Hlavní navigace

Je mirabelka špendlík? Neprávem opomíjené ovoce má skvělou chuť a plno cenných látek

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V českých zahrádkách není už moc k vidění, svými zlatými plody okrašluje spíše okraje cest. V srpnu, když mirabelky dozrávají, tam na ně vyrážejí samozvaní česáči. Kdo má ale mirabelku v sadu, nedá na ni dopustit. Toto ovoce má totiž delikátní chuť a uplatní se v kompotech, marmeládách i šťávách. A děti ho milují.

Mohlo by se zdát, že slivoň mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) je nezaměnitelná hlavně kvůli zlatožluté barvě svých plodů, ale lidé si ji často pletou s plody ostatních druhů slivoní, hlavně slivoně myrobalánu neboli slivoně třešňové, anebo s plody špendlíku.

Rostou u cesty

Myrobalán se díky své odolnosti proti mrazu používá jako podnož slivoní a má kulaté plody s menší dužinou, kterou nelze oddělit od pecky, bývá nazelenalý, žlutý nebo červený.

Naproti tomu špendlík je podobný malé žluté švestce a jeho dužinu lze snadno od pecky oddělit.

Mirabelky, to jsou žluté, ze strany vystavené slunci červeně tečkované kulaté plody. Často lemují cesty nebo září ve zpustlých sadech a nejsou nijak náročné na pěstování. Dá se z nich přitom vyrobit skvělý kompot nebo marmeláda, báječně se hodí do buchet i koláčů a pálenka z nich vyrobená nejenom nádherně voní, ale ještě lépe chutná a zahřeje. A mirabelky mohou dokonce prospívat lidskému zdraví.

Mirabelky pomáhají s trávením i detoxikací

Nejenom zářivá barva, ale také lahodná sladká chuť dělá z mirabelek oblíbené ovoce. Má však mnohem více benefitů.

Obsahuje v sobě celou řadu vitamínů, zejména vitamíny C a E a také vitamíny skupiny B, neschází ani provitamín A. Jsou bohaté i na minerály a stopové prvky, hlavně draslík, hořčík, vápník anebo fosfor.

Toto složení pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v těle, krevní tlak i činnost kardiovaskulárního systému, díky obsahu vlákniny podporují správné fungování střev a větší množství vody pak přispívá k vylučování škodlivých látek z organismu a jeho očištění. Detoxikace pomůže udržet zdravou a zářivou pleť, vlasy i nehty.

Mirabelky jsou však sladké ovoce, a s tím souvisí vyšší obsah cukrů. Proto by při jejich konzumaci měli být opatrní diabetici nebo lidé, kteří drží redukční dietu.

Oblíbené jsou zejména ve Francii

Dnes se v České republice mirabelky moc nepěstují a jejich nová výsadba také není příliš častá, což je škoda. Mnohem větší pozornosti se jim dostává v zahraničí, například ve Francii, kde se pěstují zejména v oblasti Lotrinska.

Díky ideálnímu podnebí a složení půdy se jich zde ročně sklidí až 15 000 tun a mirabelky z tohoto regionu mají od roku 1996 Evropskou unií přiznané chráněné zeměpisné označení.

Toto výjimečné ovoce by si však zasloužilo rehabilitaci a vzkříšení zájmu také v našich podmínkách.

Galerie: Kdy co roste – ovoce a zelenina v ČR

Pokud se rozhodnete, že jim dáte šanci, pak je to rozhodně dobrý krok a potěšíte tím také všechny děti v okolí. Právě mezi nimi je sladké ovoce velmi oblíbené.

Jak na pěstování a sklízení mirabelek

Vhodným obdobím pro zasazení mladého stromku do země je podzim. Pro výsadbu mirabelek je třeba zvolit slunné stanoviště, potřebují totiž dostatek slunečních paprsků. Strom má rád dostatek vláhy, ale příliš vlhká půda mu škodí, takže je nutné vybrat nepříliš vlhké místo a raději mirabelku v případě suchého počasí pravidelně zalévat.

Pokud jí dopřejete i další péči, jako je hnojení na jaře a na podzim, pravidelné prořezávání a postřik proti škůdcům, odmění se kvalitní úrodou.

Sklizeň mirabelek obvykle vrcholí v polovině srpna, záleží však na počasí a zeměpisné poloze, kde se pěstují. Kdo si chce ušetřit práci s trháním, může plody sklízet také setřásáním.

Pokud jsou plody uloženy v chladu, vydrží čerstvé i několik týdnů.

Zlatožluté plody chutnají v marmeládě, koláčích i jako pálenka

Mirabelky mají v kuchyni široké využití. Hodí se na kompoty, zavařeniny, marmelády, džemy i k přípravě sladkých pokrmů, jako jsou knedlíky nebo koláče.

Oblíbené jsou také různé druhy šťáv a pálenka z tohoto ovoce má mimořádně jemnou a příjemnou chuť. Na její výrobu jsou vhodné zejména přezrálé plody.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).