Hlavní navigace

Hazmburk a okolí - reklama na Česko

23. 6. 2011

Sdílet

 Autor: Andrej Halada
Stojí na skalním vrchu a je viditelný prakticky odevšad. Ani husité ho nedokázali dobýt, má ideální strategickou polohu. Dnes je zřícenina hradu Hazmburk hitem Českého Středohoří.

Při trochu lepším počasí je viditelný i z okraje Prahy. Dvě věže Hazmburka se vypínají nad okolí nesmírně ladně. A čedičová skála, na které hrad stojí, je první předzvěstí dalších podobných vrchů, které se tyčí jen kousek na sever. Každý, kdo přijíždí do Českého Středohoří od Prahy, si Hazmburka musí všimnout.

Kudy kam?
Autor: Mapy.cz

Kudy kam?

O popularitě hradu svědčí i to, že bývá jedním z fotografických symbolů Středohoří. Přitom pozůstatky hradu nejsou nijak rozsáhlé, tvoří je jen jedna věž ve spodní části a druhá v horní, která je obklopena zbytky původních budov. Ovšem když vystoupáte na horní, Bílou věž a otevře se před vámi celé okolí, je to doslova ohromující zážitek.

Z Hazmburka je vidět absolutně všemi směry a všude můžete pozorovat něco zajímavého. Na sever je to Středohoří, všechny ty typické homole a homolky. Ještě dál jsou vidět Krušné hory, které se táhnou až západočeskému Klínovci. Hned kousek vedle jsou Doupovské hory u Karlových Varů, pak středočeská pahorkatina Džbán. Vidíte i věžáky z 50. let na Kladně-Rozdělově. Samozřejmě dohlédnete do Prahy. Na východě se pak tyčí Bezděz, ale i vzdálenější Ještěd a někdy zahlédnete i Krkonoše.

Ale to ještě není vše: před vámi se v blízkém okolí rozkládají pole Polabí a Litoměřicka, které vytvářejí neobyčejně pestrou a malebnou skládanku. Jen nedaleko na obzoru ozvláštňuje rovinu Říp, který se netypicky „nafukuje“ nad horizont. Říp je 456 metrů vysoký, Hazmburk má 419 metrů, ale Bílá věž přidává ještě dalších 26 metrů.

Hazmburk má velkou „vyhlídkovou“ konkurenci v blízkých vrších Středohoří, turisté chodí především na Lovoš (570 m) a Milešovku (837 m). Ale výhodou Hazmburka je „předsunutost“ jeho umístění a také fakt, že je to hrad. Není to jen krajinný úkaz, ale i kus lidské historie. Hazmburk byl postaven pravděpodobně v polovině 14. století a za husitských válek v letech 1424–31 byl hned třikrát obléhán. Vždy neúspěšně. Jeho živá existence však neměla dlouhého trvání, již po dvou stoletích, v roce 1586 je uváděn jako opuštěný a bez posádky.

Vyberte si zajímavá místa s dobrou vyhlídkou:

Hazmburk představuje romantickou zříceninu par excellence, ostatně i K. H. Mácha jím byl fascinován a dokonce ho také portrétoval. Podobných hradů na ostrých vrších nenajdeme mnoho, o to jsou cennější. Vedle Hazmburka je to především Bezděz, který je symbolem oblasti u Máchova jezera, anebo Trosky, které jsou zase poznávacím znamením Českého ráje.

Na hrad se dostane velmi snadno, z obce Klapý sem vede široká polní cesta. Dá se jet na kole, ale počítejte s některými prudšími úseky. Rekreační výjezd to rozhodně není. Pěšky je to příjemný půldenní výlet. Hrad má velmi vstřícnou otevírací dobu, teď přes prázdniny kromě pondělí každý den. Nahoře prodávají pití a tatranky, také spoustu upomínkových předmětů.

Přečtěte si: Chvála chůze

Důležitá je doba výletu: potřebujete dobrou viditelnost. Pokud máte štěstí, tak milovníci dalekých výhledů dokáží strávit na vyhlídce Bílé věže doslova hodiny pozorováním krajiny. A kdo má foťák, ten může pořídit skutečně krásné záběry. Já měl v jednom z minulých dní opravdu štěstí: viditelnost skvělá, mraky jen střídmé. To se pak fotí snadno.

Autor článku

Publicista, pracoval v týdeníku Reflex a televizi Public, zajímá ho oblast kultury, historie, ale také turistika a minulost a současnost české krajiny. Věnuje se aktivně cyklistice a golfu a o obou sportovních činnostech píše (www.navzduchu.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).