Hlavní navigace

Je náš sexuální život (alespoň) uspokojivý?

30. 3. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Sex je pro nás důležitý; podle průzkumu pro muže víc, jak se tak nějak dalo čekat. Mohl by ale být mnohem lepší – třeba kdyby o něm některé uměly mluvit a někteří při něm zase mlčet.

Od dob, kdy se o sexu začalo hovořit veřejně, vznikají studie o sexuálním chování jedinců i skupin. Výzkumy, které provádějí renomované firmy, stále více potvrzují, že většina z nás považuje spokojený sexuální vztah za jeden ze základních pilířů kvalitního života.


Autor: Isifa.cz

Většina z nás se na sex, na milování těší jako na nádherný prožitek, realita ale někdy bývá odlišná. Zejména ženy, které od partnera čekají citové vyjádření, jsou zklamány, pokud cítí, že jde jen o uspokojení tělesných potřeb. Proto také mnohé z nich nikdy nepoznaly orgasmus. Prvořadou příčinou podle odborníků je neschopnost a nechuť si otevřeně o milování promluvit, zajímat se o partnerovy pocity. U většiny dotázaných se ukázalo, že sex je nejproblematič­tějším tématem rozhovorů.

Odmítá mě, nevím proč

Mluvte s partnerem o sexu, vztah bude mnohem lepší, tvrdí odborníci. Nevyřčené problémy v intimním životě mohou končit rozchodem. To potvrzuje i třicátník Petr z Prahy: „Moje partnerka je hezká, sympatická, inteligentní, tolerantní, téměř bych na ní nenašel žádnou chybu, jen v posteli nám to nějak neklape. Žijeme spolu ve společné domácnosti už přes dva roky, ale v sexu je velmi prudérní, jako kdyby měla klášterní výchovu. Samozřejmě není mou první, ale s ní se cítím v posteli jako svázaný. Myslel jsem, že se to časem poddá. Přitom má ráda něžnosti, ale pak najednou přijde jakási brzda a náš pohlavní život je jak z nějaké příručky. Se všemi předchozími známostmi jsem měl orální sex, vždy se nám to líbilo, ale když jsem to poprvé zkusil s Ivou, řekla, tohle nechci, a byl konec. Naprosto se o tom odmítá bavit, nevím, co dál. Mně to připadá jako normální součást milování, u ní jako by to bylo něco naprosto nepřístojného. Vadí mi to stále více, začínám uvažovat i o rozchodu,“ říká Petr.

Podle výzkumu o sexuálním životě, který zadal francouzský institut sociálních věd v Remeši, pouze 36 procent žen uvedlo, že o svých problémech nebo pocitech mluvily se svým partnerem. Po pěti letech manželství se 20 procent žen a 38 procent mužů rozmýšlelo, zda si nemají najít kvůli neuspokojivému sexuálnímu životu jiného partnera.

Sex je důležitý, na tom se celkem shodneme

Zmíněného výzkumu se zúčastnilo 1158 respondentů ve věkové skupině 30–50 let. Z toho bylo 689 žen, mužů 469. Spokojený pohlavní život považuje za velmi podstatnou složku společného soužití 57 procent žen a 69 procent mužů. Je zajímavé, jak muži percentuálně převažují nad ženami, jaký dávají sexu význam. 

Přehnaná pozornost a věčné hledání „ideálního sexu“ ale taky nebude to pravé. Adéla (36) má o dost mladšího milence, a právě otázky typu: „Líbilo se ti to? Chceš to takhle? Jak to cítíš?" jí jinak skvělé milování kazí. "Už jsem z toho trochu vyčerpaná, z milování mám jen čekání na závěr, čekám, kterou z otázek mi zase položí.“


Autor: Isifa.cz

S Adamem, kterému je sedmadvacet, se seznámila téměř před rokem. Zpočátku trochu bouřlivý románek se podle ní změnil v dobrý, vyrovnaný vztah, nebýt jeho slovních ataků při milování. Neustále se vyptává, zda ji ta či ona poloha vyhovuje, při milování neustále pozoruje její výraz.

„Kruci, přece musí poznat, že je mi při tom dobře, že nic nehraju, tak proč se neustále ptá? Mnohokrát jsem mu to řekla, že je všechno, jak má být, že se mi to moc líbí. Vypadá to, že by chtěl slyšet ještě víc, ale opravdu nevím co. S předcházejícími partnery jsem nikdy nic podobného nezažila. Ti v posteli spíš mlčeli, a já třeba čekala na nějaká slůvka něhy. Mluvili jsme o tom s Adamem, tedy já jsem mluvila, v naprostém klidu. Na chvilku to ustalo, ale znovu se to opakuje.“

Tady se sice o sexu mluví, ale ani jedna strana není s výsledkem spokojena.

Sex v několika číslech

  • Pokud jde o počet pohlavních styků za rok, je to velmi problematické. Některé údaje, zvláště v podobných průzkumech, mohou být vzhledem k tomu, jak se lidé rádi chlubí svou výkonností, nadsazené.
  • Uvádí se, že celosvětový průměr je 109 souloží za rok, týdně to vychází na dvě.
  • Nejlépe na tom je věková skupina 20–39 let, udávají minimálně 2 soulože týdně, většina ale víc. Mezi 20.-30. rokem spíš 4–5. Pod 20 let je to 1,7 týdně, nad 40 let 1,8 za týden.
  • Nejmenší frekvence pohlavního styku je údajně v Thajsku, přestože je země vyhlášena jako ráj sexuální turistiky. Thajci se miluji průměrně 65krát do roka.
  • Páry, které mají děti, jsou aktivnější, mají asi 115 styků za rok, bezdětné 103.
  • Více se milují dvojice žijící „na hromádce“. Podle výzkumů mají kolem 150 styků.
  • Kanaďané uvádějí, že v 51 % jim jde o uspokojení partnera, jejich sousedé Američani to mají jinak, 61 %  z nich přiznává, že potřebují uspokojit sami sebe.

Proč se milujeme? I z nudy

Důvodem pro milování je u 42 procent dotázaných sexuální uspokojení partnera. Vlastní uspokojení uvádí 36 procent, ostatní odpovídali, že je to snad „normální“.

„Líbí se mi to. A líbí se mi to stále více,“ říká jednoduše padesátiletá manažerka. Nedávno se rozvedla, když jí manžel prakticky od svatby soustavně zahýbal. Seznámila se se starším mužem, s nímž si milování opravdu užívá. „Nic pro nás není tabu, samozřejmě mimo nějaké tvrdé praktiky. Jsem žena, která potřebuje něhu, dlouhé mazlení, předehru i dohru. Všechno to jsem konečně objevila; a nejen milování, ale i normální dotyk, pohlazení, líbání. Trochu si připadám jako v pubertě, vůbec mi nevadí líbat se na ulici nebo se vést za ruce. Konečně mi to přišlo normální. A o milování spolu mluvíme, to k tomu přece patří,“ domnívá se.

Část dotazovaných provozuje sex ze zvědavosti, hlavně pokud jde o nového partnera. Další uvádějí chuť najít něco nového a experimentovat, několik lidí dokonce uvedlo jako důvod momentální nudu.

Jak jste na tom vy? Dokážete mluvit s partnerem o sexu otevřeně? Poznáte při milování, co se mu líbí, i bez zbytečného vyptávání? Záleží vám na uspokojení svého protějšku nebo jen na vlastním? Souložíte někdy pouze z nudy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).