a bolavé klouby

Kaštany se hodí nejen jako dekorace, ale i jako výborná přírodní přísada na léčení různých potíží a neduhů.

Jírovec maďal patří mezi celoroční okrasy zahrad, parků, alejí. Na jaře se může pyšnit překrásnými květy, v létě zajímavými listy a na podzim cennými plody – kaštany.

Kde sbíráme kaštany

Plody kaštanu sbíráme v čistých oblastech, co nejdál od „civilizace“. Sbíráme je popadané po zemi, vždy je oloupeme ze zeleného ochranného obalu.

serial_prilohy

Jak můžeme zpracovávat kaštany

Kaštany můžeme používat čerstvé, sušené (před sušením je nadrtíme či nameleme) nebo je můžeme zakonzervovat v lihu.

Léčivé účinky kaštanů

Všechny části jírovce jsou léčivé a velmi účinné. Obsahují řadu látek, které ovlivňují krevní oběh, zabraňují vzniku otoků, křečovým žilám a výrazně podporují činnost nadledvinek. Při zevním použití pomáhají při projevech revmatismu, bolavých kloubech, namožených svalech.

Kaštanový čaj

  • Potřebujeme: 1 lžičku čerstvě nadrceného kaštanu nebo půl lžičky sušeného, 3 dl vroucí vody
  • Postup: Kaštan přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 4 týdnů.

Kaštanové kapičky

  • Potřebujeme: 1 lžíci nasekaných kaštanů, 2 dl 60% lihu či pálenky
  • Postup: Kaštany přelijeme lihem, vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat (denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky). Pak přecedíme a kapky užíváme 2× denně 25 kapek po dobu 4 týdnů.

Masážní tinktura z plodů jírovce

  • Potřebujeme: 5 drcených oloupaných kaštanů, 0,5 litru lihu či ovocné pálenky
  • Postup: Kaštany zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 3 týdny na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Obklady z kaštanové kaše

na bolavé klouby, zduřelé lymfatické uzliny či namožené svaly

  • Potřebujeme: 2 lžíce pomletých usušených kaštanů, 2 lžíce žitné mouky, 2 lžíce octu, lněný hadřík a gázu
  • Postup: Kaštanový prášek smícháme s moukou a octem a vytvoříme kaši (pokud je moc řídká, přidáme mouku, pokud moc hustá, přikápneme ocet). Poté ji natřeme na postižené místo, přikryjeme hadříkem a převážeme gázou. Vše necháme 2 hodiny působit. Tyto obklady provádíme denně po dobu 3 – 5 dnů.

Kaštanová koupel na revma

  • Potřebujeme: 3 lžíce nasekaných kaštanů, 2 hrsti čerstvých větviček smrku, 3 litry vroucí vody
  • Postup: Kaštany a větvičky smrku smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro její zintenzivnění si dopřejeme 20 minutovou relaxaci pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme 5 dní po sobě.