Hlavní navigace

Nežádoucí účinky

Při užívání léků se může pacient setkat s nepříznivou odezvou na podaný lék, kterou označujeme jako nežádoucí účinek léku.

Nežádoucí účinek je nepříznivá a nezamýšlená odezva na podání léku. Závažný nežádoucí účinek je každý nežádoucí účinek, který má za následek úmrtí pacienta, ohrožení života, vyžaduje přijetí do nemocnice nebo prodloužení pobytu v nemocnici, má za následek trvalé či významné poškození zdraví nebo omezení schopností, nebo se projeví jako vrozená anomálie či vada u potomků.

Pokud má být lék považován za bezpečný, měly by být přínosy léčby větší než jakékoliv riziko poškození související s podáním přípravku. Všechny léky mohou způsobit nežádoucí účinky, je však důležité, aby se u většiny lidí při užívání léku neobjevily závažné nežádoucí účinky.

Zdroj: SÚKL

Hlaste podezření na nežádoucí účinky léčiv, vyzývá SÚKL

Počet hlášení nežádoucích účinků léčiv stoupá. Vyplývá to z aktuálního Informačního zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Přesto je stále oznámen jen zlomek případů.

24. 5. 2018 11:01
Doba čtení: 3 minuty

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a vztah mezi očkováním a autismem neexistuje

Hlavním tématem nového zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou nežádoucí účinky vakcín. Věnuje se také obavám z autismu ve spojitosti s očkováním.

Doba čtení: 3 minuty

Výjimka svědomí umožňuje odmítnout očkování dítěte bez sankcí

Rozhodnutí Ústavního soudu o tzv. „výjimce svědomí“, na jejímž základě lze v souladu s Ústavou odmítnout povinné očkování, čeří nejen mediální vody.

Doba čtení: 14 minut

Nežádoucí účinky očkování se bagatelizují, říká předseda nové společnosti

Vznikla Společnost pacientů s následky po očkování. Chce pomáhat již postiženým, informovat o tom, co vše může být nežádoucí účinek očkování, jak mu předcházet a v neposlední řadě jak ho léčit.

Doba čtení: 4 minuty

Odškodnění za očkování? Jak to chodí v Británii

Specialistka na medicínské právo žijící ve Velké Británii poskytla serveru Vitalia.cz článek o odškodnění po očkování. Text původně vyšel ve slovenském tisku pod názvem Odškodnenie poškodených očkovaním vo Veľkej Británii alebo Prečo sú slovenskí politici stále nevšímaví? Ovšem týká se v mnohém i České republiky.

Doba čtení: 9 minut

Máte-li dítě poškozené očkováním, neváhejte včas podat žalobu o náhradu škody

Je mnoho rodičů, jejichž děti vysoce pravděpodobně patří mezi oběti očkování. Těmto dětem patří spravedlivá náhrada škody, kterou jim tento zločinný stát všemi způsoby odmítá přiznat a poskytnout. Co s tím?

23. 9. 2015 0:00

Obětem očkování v USA již byly vyplaceny tři miliardy dolarů

V České republice dosud nebyla odškodněna ani jedna jediná oběť očkování. Pravděpodobně vůbec žádné oběti očkování totiž v ČR nemáme…

Doba čtení: 14 minut

Nutrivigilance: Projekt za 60 tisíc, který nikdo nezná

Státní zdravotní ústav spustil projekt, který sbírá informace o negativních zdravotních účincích po konzumaci „nových“ potravin. Za sedm měsíců do něj přispělo přesně třináct lidí. Co tahle sranda stojí a proč bude dál fungovat?

Doba čtení: 6 minut

Bezpečnost vakcín proti rakovině děložního čípku bude přehodnocována

HPV vakcíny, tedy lidově očkování proti rakovině děložního hrdla či čípku – budou podrobeny novému hodnocení svého bezpečnostního profilu.

Doba čtení: 2 minuty

Nežádoucí účinky vakcín za rok 2014

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal speciální číslo svého zpravodaje věnovaného nežádoucím účinkům vakcín, které byly hlášeny v roce 2014. Tento dokument je zajímavý v mnoha různých ohledech.

Doba čtení: 8 minut

Proč neočkujeme dceru

Před zdravotním úkonem má dát pacient informovaný souhlas. Co ale dělat v případě, že pouhé dotazy na informace vás zařazují automaticky k odmítačům zdravotního úkonu – modle moderní medicíny – očkování? A k informacím se člověk po roce stejně nedostal?

Doba čtení: 7 minut

Odborníci sledují vliv „nových potravin“ a „éček“ na zdraví

Objevila se u vás nežádoucí zdravotní reakce po konzumaci potraviny či potravního doplňku? Státní zdravotní ústav začal sbírat informace o negativních zdravotních účincích „potravin nového typu“.

Doba čtení: 4 minuty

Hliník a vakcinační adjuvans – kritické téma pro obhajobu očkování

Vakcinační adjuvans opravdu nejsou vůči organismu bezpečné a šetrné látky. Protože z principu věci vůbec nemohou být.

Doba čtení: 13 minut

Nejvíce nežádoucích účinků se loni týkalo vakcín

Očkování je poslední dobou v centru pozornosti. Svědčí o tom i nejnovější data Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Doba čtení: 5 minut

Velmi časté nežádoucí reakce na očkování

MUDr. Judita Hofhanzlová napsala otevřený dopis pro rodiče a kolegy lékaře o neblahých a přehlížených reakcích na očkování, se kterými se setkává ve své praxi.

Doba čtení: 3 minuty

Základní úvaha o potřebě očkování

Chybí nám korektní a věcná diskuze o přínosu jednotlivých očkování. Kdyby na ni naše očkovací autority přistoupily, mohla by vynést na povrch mnohá nemilá překvapení.

Doba čtení: 12 minut

Opakujte 10×: Nejde o odmítání očkování

Mohlo to být poklidné a nudné dopoledne ve sněmovně. Poslanci Nina Nováková a Jan Farský uspořádali seminář na téma povinné očkování dětí.

Doba čtení: 12 minut

Když už OU!, tak pouze jedna šarže hexavakcíny

V den podání hexavakcíny zemřelo v ČR dítě. Co se vlastně stalo? Abyste zjistili, o co šlo, nesmíte spoléhat na zprávy SÚKL a musíte se rozhlédnout jinde. SÚKL nemá chuť informovat srozumitelně o tom, co se stalo skutečně.

Doba čtení: 12 minut

Poklesy protilátek po očkování až „na nulu“ jsou normální

Kontroly budoucích sestřiček ukázaly, že dívky, ač očkované, nemají protilátky proti hepatitidě B. Vskutku kuriózní je reakce České vakcinologické společnosti.

Doba čtení: 12 minut

Studie potvrdila dřívější obavy: Nežádoucí účinky chřipkové vakcíny

Vědecká podezření, že po očkování pandemickou chřipkovou vakcínou může v příčinné souvislosti vzniknout narkolepsie a kataplexie, byla formulována již dříve. Nová studie přináší přesvědčivé výsledky.

Doba čtení: 6 minut

Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

O podivné dvojnemoci plané neštovice-pásový opar toho zatím mnoho nevíme. Zásadní je informace, že neštovice mají u malých dětí velice mírný průběh. Máme tedy důvod je očkovat?

Doba čtení: 21 minut

Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je aktuálně top-marketingově prosazované téma. Visí v tom spousta reklamních investic a mnoho peněz, které se musí někomu vrátit. Vrátíte mu je – vy.

Doba čtení: 11 minut

(K)očkování proti zarděnkám – aneb ani tohle ještě nestačí?

Téma očkování proti zarděnkám velmi dobře ilustruje, co se kolem nás v preventivní medicíně děje. Je to vůbec ještě medicína humánní? Začínám již rozlišovat i něco jako medicínu humusní.

Doba čtení: 16 minut

Lékař nemá dělat jen „píchací servis“ na přání pacientů

Kdo nese odpovědnost za očkování? Chování lékaře ovlivňují skrytá pravidla a jeho pozice není jednoduchá. V očích přesvědčeného pacienta může být za manipulátora i „nevzdělaného blbce“.

Doba čtení: 13 minut

Co skutečně ohrožuje vakcinační průmysl?

Největším rizikem celého vakcinačního byznysu dnes překvapivě není žádný z hlavních argumentů používaných odpůrci očkování. Buďme realističtí. O všem dnes rozhodují především peníze.

Doba čtení: 22 minut

Vakcinace proti HPV je očkování proti hlouposti (3. díl)

Očkování vakcínami Cervarix a Silgard se nazývá nepřesně a velmi eufemisticky „očkováním proti rakovině děložního čípku“. Mělo by se však nazývat úplně jinak: Očkování pro nezodpovědné.

Doba čtení: 21 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku (2. díl): malá „Sofiina volba“

Z šesti statisticky stejných osob očkováním proti HPV zachráníme pět a jednu zlikvidujeme. To už je taková malá „Sofiina volba“, nemyslíte? Nebo ruská ruleta s šestiranným zásobníkem.

Doba čtení: 19 minut

Očkování a reklama: Jak ze sedmdesáti procent udělat sto

Komunikační triky propagující vakcinaci se blíží stylu: „Očkování dle výzkumů odmítají jen labilní rodiče s nedokončeným základním vzděláním“, nebo „Kdo odmítá očkování, je komunista!“

Doba čtení: 9 minut

Testování protilátek ohrožuje zisky z očkování

Proč se u nás nedělají testace před očkováním a přeočkováním? Prý to není ekonomické. Je zkrátka levnější „nabouchat“ levné boostery vakcín do všech, ať už to potřebují nebo ne.

Doba čtení: 10 minut

Nežádoucí účinky vakcín jsou důsledně odborně „gumovaným“ tématem

Reklamní výzvy: Je tu nová oplatka! a Je tu nová vakcína! by měly mít zásadně opačný efekt stran toho, zda ochutnáte. Nová vakcína – to je ta nejhorší možná reklama.

Doba čtení: 9 minut