Hele, motorka! Řidiči aut nevidí motorkáře, lidský mozek je může přehlédnout

Sdílet

Motorkář jedoucí po silnici vedle pole
Autor: Shutterstock
Motorkářů na silnicích stále přibývá a stejně tak přibývá nehod s jejich zraněními. Někdy i proto, že je řidiči aut prostě přehlédnou, přestože se dívají jejich směrem a měli by je vidět. Podle vědců je opravdu mozek může vytěsnit. Kampaň společnosti Besip radí, jak naši hlavu naučit si motorek všímat.

Základem pro kampaň „Hele, motorka!“ jsou doporučení britských neuropsychologů z Univerzity v Nottinghamu. Ti upozorňují na tzv. SMIDSY efekt („Sorry Mate, I Didn’t See You“), ke kterému dochází ve chvíli, kdy řidič vozidla přehlédne motorku navzdory tomu, že se jejím směrem podíval.

Důvodů je hned několik, dají se ale shrnout do poznatku, že mozek automaticky ignoruje menší, nezvyklé objekty, jakými jsou například právě motocykly. 

Proč motorku nevidíme?

Podle webu kampaně je příčinou například tzv. slepota z nepozornosti. Mozek totiž každou sekundu zpracovává obrovské množství informací a musí rychle rozhodnout, co je důležité a co může ignorovat. 

„Právě v tom spočívá nebezpečí – v silničním provozu můžeme snadno „přehlédnout“ objekt, který sice v zorném poli je, ale mozek na jeho přítomnost není zvyklý a neočekává ho. Proto ho ze své krátkodobé paměti jednoduše vytěsní. Typickým příkladem je motorkář, jehož velikost, profil i hbitost usnadňují jeho přehlédnutí na silnici,“ uvádí Besip.

Dalším důvodem je tzv. sakadické maskování. Jedná se o jev, kdy mozek „selektivně a „nepozorovaně“ blokuje zpracování zraku při rychlém pohybu očí, aby nedošlo k rozmazání obrazu. V těchto prázdných „oknech“ mezi jednotlivými obrazy pak klidně může zmizet i blížící se motocykl.“

Další z fenoménů, kvůli kterému někdy řidiči přehlížejí motorky, je periferní vidění. Mozek vidí nejlépe a detailně tu část zorného pole, kam ostříme zrak. To, co je na okraji pak jen „odhaduje“ na základě zkušeností a zvyklostí.

A Besip pochopitelně zmiňuje i mrtvé úhly. Tedy místa, kam řidič nevidí kvůli různým částem karoserie nebo protože je „nepokryjí“ zrcátka. Pokud je motorkář uvnitř těchto výsečí, je pro řidiče v podstatě neviditelný.

Mozek můžeme všímavosti naučit

„Jako dopravní policista a zároveň motorkář vím, že motorka může být ve zlomku vteřiny tam, kde ji před chvílí nebylo vidět. Proto je nesmírně důležité, aby si řidiči osvojili vědomou kontrolu provozu nejen zrakem, ale i hlavou,“ zdůrazňuje dopravní policista Jan Straka.

Zdroj: Youtube.com

Naštěstí se mozek podle vědců dá větší všímavosti naučit. Podle psychologů a dopravních analytiků z Univerzity v Nottinghamu existuje závislost mezi schopností mozku zaregistrovat a uložit v krátkodobé paměti určitý jev v silničním provozu, a množstvím smyslových vjemů, které tento jev doprovází.

„Jednoduše řečeno – vyslovit nahlas „Hele, motorka!“, kdykoli nějakou vidíte, napomůže vašemu mozku zvyknout si na přítomnost motocyklů a lépe je zafixovat do vašeho podvědomí. Mozek se tak vůči nim stává pozornější,“ shrnuje Besip.

„Pomáhá to mozku motorku opravdu zaregistrovat,“ potvrzuje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Řidiči aut podle statistik zaviní téměř 40 procent nehod motocyklistů. Tři čtvrtiny těchto nehod poté končí zraněním nebo usmrcením jezdce na motorce. „Motocyklisté jsou ostatními řidiči často přehlíženi, nejčastěji kvůli špatnému odhadu nebo celkové nepozornosti za volantem, což chceme touto kampaní změnit,“ vysvětluje Neřold.

Kdy auta a motorky bourají?

Kampaň „Hele, motorka!“ se zaměřuje i na nejkritičtější dopravní situace, při kterých ke kolizím dochází. Nejčastější příčinou smrtelných nehod motorkářů, které zaviní řidiči aut, je nedání přednosti v místě křížení vedlejší a hlavní silnice nebo při odbočování vlevo. Rizikové je i předjíždění nebo změna pruhu, aniž by se řidič pořádně podíval do zrcátka.

Tohle se může stát, když si dáte nohy na palubní desku Přečtěte si také:

Tohle se může stát, když si dáte nohy na palubní desku

Kampaň proto cílí na vědomou změnu myšlení při jízdě, aby se řidiči naučili motorku nejen fyzicky vidět, ale i počítat s jejich přítomností v provozu.

„Celkový počet úmrtí a těžkých zranění na českých silnicích se daří v posledních letech úspěšně snižovat. Motocyklisté jsou ale skupina, u které pozitivní trend bohužel neplatí. Věřím, že právě takto koncipované kampaně založené na datech, výzkumech a kreativním provedení skutečně pomohou snížit počty těžkých zranění a zachránit lidské životy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Széchenyiho termální lázně v Budapešti

Baden-Baden, Spa nebo Bath. Poznáte slavná lázeňská města?

Lázně patří mezi oblíbené turistické cíle už několik století. Ty nejslavnější známe snad všichni. Minimálně podle názvu. Víte ale, jak vypadají, a troufnete si poznat alespoň některé z nich podle fotografií?

20× vyšší riziko zranění

Motocykly se v posledních letech těší rostoucí oblibě a každoročně jich na českých silnicích přibude přibližně 25 tisíc. Jejich řidiči však zároveň zůstávají nejohroženější skupinou. Riziko vážného zranění je u nich 16 až 20krát vyšší než u řidičů aut a tvoří až 20 procent těžce zraněných. 

„Motorkář není rival, ale rovnocenný účastník provozu, který má právo na bezpečnou jízdu. Bohužel řidiči aut mnohdy selhávají při jeho detekci. Pokud bychom dokázali přenést vnímání motorkářů i na řidiče, kteří sami na motorce nikdy neseděli, předešli bychom mnoha tragédiím,“ uzavírá Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Jak lépe vidět a chránit motorkáře? 

  • Buďte vůči motorkám v provozu obezřetní a opatrní. Zejména v momentech, kdy dáváte přednost v jízdě během odbočování, předjíždíte nebo měníte jízdní pruhy. 
  • Před zahájením manévru vždy důsledně zkontrolujte situaci nejen před vozidlem, ale i za ním ve zpětném zrcátku. Pozor na mrtvé úhly a překážky v rozhledu, jejichž existenci musíte kompenzovat pohybem hlavou a zvláště pečlivou kontrolou. 
  • Vždy přizpůsobte rychlost a styl jízdy situaci na silnici, zejména co se týká rozhledových podmínek a viditelnosti.
  • Než začnete předjíždět nebo odbočovat, dávejte včas znamení ostatním účastníkům provozu pomocí blinkrů. 
  • Pomozte svému mozku zvyknout si na rostoucí počet motorkářů na silnicích. Když uvidíte motorku, řekněte si…“Hele, motorka!“

Zdroj: Besip

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).