Hlavní navigace

hovězí maso

Jak si ověřit původ masa

Skandál s polským hovězím vede k většímu zájmu o původ potravin. V případě hovězího lze celkem snadno ověřit, zda maso pochází z českého chovu.

5. 2. 2019 10:12
Doba čtení: 3 minuty

Polské maso z nemocných a umírajících krav je v ČR, potvrdil ministr

Tři sta kilogramů závadného hovězího z Polska se dostalo do České republiky. Veterinární inspektoři začali prověřovat všechna místa, na kterých by toto maso mohlo být.

1. 2. 2019 16:55
Doba čtení: 3 minuty

Co se děje na jatkách v Polsku?

Média přinesla informace, podle nichž docházelo na jatkách z Mazovského vojvodství v Polsku k porážkám nemocných krav. Maso pak bylo bez přítomnosti veterinářů označeno jako nezávadné, vhodné k lidské konzumaci a uvolněno na trh.

28. 1. 2019 16:52
Doba čtení: 3 minuty

Průvodce základními typy steaků

Milujete dobrý kus masa, ale neradi chodíte do steakhousů, protože si nikdy nejste jisti, jaký steak si vybrat? S tím je konec. Seznamte se: Porterhouse steak, T-Bone steak, Tri Tip steak, Flank steak, New York strip, Filet Mignon, Rib Eye, Hanger steak, Rump steak, Skirt steak, Flat Iron.

Doba čtení: 4 minuty

Nejčastější omyly o hovězím mase

Kolem hovězího masa se traduje řada mýtů. Někteří jeho hojnou konzumaci doporučují, jiní varují, že je zdraví nebezpečné. Kde je pravda?

6. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nepřemýšlejte, co se dá grilovat, ale přemýšlejte jak

Češi milují dvě americké věci – grilování a country. Ani jedno nedělají správně, říká šéfkuchař David Izák. A poradí, co s tím.

28. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Co všechno patří do guláše

Čtyři guláše, desítky různých receptů, variací, složení, příprav i zahuštění. Někde nechybí smetana, jinde červené víno či odblaněný mozek. A jak připravujete zabijačkový, hovězí, bramborový a segedínský guláš vy?

Doba čtení: 4 minuty

Pastrami: sendvič, kterému podlehl New York, je i v Česku

Pastrami se dlouho marinuje, pomalu vaří a nakonec ještě udí, jeho příprava trvá několik dní, ale veškerá práce stojí za to. Recept na tenhle ve světě populární sendvič mají v pražském bistru La Bibiche verte.

Doba čtení: 4 minuty

Benefity a rizika červeného masa

Když budete červené maso konzumovat po kilech a péct ho při vysokých teplotách, pak o veškeré jeho benefity přijdete. Oč konkrétně?

Doba čtení: 3 minuty

Krávo, řekni mi, co jíš…

Dobytek je uzpůsoben jíst trávu, ne zrna. Jenže zemědělci dnes živí zvířata kukuřicí a sójou, které je rychleji vykrmí na porážku. Víc peněz pro zemědělce a nižší ceny masa v obchodech na druhou stranu znamenají mnohem méně živin, tvrdí John Robbins.

Doba čtení: 8 minut

U nás pracují prodavači, ne podavači, říká šéf nevšední masny

Sklo, dřevo, zelená barva a designová dlažba. Člověk má pocit, že vstoupil do galerie a ne do řeznictví. Meat Point je nový koncept na českém trhu. Chce být jedinečný, nezaměnitelný a nabízet to nejlepší z českých chovů.

20. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Paul Day: Tohle je nejlepší kuchyň, ve které jsem kdy pracoval

Zcestoval svět, vařil v Tokiu, New Yorku i Londýnském Nobu, ale před pár lety se usadil v Česku. Otevřel si tu řeznictví a dvě restaurace, které se záhy staly vyhlášené. Jaká byla jeho cesta k úspěchu?

Doba čtení: 6 minut

Naučte se grilovat jako mistři

Napichujete při grilování maso na vidličku, kupujete hotové marinády a opékáte zmraženou rybu? Z grilování byste propadli. Zkuste to jinak a správně s odbornými radami šéfkuchaře.

Doba čtení: 4 minuty

Tasemnice zbavuje chuti na syrové maso. Jak se nenakazit tatarákem?

Tatarský biftek nabízejí některé restaurace jen mimo jídelní lístek a na přání hosta. Vědí proč. Nákaza ze syrového masa se nedá zcela vyloučit. V případě tasemnice ale máme pár triků.

Doba čtení: 6 minut

Nález zakázaného separátu z ovcí vyhnal veterináře na kontroly

Další skandál s masem přichází z Francie. Našly se tu tuny britského skopového separátu, který je nelegální kvůli riziku přenosu klusavky. Veterináři začali prověřovat podezřelé zásilky.

21. 3. 2013 10:58
Doba čtení: 4 minuty

Víc koniny než hovězího masa

Inspekce aktuálně upřesnila množství koňského masa, nalezeného v lasagních. Analýza prokázala falšování hovězího masa koninou minimálně z 60 %.

8. 3. 2013 10:33
Doba čtení: 1 minuta

České zemědělství je pr*ser, tvrdí Babišův muž

Takto radikální je ve svých názorech Jaroslav Faltýnek, předseda Agrární iniciativy. Snaha změnit věci k lepšímu tu je, a to přímo z Ministerstva zemědělství. Jen je to snaha polovičatá…

Doba čtení: 4 minuty

Přešlechtěné prase vám chutnat nebude

Po tématu hovězího masa se tentokrát věnujeme kvalitě vepřového. Smutným výsledkem úsilí o co nejlibovější maso je flákota sice netučná, ale spíše tuhá a bez výraznější chuti.

Doba čtení: 6 minut

S dělením hovězího masa na přední a zadní nevystačíme

Pokračování seriálu o mase probírá časté omyly týkající se kvality jednotlivých partií hovězího. Zjednodušené označování vede k jednodušším a ne zcela optimálním kulinářským úpravám.

5. 12. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč u nás není kvalitní hovězí?

Nejprve je třeba vědět, co kvalitu hovězího masa ovlivňuje. A to v ČR bohužel nevědí spotřebitelé, ale ani řezníci a nákupčí řetězců. Největším mýtem je přitom teze o čerstvém mase.

Doba čtení: 6 minut

Falešné hovězí bylo nasáklé barvou. Z Maďarska do ČR nesměřovalo

V posledních dnech se objevily zprávy o vepřovém mase, které se, patřičně obarvené, vydávalo za hovězí svíčkovou. Do českých obchodů se nedostalo, uklidňují veterináři.

24. 10. 2012 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Burger není žádný karbanátek v housce

Hamburger z fastfoodu nemá nic společného s burgerem, který si připravíte doma. Zapomeňte na shánění vajec, majoránky a mouky. Připravte si originál burger s profíkem.

Doba čtení: 5 minut

Státní veterinární správa našla padesát kilo prošlého masa

Státní veterinární správa přichází s další várkou svých zjištění. Opět se prodávalo prošlé maso, klobásy a uzené bez původu a mleté maso připravené do zásoby. Kde prohřešky zjistili?

12. 10. 2012 13:45
Doba čtení: 2 minuty

Tajemství steaků: jde o maso a o minuty

Chcete umět steaky, jaké se připravují v těch nejlepších restauracích? Přijměte, stejně jako my, pozvání do kuchyně šéfkuchaře Stevena Trupfhellera, který nám poradí, co a jak.

Doba čtení: 6 minut

Má váš řezník takovéhle hovězí?

FOTOGALERIE – PRŮVODCE HOVĚZÍM MASEM: Vyznáte se v hovězím? Dlouhá léta bylo v ústraní, teď se vrací do našich kuchyní. Že z něj chystáte jen svíčkovou a koprovku? Nabízí mnohem víc!

Doba čtení: 1 minuta

Poznáte v obchodě zkaženou potravinu?

Kupujete si domů zelený eidam a zapáchající maso? Pokud ano, jistě v tom není záměr. Jak se vyhnout špatně skladovaným potravinám, které nám mohou způsobit zažívací potíže?

5. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Nemám balkon, zahradu, v parku pěkně griluju

Grilování není sice nezdravější úpravou jídla, ale rozhodně patří v Česku k neoblíbenějším. Natolik, že se rozrůstá i do veřejných parků. Kde všude můžete grilovat?

Doba čtení: 4 minuty

Češi grilují rádi, ale špatně. Poradíme vám s výběrem masa

Základem správného grilování nemůže být kilo vuřtů za čtyřicet korun. S výběrem masa, na kterém si opravdu pochutnáte, poradí David Kukla z farmářské prodejny Sklizeno.

Doba čtení: 7 minut

Jídlo ve fast foodech je nezdravé. Ale ne kvůli tučnosti, to je to nejmenší

Řada lidí si myslí, že problém je v množství kalorií. Když hubnout nechci, proč se omezovat? Kdyby tušili, co jídlo z fast foodu opravdu obsahuje a proč tak dobře chutná, změní názor.

Doba čtení: 8 minut

Zabíjíme jenom holky. Jsou tučnější

Spokojené krávy, porážka bez stresu, maso bez chemie a uzeniny jen z masa a tuku. Na Farmě Rudolec nechtějí vyrábět ani víc, ani levněji, vždy by to totiž bylo za cenu kompromisů.

Doba čtení: 9 minut