Hlavní navigace

Nejvyšší čas se rozvést

16. 3. 2010

Sdílet

Lidé se rozvádějí z různých důvodů, ale zpravidla to bývá kvůli „pádným důvodům“, jako jsou nevěra, závislost na alkoholu nebo finanční problémy. Pak je tu ale další skupina lidí, kteří se rozhodnou k radikálnímu řešení právě proto, že ve vztahu žádné vážné problémy nemají. Je „nuda“ dobrým důvodem k rozvodu?

Nikdy nezapomenu na oběd s kamarádkou, které budu v tomto sloupku říkat Anna. Neviděly jsme se předtím půl roku a Anna mi nadšeně povídala o tom, že se stěhuje, že si kupuje nový nábytek, že má novou práci a že se poprvé po dlouhé době cítí šťastná. „Jo, a taky se rozvádím,“ řekla a zakousla se do bagety.

Nevěřila jsem jí to. Od spousty známých by mě podobný výrok nepřekvapil, ale od Anny mě přímo šokoval. Se svým partnerem chodila devět let, vlastnili spolu dům, měli spolu dva psy a plánovali děti. Respektive on chtěl děti a ona se na ně zatím, ve svých třiceti, necítila. Teď mi docházelo proč. Ale stejně, byl to jen rok, kdy jsem byla na jejich svatbě a kdy vypadali tak spokojeně.

„Byli jsme až moc spokojení,“ řekla Anna, jako by mi četla myšlenky. „Dovedu si představit, že takhle spokojení lidi jeden den umřou a není to ani moc velký rozdíl.“

Čtěte téma: Nenávidím tě!

Jedna americká herečka prohlásila, že jí příliš nevadí, když se s manželem hádají, ba dokonce ani když se občas nenávidí. Trápí ji ale jeho nevšímavost. Tvrdí, že opakem lásky není nenávist, ale lhostejnost. Co to tedy znamená, když vám blízký člověk řekne: „Nenávidím tě!“?

Nedostatek „špinavého prádla“

Nikdy mi nepřipadala jako typ, který by potřeboval ve vztahu konflikt a snažil by se ho vyvolávat za každou cenu. Naopak. Anna je možná jeden z nejvyrovnanějších a nejupřímnějších lidí, které znám. Je to člověk, který mi řekne: „Vypadáš příšerně,“ když vypadám příšerně, a vím, že to nedělá kvůli tomu, aby vyvolala konflikt.

nuda

Podobný byl i její vztah s manželem. Chovali se k sobě hezky, upřímně, ale s respektem, nikdy se nehádali a nikdy, jak se říká, neprali špinavé prádlo před hosty. Já jsem si občas myslela, že to je dvojice, která snad špinavé prádlo ani nemá.

A možná neměli. Možná ho pečlivě schovávali za horu upřímnosti. Možná tu lásku moc přechodili. Možná se brát vůbec neměli a mohli mít pořád hezký vztah. Tomu Anna nevěří. Je vděčná, že se vzali. Manželství pro ně bylo „urychlovačem“ situace.

„Myslím, že nás největší problém byl, že jsme byli manželé i nejlepší kamarádi,“ řekla Anna, podle níž se tyhle dvě kategorie nedají skloubit. Když je někdo tvůj nejlepší kamarád a tolik o sobě víte, zákonitě musí haprovat sex. A naopak.

Čtěte téma: Čím víc lásky, tím víc rozvodů

Západní společnost nechápe pointu smluvených manželství, zato Indové věří, že manželství má být postaveno na racionálnějším základu, než je láska…

Nuda, nuda, nuda

„Dneska už chápu, proč si chlapi kolem čtyřicítky hledají mladší milenky. A ženy milence. Fakt je chápu,“ říká Anna. „Ta rutinní každodennost manželství, bavení se o práci, dětech, hypotéce, každý den deset let, to je strašlivá nuda.“ 

Čtěte téma: Rozvod po padesátce – nový trend?

Nejvíce párů se rozvádí mezi pátým až devátým rokem od svatby. Počet manželství, která krachují po dvaceti nebo dokonce třiceti letech, je mnohem menší. Přesto existují a statistiky říkají, že se jejich počet dokonce zvyšuje…

Říká se, že manželé, kteří mají nejpevnější svazky, jsou ti, kteří mají společné zájmy. Anna s manželem toho mají dodnes spoustu společného. Oba jsou vegetariáni. Oba milují psy a věnují se ochraně zvířat. Mají rádi umění. Rádi jezdí do hor snowboardovat. V jedné věci se ale neshodovali. Jemu tohle stačilo ke štěstí. Jí ne.

Mluvily jsme o tom několik hodin. Anna říkala, že odejít ze vztahu, z něhož není žádný vážný důvod odejít, bylo skoro nemožně těžké. Každý den se modlila, aby se důvod objevil, nějaký velký, závažný, nejlépe z jeho strany. Nechtěla být ta špatná. Přála si, aby si našel milenku. Nebo aby začal hrát automaty. Aby ji přestal mít tak rád.

Myslíte si, že k nudě sklouzne časem každé manželství?

Nic z toho se nestalo a ona se cítila čím dál víc v pasti. Byla k němu upřímná do poslední chvíle. Řekla mu, že se nudí. On říkal, že to je v manželství normální. Všichni se prý nudí. Nepomohla ani manželská poradna, ani romantické večeře ani výlet do Paříže.

Zeptala jsem se jí, ve kterém momentu poznala, že se ten vztah už nedá ničím napravit a že chce rozvod. Se svou odzbrojující upřímností odpověděla: „Když jsem si začala tajně přát, aby ho po cestě z práce srazil autobus.“ 

Shodly jsme se, že to byl dostatečně dobrý důvod k rozvodu

Čtěte téma: Rozvody – mýty a fakta

Co byste řekli, jsou manželství uzavřená „před Bohem“ trvanlivější než ta světská? Má praktikování víry vliv na stabilitu manželství? Jsou Češi opravdu přeborníky v rozvodovosti? A jak je to s jinými tvrzeními ohledně manželství a rozvodů?

Láska

Máte-li výjimečný a silný příběh lásky, o který se chcete podělit, napište nám na adresu laska2010@vita­lia.cz

V případě, že váš příběh budeme mít zájem publikovat, spojíme se s vámi. Chápeme, že témata lásky jsou citlivá, a proto můžeme v zájmu zachování anonymity vaše jméno v článku změnit.

Ilustrační foto: Isifa.com

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Cestovatelka, novinářka, pravidelná spolupracovnice serveru Vitalia.cz, autorka Newsweeku, New York Times, Reflexu, Respektu a Lidových novin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).