Hlavní navigace

Jak vychovat z dítěte nekuřáka

30. 10. 2009

Sdílet

Pokud máte doma čtvrťáka, možná byste měli zbystřit – průměrný věk první cigarety je v Praze u dětí ve věku kolem deseti let. Výsledkem je, že máme v České republice čtvrt milionu adolescentních kuřáků. Co mohou udělat rodiče pro to, aby doma nevychovali kuřáka? A co může udělat společnost?

Děti si často myslí, že s cigaretou dospějí, zvláště, když vidí kouřit dospělé. Přitom kouření je vyloženě dětská nemoc. Podle statistik devět z deseti kuřáků začalo kouřit před 18. rokem, v době, kdy si ještě neuvědomovali následky kouření. Školáka ze čtvrté třídy příliš netrápí představa předčasné smrti. „Výrobci cigaret moc dobře vědí, že musejí dostat zákazníky do závislosti dříve, než dostanou rozum. V deseti letech ještě nemáme znalosti a zkušenosti, abychom se rozhodli, zda chceme být závislí. Bohužel, když pak rozum dostaneme, tak už je problém s kouřením přestat,“ varuje MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku. V dětském věku se navíc návyk rozvíjí velmi rychle, od první cigarety může adolescent k návyku na nikotin často dospět za necelý rok.

K tématu: Kouření: Drahý zloděj dětí a krásy

kouření

Kde ovšem berou děti cigarety, když je zakázaný prodej tabákových výrobků dětem a mládeži do 18 let? V trafice přece. Pro zhruba sedmdesát procent prodejců tabákových výrobků nehraje věk roli a bez mrknutí oka prodají mladistvému krabičku jeho oblíbených cigaret. Tento zákon v praxi nefunguje. Tabákové společnosti jsou si toho vědomy, proto jej alibisticky podporují, zatímco naopak bojují proti zákonu o nekuřáckých veřejných prostorách, který počty adolescentních kuřáků a vykouřených cigaret zásadně ovlivňuje. Alespoň to vyplývá ze statistik zemí, které zákon již mají. Nutno dodat, že Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde se smí stále kouřit v restauracích a barech.  

Podle zákona č. 379/2005 Sb., je prodej tabákových výrobků osobám mladším 18 let posuzován jako správní delikt, nikoli jako přestupek. Za správní delikt podle odst. 4 lze uložit provozovateli, který je fyzickou osobou, pokutu do 50 000 Kč nebo zákaz činnosti až na dobu dvou let a provozovateli, který je právnickou osobou, pokutu do 500 000 Kč nebo zákaz činnosti až na dobu dvou let.

Jak vychovat z dítěte nekuřáka?

Statistiky říkají, že ke kouření spějí spíše děti kuřáků. Mohou za to geny, ale také fakt, že dítě bere kouření cigaret jako něco běžného, s čím se neustále setkává. Podle doktorky Králíkové by měli rodiče být především nekuřáckým příkladem. „Pokud jsou kuřáci, kteří nechtějí nebo nemohou přestat, tak by nikdy neměli kouřit doma. Ani na toaletě, v kuchyni a podobně. To samé platí o kouření v autě. Dítě by rozhodně nemělo nabýt dojmu, že je kouření naprosto normální a přirozené,“ říká MUDr. Králíková a dodává: „Druhou věcí je zvyšování sebevědomí dětí, protože více kouří ty, které si nevěří, nebo děti, které nejsou doma spokojené.“

Čtěte také: Chcete přestat kouřit? Vsaďte na odbornou pomoc!

Pak se ovšem může stát, že přes veškerou snahu rodičů dítě podlehne světu šedého kouře a vy jej z něho možná ucítíte, nebo nalezne krabičku cigaret v jeho kapse. Ve chvíli odhalení, nebo podezření, je důležité zachovat klid. Velice opatrně mu vysvětlete vliv kouření na zdraví, ale nestrašte jej rakovinou. Spíše se soustřeďte na to, co zajímá mladé. Například vliv kouření na pleť, vlasy, zápach z úst a podobně. „Přistižené dítě rozhodně netrestejte. Spíše mu vysvětlete, že naletěl tabákovému byznysu. Dítě by mělo pochopit, že kouření není projevem dospělosti, ale naopak se jedná o dětskou nemoc a sílu projeví tím, že cigaretám odolá. Rozhodně však nepřipouštějte, aby dítě kouřilo ve vaší přítomnosti,“ doporučuje doktorka Králíková a dodává, že „bohužel nic víc rodič udělat nemůže. U dítěte nebo dospívajícího totiž zdaleka nehraje takovou roli jako kamarádi“.

V kolika letech jste začali s kouřením?

Dívky si často myslí, že díky cigaretám zhubnou. To je nesmysl.

kouření

Mladí si mnohem méně než dospělí uvědomují rizika spojená s kouřením. Mají pocit, že příležitostné kouření, které je více tolerováno dívkami než chlapci, nemá v podstatě žádné, nebo má jen velice malá rizika. Což není pravda. Dokonce i jedna cigareta denně dokáže organismus pořádně potrápit. „Samozřejmě je rozdíl mezi vykouřením jedné nebo dvaceti cigaret. Nicméně rozdíl mezi jednou a žádnou cigaretou je mnohonásobně větší,“ varuje lékařka Eva Králíková.

Důvodů, proč děti sáhnou po cigaretách, je více. Může to být zmíněné přiblížení se dospělým, zalíbení se vrstevníkům, touha po zakázaném ovoci a podobně. České mladistvé kuřačky se dlouhodobě umisťují na předních příčkách celosvětového srovnávání. Některé dívky sáhnou po cigaretě, protože si myslí, že díky ní zhubnou. Doktorka Králíková však varuje: „Kuřáci mají špatnou distribuci tuku, který se jim ukládá hlavně centrálně. Jedná se o rizikový typ obezity a toto ukládání tuku má i špatný vliv na postavu (tzv. typ „jablíčka“). Kvůli hubnutí bych kouřit rozhodně nezačala.“

Čtěte také: Kouříte? A nemáte obstrukční plicní nemoc?

Jak řeší problém kouřících mladistvých EU?

S problémem kouřících dětí a mládeže se potýká celý svět. Evropská komise si uvědomuje, že hlavními nástroji v boji proti kouření zůstávají vzdělávání a komunikace. Proto v roce 2005 iniciovala první kampaň HELP – Pro život bez tabáku, která má tři hlavní témata: jak nezačít kouřit, jak přestat kouřit a ochranu před pasivním kouřením. Kampaň je zaměřená na mládež jako hlavní cílovou skupinu, tj. mladé lidi ve věku 15 až 24 let, zejména mladé ženy, a mladou dospělou populaci ve věku 24 až 35 let.

O kampani HELP – Pro život bez tabáku více na www.help-eu.com.

Foto: Agentura SXC

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).