Hlavní navigace

Rozloučíme se s věčnou rýmou a kašlem?

16. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Počasí na přelomu zimy a jara provázejí rýmy, pokašlávání, chrapot, bolesti ucha. Pomůže s nimi homeopatie, jak postupovat a na co si dát pozor? Ptáme se odborníků.

Na dotazy čtenářů dnes odpovídá Martina Holá, praktická lékařka pro děti a dorost.

Kombinace homeopatik a jiných léků

Je možné homeopatické léky na projevy nachlazení, kašel, bolest v krku kombinovat s jinými léčivy? Případně s „babskými radami“ typu česnek?

To je právě jedna z výhod homeopatie. Homeopatické léky můžete kombinovat jak s léky klasické medicíny, rostlinnými přípravky, tak i homeopatika mezi sebou. Jen je potřeba dodržet mezi jednotlivými přípravky odstup.

Homeopatika obecně by se měla podávat 10 až 15 minut po jídle a pití (u aromatických látek je třeba nechat i větší časový odstup) do úst a zvolna nechat rozpustit (tedy nekousat a nezapíjet). Pokud například užíváte sirup na kašel a chcete léčbu potíží doplnit i o homeopatický lék, pak jej rozhodně v sirupu nerozpouštějte.

Kdy jít k lékaři

Kdy je možné použít homeopatika na běžné nachlazení bez návštěvy lékaře?

Při běžném nachlazení je vhodné homeopatika podat ihned na počátku potíží. Jako první zvolte lék Oscillococcinum a zvlášť u něj platí: Čím dříve, tím lépe. Je to vynikající přípravek, který lze používat jak preventivně (1 tubička týdně), tak v akutních stavech (1 tubička 3× denně první 3 dny nachlazení) a i k doléčení (1 tubička denně). Dále můžete zvolit další léky dle potíží.

Pokud nedojde ke zlepšení problémů během 48 hodin, či se váš stav horší, je pravděpodobné, že nastaly komplikace a pak je již vhodné lékaře vyhledat.

Homeopatie jako prevence?

Obvykle mívám potíže, když se mění počasí, roční období, tedy právě teď. Pomůže mi něco preventivně?

V první řadě zkuste již zmiňované Oscillococcinum. Dále můžete přidat lék dle hlavních potíží, které vás trápí a dle toho, co vaše problémy především vyvolává.

Asi by bylo lepší vše konzultovat přímo s homeopatem a ten vám vybere lék na míru. Jiný lék vám doporučí, pokud u vás převažuje rýma, jiný při bolestech v krku a jiný při bolestech kloubů a svalů. Podobně bude rozebírat i skutečnost, zda vaše potíže vyvolává spíše vlhké počasí, či studený vítr, prochlazení a podobně.

Chrapot a bolest v krku

Jsme s rodinou hodně venku. Když to jde na běžkách, když ne na kole, na túře. Často mě pak pobolívá v krku, chraptím. Přičítám to pohybu ve studeném počasí, za větru. Je to možné a co s tím?

Již před sportem použijte preventivně lék Oscillococcinum. Po té můžete dle hlavních potíží podat buď lék Homéogène 9 při převládajících bolestech v krku, nebo Homeovox, pokud vás více obtěžuje chrapot. Na prochladnutí a potíže spojené s pobytem v chladném větru by nejlépe odpovídal lék Rhus toxicodendron 9 CH až 4× denně 5 kuliček nechat volně rozplynout v ústech.

Opakované rýmy a záněty středního ucha

Syn dlouhodobě trpí na rýmy, často spojenými se zánětem středního ucha. Už jsme zkusili kde co, ale stále se to vrací. Poradíte?

To je velmi častý a vleklý problém u malých dětí, který lze homeopatií velmi dobře řešit. Podobné potíže měl v minulosti i můj syn, a tak jako vy jsem zkusila kde co. Vlastně i díky tomu jsem se začala o homeopatii zajímat více.

Dát přesný konkrétní návod však není možné. Každé dítě je individualita a u každého onemocnění probíhá trošičku jinak. Některé děti se z infekce ani nemusí zcela zotavit a již se problém opakuje, jiné marodí třeba 1× za půl roku. U někoho zánět středního ucha probíhá velmi rychle, někdo má vysoké horečky, jiný ne. Záleží i na typu sekretů. Doporučuji navštívit zkušeného lékaře homeopata. Ten po podrobném rozboru potíží a vyšetření vašeho syna navrhne léčbu přímo na míru.

Rýma a alergie

Má homeopatie něco na rýmu? Možná jde ale o slabou alergickou reakci (nemám diagnostikováno), věčně trochu posmrkávám, zejména venku.

Ano má. Na začátek zkuste lék Coryzalia v dávkování 1 tableta každou hodinu opět rozpustit v ústech. Začněte ihned při prvních příznacích. Pokud se domníváte, že potíže mohou být alergického původu, pak by byl pro vás vhodnější lék Rhinallergy 1 tabletu po 1–2 hodinách. V případě přetrvávání potíží by bylo opět lépe vše podrobně rozebrat, u alergií je dobré kombinovat i s lékem Poumon Histamine 15 CH (1–4× denně 5 kuliček) a dalšími.

poporodni_deprese

Nemoci „ze školky“

Děti ze školky často něco přinesou. Nic vážného, chrchlají, kašlou, smrkají. Nechceme jim věčně dávat léky, pomohla by homeopatie?

Určitě homeopatie pomůže. Já vždy doporučuji lék Oscillococcinum, v již zmíněném dávkování, v kombinaci s lékem Silicea 15 CH 5 kuliček denně dlouhodobě a Echinacea 5 CH opět 5 kuliček denně, vybrat 1 balení či třeba za čas i zopakovat.

Homeopatie: Ptáme se odborníka

Zajímají vás konkrétní zdravotní problémy a jejich řešení? V příštích článcích se budeme věnovat následujícím tématům:

  • alergie a související příznaky
  • homeopatie a těhotenství, šestinedělí, kojení

Jak s nimi může pomoci homeopatie? Dotazy na odborníka prosím posílejte na adresu lenka.krbcova@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).