Hlavní navigace

Nemám balkon, zahradu, v parku pěkně griluju

Sdílet

Grilování není sice nezdravější úpravou jídla, ale rozhodně patří v Česku k neoblíbenějším. Natolik, že se rozrůstá i do veřejných parků. Kde všude můžete grilovat?

Nenáleží k vašemu bytu terasa, ba ani maličký balkon? Nevadí, vlastní zahrada, gril, ale ani otop už nepatří mezi nejdůležitější položky na seznamu, když chcete oslavit narozeniny netradičně, nebo jen zažít „Ameriku“ zblízka. Na následujících řádcích vám budou představeny lokality, na nichž můžete směle rozžhavit uhlíky a ugrilovat ten nejlepší steak pod sluncem i pod měsícem.

Ve vybraných parcích v České republice vyrostlo několik míst, kde vám za rozdělání ohně strážníci neproberou obsah peněženek a lesníci tam pro vás dokonce připraví suché dřevo. Je v tom tak trochu závan západu, grilovat na veřejném prostranství, kde projde řada lidí, kteří si častokrát neodpustí uštěpačné poznámky či zvědavé pohledy, ale na druhou stranu – být českými průkopníky grilování v parku nese punc originality. To, co je „venku“ běžné, na to si my teprve zvykáme. Pohledy kolemjdoucích tak zůstanou ještě pár let součástí takových posezení, ale třeba vám to nevadí, možná si zvyknete a s velkou pravděpodobností se do grilování v parku „ tam u vás“ zamilujete.

Přečtěte si také: Grilování se bát nemusíte. Když víte, jak na to

Kde si s ohněm nezahrávat?

Rozhodně je třeba ctít zákony, vyhlášky a řády daných lokalit. Piknik s grilováním si jednoduše nemůžete udělat na zelenkavém paloučku uprostřed lesa, jen proto, že se vám tam líbí. Legislativa je neúprosná, nesmíte škrtat sirkou ani v blízkosti lesa (až padesát metrů od jeho kraje). Je-li dlouhodobě sucho, o „popularitu“ v hlavních zprávách byste pak měli postaráno. Grilovačku v parku řeší městské vyhlášky o ochraně veřejné zeleně a také policie. Tam, kde je to zakázané, dělají policisté bububu. „V praxi by to fungovalo asi tak, že rozdělaný otevřený oheň v parku by policisté nenechali hořet a řešili by to jako přestupek, který by předali hasičům. Po uhašení by přestupek řešili napomenutím,“ řekl nám mluvčí policie z Uherského Hradiště, Aleš Mergental. Kdybyste vlastní gril či vatru zapálili přímo na chodníku před domem, vězte, že by vám policisté mohli napařit pokutu až 50 000 Kč. „Mohlo by se jednat o přestupek proti veřejnému pořádku,“ dodává mluvčí. A Zdeněk Novák z břeclavské policie dodává: „ Pokud si občan třeba jen postaví gril někde v parku, na ulici a podobně, musel by mít k tomuto souhlas majitele pozemku. V případě veřejného prostranství je majitelem město a k umístění grilu by tak bylo potřeba mít povolení záboru veřejného prostranství.“

Grilovat venku ano, ale jen tam, kde je to dovoleno

Praha takové plochy nazvala „pikniková místa“, ale pozor, v Botanické zahradě, kde jsou stejně nazvaná místa, zapalovačem určitě neškrtejte – pěkně by vás hnali. Zakázáno grilovat na veřejných prostranstvích je dále například v Postoloprtech a na Praze 2.

Čtěte také: Grilování: Hazard se zdravím?

Nicméně napevno umístěné grily najdete třeba v pražské Šárce a téměř vždy tam můžete počítat s otopem, který pravidelně doplňují lesníci. „Dříví by mělo být na místě, ale samozřejmě se může stát, že bude vybrané a nedoplněné, ale všechna místa jsou u lesa a není problém si vzít ležící větve z lesa,“ řekla nám mluvčí hlavního města Prahy, Tereza Králová. Na grilovačku třeba do Stromovky není třeba ani deka nebo rybářské židličky. „Součástí vybavení těchto piknikových míst jsou lavičky, stoly a odpadkové koše,“ upřesnila nám vybavení mluvčí.

Místa, kde lze oficiálně v Praze grilovat:

  • Ďáblický háj – V Lomu (MČ Praha-Ďáblice),
  • Louka u Hořejšího rybníka – Hloubětín (MČ Praha 9),
  • Kunratický les – vyhlídka (MČ Praha-Kunratice),
  • Kunratický les – U Gizely (MČ Praha 11),
  • Hostivař – parkoviště u přehrady (MČ Praha 15),
  • Klukovice u dětského hřiště (Prokopské údolí – MČ Praha 5),
  • Chuchelský háj – V Lomu (MČ Praha-Velká Chuchle),
  • Divoká Šárka – Na rovinách (MČ Praha 6)

Grilování v parku ale není jen pražskou specialitou, podobná nabídka je například také v Brně a Hradci Králové.

Přečtěte si dále: Češi grilují rádi, ale špatně. Poradíme vám s výběrem masa

Královéhradecká radnice si s myšlenkou grilů v parku pohrávala už od roku 2010. Slovo dalo slovo a grily se měly začít do Šimkových sadů stěhovat v roce 2013. Všechno ale nabralo nečekaně rychlý spád a hradečtí tak grilují na třech grilech už od loňského roku. Na rozdíl od Pražanů si však v Hradci musíte krom jídla ke grilu přinést i otop. Základní vybavení je shodné: lavičky, stůl i odpadkové koše.

V Brně grilovat můžete, ale jen na vlastním grilu

Ani Brňanům není upřeno grilování pod širým nebem na veřejném prostranství. Máte-li vlastní gril, můžete s ním vyrazit na Kraví horu a grilovat, dokud vlastnoručně přinesené brikety neshoří a vy na zemi nenastydnete. Protože na Kraví hoře sice grilovat můžete, ale podmínky k tomu uzpůsobené nejsou. Žádné grily, žádné dřevo. Na podzim by se to ale podle starosty Brna střed Libora Šťástka mělo změnit, Kraví hora by měla být bohatší o pět napevno instalovaných grilů. Vůně pečínky by se v budoucnu měla linout i kolem Brněnské přehrady nebo v parku Lužánky. Tam všude se výhledově s grilovačkou počítá.

poporodni_deprese

Čtěte také: Čím vším se dá přiložit pod gril?

Zatímco v New Yorku jsou grily s briketami podél řeky Hudson naprosto běžné, my si zatím musíme vystačit prvními lehce ochmýřenými vlaštovkami v několika málo parcích. „Žádná grilovací místa tu nemáme a o žádných neuvažujeme,“ odbyli nás na tiskovém odboru v Plzni. Podobná odpověď zazněla i z Ostravy. Kde není vůle, nejsou ani grily. A nejspíš ani nebudou. 

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).